Téma se týká:

Starší lidé v letadle – na co si dát pozor?

Ani pro starší lidi nemusí být cestování letadlem překážkou. Jen je potřeba svůj zdravotní stav řádně zkonzultovat s lékařem, který vám potvrdí, že létání je pro vás bezpečné.

Diabetici
Pokud jste diabetik, nemusíte mít strach, že by vás s injekčními jehlami nepustili do letadla. Zde ale platí důležité pravidlo – léky přepravujte v originálním obalu a u sebe na palubě mějte jen nutnou dávku potřebnou k překonání letu. Ostatní léky zabalte do zavazadla do podpalubí. Od lékaři si nechte vystavit potvrzení v angličtině, že jsou léky pro vás nezbytné.

Srdeční nemoci
Nemusíte se bát ani srdečních onemocnění, kterými eventuelně trpíte, pokud je váš stav stabilizován a nejste v závažném stavu. Vydat se na cestu mohou dokonce i lidé po srdečním infarktu. Do letadla smíte i s kardiostimuátorem nebo defibrilátorem a to již několik dnů po implantaci. Pokud je máte implantované, poproste kontrolu na letišti o prohlídku fyzickou místo elektronickými přístroji. V případě větší operace hrudníku – např. by-pass, můžete letět až po 6 týdnech. Cestu letadlem vždy ale konzultujte se svým kardiologem.

Pohybové omezení
Na palubu letadla můžete vstoupit i s berlemi nebo jinými zdravotními pomůckami. Berle lze přepravovat i v zavazadle registrovaném dole v zavazadlovém prostoru.
V případě kloubních implantátů požádejte kontrolu při odbavení o fyzickou kontrolu pohmatem.
A ani vozíčkáři se nemusí bát, že by na dovolenou neodletěli. Už na letiště Václava Havla si můžete přijet pohodlně autem a s průkazkou ZTP/P zde navíc parkujete zdarma. Po návratu z dovolené si na dispečinku vyměníte parkovací lístek za výjezdový, abyste neplatili parkovné.
V případě invalidního vozíku je potřeba jej po usazení v letadle, naložit do zavazadlového prostoru. Z vozíku elektrického je nutné odpojit baterie (i gelové) a zabalit je do nepropustného obalu. Také je potřeba mít u sebe certifikát s typem baterie.

K dispozici je na letišti V.Havla i asistenční služba pro lidi s jakýmkoli omezením, která vám ráda pomůže s přesunem po letišti až do letadla. Tato služba je poskytována 24 hodin a je dobré si ji objednat s rezervací letenky, nebo na tel. čísle +420 220 111 220.

A jestliže se bojíte, že se na letišti V. Havla nevyznáte, zvolte službu Private Check-in Service, kde se o vás výborně postarají a vše zařídí. Službu je potřeba objednat den před odletem.

Staň se členem našeho VIP klubu!

Je to zcela ZDARMA a dozvíš se tak o akčních tipech jako první! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Potvrzením souhlasíš se zpracováním osobních údajů (tedy tvého mailu)

Pošleme ti e-mail, který potvrdíš, abychom tyhle super tipy neposílali někomu jinému.
Pokud ti nic nedorazí, zkontoluj spam.