11 nejlepších vinných oblastí v Evropě

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Našli jsme pro vás 11 nejlepším vinných oblastí v Evropě. Nechte se inspirovat a vyrazte letos do vinného sklípku!

Každé víno je jiné a potřebuje jiné podmínky. Přinášíme nejlepší vinné regiony v Evropě. Zarezervujte si dovolenou na Invia.cz nebo jen ubytování přes Booking v jedné z těchto destinací a užijte si skvělý relax.

1. Alentejo – Portugalsko

Alentejo je typickou vinnou oblastí v Portugalsku, kde se víno vyrábí stejnými metodami, jaké používali již staří Římané. Víno se zde pěstuje na více než 22 000 ha a funguje zde více než 250 producentů tohoto nápoje. V Borbě se v listopadu navíc koná festival vína Festa da Vinha e do Vinho. V historickém centru najdete malé taverny „tasquinhas“, některé s obrovskými hliněnými nádobami, ve kterých se víno dříve skladovalo. V druhém týdnu v prosinci se vydejte do Cabecao a Vila de Frades, kde probíhá ochutnávka nových vín. Na svých cestách nevynechejte také Enotecu a Muzeum do Vinho v Redondu.

2. Bordeaux – Francie

Bordeaux je jednou z nejznámějších oblastí. Kraj nabízí skvělé podmínky pro cestování pěšky, lodí nebo na kole. Děti zabavíte výletem na lodi a dospělí si užijí ochutnávku tohoto jedinečného moku. Návštěva Bordeaux je opravdovým zážitkem pro všechny. Vidět si zaslouží také Saint-Emilion se svou starobylou vesničkou a 5,5 ha vinic, toto město bylo zaspáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

3. Údolí řeky Douro – Portugalsko

Údolí řeky Douro je kouzelným místem s nekonečnými vinicemi. Vydat se po jeho zákoutí můžete buď autem, vlakem, lodí, a nebo také vrtulníkem. Pro návštěvu těch nejhezčích míst budete muset i několikrát překonat řeku. Navštivte vinice, malebná městečka i vesnice, vydejte se až do Mirandy, místa, kde řeka Douro překračuje hranici Portugalska. Svou trasu můžete začít ve Vila Nova de Gaia, kde je Portské víno stařeno.

4. Toskánsko – Itálie

Oblast Toskánska se nachází ve středu Itálie a rozprostírá se od Apenin až k Tyrhénskému moři. Krajina ukrývá krásná města, jako je Florencie, okouzlující krajinu, dlouhé písečné pláže, jako je Versilia i skalnaté útesy a strmá údolí. Můžete obdivovat nekonečné scenérie téměř nedotčené přírody, např. v oblasti laguny Orbetello, která je domovem migrujících ptáků. Úžasný je také záliv Baratti, nebo místa Vetulonia, Vulci a Pitiglinano, které ukrývají pozůstatky etruské civilizace. V Roselle a Cosa se vrátíte zpátky do starého Říma.

5. Champagne – Francie

Asi nejznámější vinnou oblastí je oblast Champagne – Ardenne, která se rozkládá na více než 30 000ha. Je kulturním dědictvím a ukrývá sklepy pravého šampaňského vína, které se zde vyrábí tradičním způsobem. Můžete se vydat také do muzea šampaňského nebo si vychutnat místní prohlídky s průvodcem.

6. Eger – Maďarsko

Vinařská oblast Eger je známá především svou trasou nazvanou „Údolí krásné dámy.“ Oblast zatím nebyla turisty moc prozkoumána, najdete zde však na 200 vinných sklípků. Zde můžete ochutnat výjimečná vína i vína oceněná v Bordeaux. Nenechte si ujít ochutnávku Egri Bikavér nebo Egri Csillag.

7. Katalánsko – Španělsko

Oblast středomoří nabízí ideální podmínky pro pěstování vinné révy, díky množství slunečních hodin a to dokonce i v zimě. Krom 11 označení původu vína je zde další označení Cava, označení původu originality převážně z oblasti Penedés. Užít si zde můžete nekonečné procházky, ochutnávky vín, festivaly a kulinářské umění místních kuchařů. Zavítejte také do wellness a užijte si jednu z vinných terapií. TIP: Objednejte si k vínu chutné jednohubky “tapas” – různé druhy sýrů, kvalitních šunek (jamón serrano), mořských plodů nebo rozpečené bagetky s rajčetem .

8. Piemont – Itálie

Piemont je hornatá oblast ležící na severu Itálie, u hranic se Švýcarskem. Krajina Piemontu je kopcovitá, např. kolem Langhe a Monferrato a je posetá malými městy a hrady. Je pokrytá políčky a topoly s typickou scenérií kolem Novaru a Vercelli. Okouzlí vás také jezero Maggiore, které je jedním z nejvyhledávanějších letovisek turistů. Nádherné jsou i staré vily s krásně upravených zahradách.

9. Údolí řeky Rhony – Francie

Mezi horami a vinicemi najdete oblast Beaujolais a Villefranche. Oblast Beaujolais je ideální pro pěší turistiku, koupání i ochutnávku nejrůznějších ročníků vina při západu slunce.

10. Istrie – Chorvatsko

Již staří Féničané a Řekové pěstovali v této oblasti vinnou révu a z ní dělali víno. Důkazem toho může být legenda o Argonautech, kteří hledali zlaté rouno. Ti prý vykřikovali „kalavojna“, což v překladu znamená „dobré víno“. Na Istrijském poloostrově jsou dominantní 2 typy půdy, které jsou pro vinařství, jako stvořené – červená půda (terra rossa) a bílá půda (flyš).

11. Santorini – Řecko

Okouzlující řecké město Santorini je krom své krásy také nejvýznamnější řeckou vinařskou oblastí. Oplývá také nejstaršími vinicemi v Evropě, kde se pěstuje bílé víno Assyrtiko i dezertní víno Vinsanto. Vydejte se na výlet krajinou Santorini, užívejte si místního vína i kulinářského umění, ať už s průvodcem nebo sami. Santorini má kouzlo, na které nezapomenete. Odborníci říkají, že červená půda je dobrá pro červené odrůdy, zatímco flyš pro ty bílé s jemnou chutí. Díky dostatečnému teplu můžete na spoustě svahů vidět nekonečné lány vinic.

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.