Na hory s dětmi: jak naplánovat a na co nezapomenout

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Chystáte se vyrazit na rodinnou dovolenou do hor? Zjistěte, co si před odjezdem zařídit, jestliže chystáte svoje děti postavit poprvé na lyže.

Dorostly vaše děti do fáze, kdy jsou již připraveny nazout lyžáky a odvážně se postavit na vrcholek, byť malého svahu? Rádi byste si užili společnou dovolenou v obklopení zasněžených vrcholků a nekončící zábavy na svahu? Zjistěte s námi, co byste před naplánováním rodinné zimní dovolené určitě neměli zapomenout, a na co byste se měli připravit.

 

Správná výbava je základ

Každého správného lyžaře, ať malého či velkého, dělá jeho výbava. Proto se ujistěte, že i vaše děti budou na svah náležitě připraveny.
První otázka, která však vyvstává na povrch, je, zda lyžařkou výbavu dětem zakoupíte či vypůjčíte. Vypůjčení lyží a lyžařských bot nevychází na týden vůbec draho, cena zapůjčených lyží se pohybuje okolo 1000 Kč. Chcete-li však pro vaše ratolesti zbrusu novou výbavu, je počítat s náklady několikanásobně většími. Kompletně nová dětská výbava vás totiž vyjde na nejméně 3000 Kč.

Proto spíše doporučujeme při prvním vyjetí na lyže výbavu zapůjčit. Dítě se se sportem seznámí, zjistí, co a jak, a bude-li z kličkování po svahu nadšené, můžete se vydat do obchodů vybrat ideální lyžařskou výbavu. Tento postup je zdaleka ekonomičtější. Může se totiž stát, že se vaším dětem lyžování nezalíbí, a vy utratíte peníze za výbavu, kterou dítě ani nevyužije. Chcete-li však i přesto ušetřit nějaké peníze, skvělou volbou jsou dětské bazary. Lidé tu odkládají starší vybavení i oblečení, které už jejich děti nevynosí či z něj vyrostly. V takovém případě můžete ušetřit hezkou částku peněz a pro první sezonu, kdy se děti s lyžováním teprve seznamují, je starší vybavení ideální volbou.

 


Rodič či instruktor

Další věc, kterou budete při první zimní rodinné dovolené řešit bude určitě i to, zda vaše ratolesti lyžařskému umu naučíte sami, či jej odevzdáte do rukou zkušených instruktorů. Jste-li zkušenými lyžaři a myslíte si, že jste schopni potřebné informace předat i vašemu dítěti, můžete první den na sjezdovce věnovat společnému tréninku. Uvidíte, jak vám to půjde a zda jste těmi pravými, kteří jsou hodni svým dětem předat informace.

Jestliže však víte, že nejste těmi pravými učitelskými typy, můžete si na dané sjezdovce zaplatit vyškoleného instruktora. Cena za hodinu výcviku se pohybuje okolo 500 Kč, je-li výcvik individuální. Pro první seznámení s lyžemi však tato hodinka bohatě stačí. Bude-li dítko zapálené pokračovat v lyžování i nadále, můžete připlatit další hodinu. Určitě však ze začátku nepřepínejte jeho síly a netlačte ho do dlouhých hodin na sjezdovce. Čas na svahu musí být spravedlivě vyvážen odpočinkem a hraním si na hotelu. Jestliže jste si vybrali hotel, kde je k dispozici také wellness centrum, můžete té příležitosti využít a načerpat nové síly tam.


Aby bylo teplo

Stejně tak jako dobré lyže a lyžařské boty, je třeba mít i vhodné oblečení, které vaše dítě udrží v teple a v suchu.

Do čeho se rozhodně vyplatí investovat je funkční prádlo, které odvádí pot z těla, zároveň však udržuje teplo, a je nedílnou součástí vybavení mnoha sportovců. Vyberte dětem tedy správné termo ponožky, tričko i kalhoty. Nákupu určitě nebudete litovat. Samozřejmě pak nezapomeňte na svrchní část oděvu. Pro malé děti jsou ideální kombinézy, které zabraňují vniknutí studeného sněhu do nežádaných míst. I zde se kvalitní výběr vyplatí. Při nákupu sledujte hodnoty vodního sloupce, který označuje odolnost materiálu předtím, než se začne vody vsakovat. Čím vyšší vodní sloupec, tím odolnější materiál. Stejně tak je však důležitá i prodyšnost materiálu. Nebojte se však při nákupu zeptat zaměstnanců, ochotně vám poradí. Do výbavy však určitě připojte i helmu a čepici či lyžařskou kuklu, rukavice nebo brýle, které je vhodné vybírat společně s helmou, aby správně pasovaly a zbytečně netlačily.

 


Zábava mimo sjezdovky

Dovolená na horách určitě není jen o dovádění na sjezdovkách, zvlášť jestliže máte malé děti. Proto si pečlivě naplánujte i čas mimo svahy. Ještě před odjezdem může probrouzdat web a podívat se, jestli není v okolí sjezdovky nějaká zajímavá turistická atrakce nebo lokalita, kterou byste během dovolené mohli navštívit. Vydáte-li se například na lyžovačku na Dolní Moravu, určitě by vám neměla uniknout návštěva Stezky v oblacích, odkud máte nádherný výhled do okolí. Dále si určitě zabalte nějaké hry, kterými si můžete ve volném čase zkrátit například čekání na večeři. Děti samozřejmě milují pohádky, do kufru si tedy zabalte oblíbenou knížku nebo chytré zařízení, kde si budete moct přehrát film v případě, že nebude na pokoji dostupná televize.

 

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

Sozopol, Bulharsko
Cestování s dětmi

Bulharsko s dětmi: Kam vyrazit?

Dovolená v Bulharsku s vašimi dětmi může být skvělým zážitkem. Které letoviska však vybrat, aby měly děti z dovolené ty nejlepší zážitky?

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.