Téma se týká:

Co když nemůžu jet na zakoupený zájezd?

Jednou z možností je to, že budete nuceni váš zájezd stornovat, a tudíž budete muset zaplatit určitou sumu peněz cestovní kanceláři. Výše těchto sum se liší jak od jednotlivých cestovních kanceláří, tak také zejména ode dnů, které do odjezdu na zájezd zbývají. Buďte tedy připraveni, že v případě, že bude do odjezdu zbývat klidně i pouhých 5 dní (záleží na CK), tak musíte znova uhradit plnou výši ceny zájezdu. Proto si vždy podrobně přečtěte ve smlouvě s CK podmínky pro stornování zájezdu, budete tak předem vědět, jakou sumu budete muset uhradit v jakém období, rozhodnete-li se váš zájezd stornovat.

Jestliže budete chtít zájezd stornovat v dostatečně vzdálené době od plánovaného odjezdu, tak může cestovní kancelář výjimečně svolit k tomu, že vám navrhne jiné datum vašeho zájezdu či zájezd jiný. Je možné, že bude dostatečně času na přebookování nebo na změnu jména účastníka. V žádném případě ale nepočítejte s tím, že by to bylo povinností dané cestovní kanceláře. V takových případech hraje velkou roli zejména ochota a reálné možnosti a okolnosti.

Jak jsem zmínila výše, je také možné změnit účastníka zájezdu, ale opět platí, že to není vždy a všude samozřejmost. Takový náhradník však musí vždy splňovat podmínky zájezdu a musí také spoluzodpovídat za úhradu zájezdu. Zadarmo to však nebude. Cestovní kanceláře mají nastavený paušál, který se vztahuje přímo na změny účastníků zájezdu. Může však dojít k případům, kdy vám ani změna účastníka nebude povolena. Některé letecké společnosti totiž mají typy letenek vázané na jméno a nejsou tedy vratné. O možnostech pro účast náhradníka by však měla cestovní kancelář mít vždy informace ve svém katalogu.