Téma se týká:

Příruční a odbavené zavazadlo do letadla – rozměry, hmotnost.

Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem?

Příruční (kabinové) zavazadlo – má nejčastěji rozměr 55 x 40 x 20 cm a váha je v rozmezí 5-10kg. Rozměr je docela malý, ale pochopte, že při množství lidí, kteří letí letadlem, se tam všichni musí vejít. Navíc při startu a přistání letadla nesmíte mít u sebe nic, vše musí být uloženo v odkládacím prostoru nad hlavami. Pokud umíte sbalit úsporně, pak i do tohoto zavazadla se můžete sbalit i na cestu kolem světa. Především se ale informujte, co můžete a nesmíte vézt v příručním zavazadle.

 

Odbavené zavazadlo – má klasický limit 23kg pro třídu Travel a pro Businnes 30kg. U nízkonákladových společností je ale limit zavazadla 15-20kg. Součet stran zavazadla (délka, šířka a výška) by neměl přesahovat 158cm, ale záleží na společnosti. Někteří dopravci umožňují přepravit až 2 takováto velká zavazadla na osobu. Důležité je se informovat u dopravce, co můžete a nesmíte vézt v tomto zavazadle a kolik zavazadel můžete mít s sebou.

 

Letět s příručním, nebo odbaveným zavazadlem?

To si každý musí rozhodnout sám, ale cestovat pouze s příručním zavazadlem přináší celou řadu výhod. Na letiště můžete přijít později, máte sebou pouze to, co skutečně potřebujete a jste mobilnější.

Rodiny s malým dítětem se ale většinou bez odbaveného zavazadla neobejdou.

 

Malé a velké kabinové zavazadlo

Od listopadu 2018 se u letecké společnosti Ryanair setkáte také s tím, že příruční zavazadlo zdarma se musí vejít do rozměru 40x20x25 cm. Přikoupit si můžete bud klasické kabinové zavazadlo, nebo zavazadlo odbavené. Není v tom nic jiného, než snaha nízkonákladovek vydělat, s kterou ale bohužel nic nenaděláme.

 

Speciální situace je u letecké společnosti Laudamotion. V ceně letenek máte malé i velké příruční zavazadlo, které vám ale pracovníci u odletu odeberou. Malé letí s vámi (ne vždy, někdy s vámi letí obě zavazadla – záleží na personálu a obsazení letadla).

 

Mé zavazadlo je o trochu větší či těžší, kontroluje to někdo?

Záleží na štěstí, obletěli jsme svět s nadrozměrným zavazadlem, přesahujícím váhový limit. Ale viděl jsem dost kontrol, kde to lidem neprošlo. Obecně se dá říct, že batohy kontrolují méně, než kufry – ví, že s kufrem se toho mnoho nenadělá, ale z batohu můžete velkou část věcí navěsit na sebe. Odbavené zavazadlo se kontroluje vždy a je tam pouze malá povolená odchylka.

 

Co se stane, pokud mé zavazadlo přesahuje váhu či rozměr?

Opět záleží na personálu. Někdy stačí část věcí přesunout na sebe, jindy se nevyhnete poplatku. Ten je závislý na společnosti, se kterou letíte.

 

 

 

 

Staň se členem našeho VIP klubu!

Je to zcela ZDARMA a dozvíš se tak o akčních tipech jako první! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Potvrzením souhlasíš se zpracováním osobních údajů (tedy tvého mailu)

Pošleme ti e-mail, který potvrdíš, abychom tyhle super tipy neposílali někomu jinému.
Pokud ti nic nedorazí, zkontoluj spam.