Téma se týká:

Jak připravit zvíře na let letadlem?

Před cestováním do dané destinace, se informujte na stránkách ministerstva zahraničních věcí, že zde neplatí žádné omezení pro vašeho domácího mazlíčka.

 

Na cestu je potřeba mít nachystané zvířecí doklady, jako je pas a potvrzení od veterináře. Zkontrolujte také platnost čipu nebo čitelnost jeho tetování. Pes nebo kočka musí být očkovaní proti vzteklině.

Zjistěte si, jestli letecká společnost zvíře přepraví a jaké jsou zde podmínky přepravy. Ne každá společnost totiž zvířata přepravuje. Podle hmotnosti je zvíře umístěno společně s cestujícím na palubě letadla (do 8kg) nebo v zavazadlovém prostoru (do 40kg).

Výjimku tvoří asistenční pes, který, bez ohledu na hmotnost, cestuje vždy u místa, kde sedí jeho cestující. Zvířeti dopřejte pevnou a pohodlnou přepravku s nepropustným dnem a nejlépe označením IATA. Pes na palubě musí cestovat v přepravce o max. rozměrech 43 x 30 x 27cm, v zavazadlovém prostoru jsou povoleny rozměry přepravky max.125 x 69 x 80 cm.

Zvažte také podání tišících léků pro zvíře před cestou. Před letem ho nepřekrmujte, měl by být polosytý, zajistěte dostatečný přísun vody tak, aby bylo možné ji doplňovat, aniž by bylo potřeba přepravku otevírat. Cestu s mazlíčkem nahlaste už při rezervaci letenky. Posádku letadla pak informujte o svém mazlíčkovi (aby piloti kontrolovali teplotu i tlak v zavazadlovém prostoru).