Nejbezpečnější města v Evropě

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou, ale rádi byste tam, kde je bezpečno? V Evropě je nespočet takových míst. My vám přinášíme ty nejlepší!

V dnešních dnech je bezpečnost jedním z faktorů pro výběr cílové destinace pro velké množství cestovatelů. A rozhodně se není čemu divit. Na druhou stranu se však opravdu není čeho bát, protože i Evropa samotná nabízí nespočet destinací, kde se bezpečně opravdu cítit budete. Pro inspiraci níže uvádíme ty nejkrásnější z nich.

Ženeva, Švýcarsko

Jakým jiným městem začít nežli tím, kterému se přezdívá ‚hlavní město míru‘. Přesně tuto přezdívku si vysloužila švýcarská Ženeva ležící mezi alpskými vrcholky. Neježe je Ženeva sídlem některých z velkých organizací jako je Červený kříž nebo Evropský úřad OSN, ale zejména je městem plným bohaté historie, krásné okolní přírody i všudypřítomné kultury.

Hlavním symbolem města je tzv. Jet d’eau, tedy fontána, jejíž vodotrysk dosahuje výšky až 140 m. Určitě si vyčleňte čas a projděte se kolem Ženevského jezera či si vypůjčte kolo a šlápněte do pedálů. Jestliže jste do Ženevy nezavítali jen na vyhlášený Autosalon, nenechte si ujít ani některé z muzeí či katedrál. Přírodovědné muzeum Museé d’historie naturelle bude tou pravou volbou v případě, že cestujete s dětmi, patříte-li naopak mezi milovníky umění a historie, nevynechejte Museé d’art et historie.

Na své si přijdete i v okolí ženevského přístavu. Nábřeží je plné kouzelných promenád, romantických postranních uliček, zelených parků i stylových obchodů, kde můžete udělat radost něčím vašim blízkým. Věděli jste například, že v jedné z uliček, v Grand-Rue, se narodil Jean-Jacques Rousseau?

Vídeň, Rakousko

Bezpečné destinace nemusíte hledat daleko, bohatě stačí, když vyrazíte do sousedního Rakouska. I hlavní město Vídeň, někdejší hlavní město Habsburské říše, totiž patří do žebříčku nejbezpečnějších destinací na našem kontinentu. A přitom ho máme přímo za humny.

Bohatá historie státu a jeho hlavního města je tu viditelná opravdu na každém kroku. Honosné paláce, monumentální kostely a katedrály i moderní architektura. To vše a mnohem víc vás v překrásné Vídni čeká. Navštivte palác Belvedere, který byl sídlem Františka Ferdinanda d’Este až do jeho smrti, nebo pozdně barokní palác Schönbrunn, který je dokonce zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Vyrazíte-li do Vídně s dětmi, nenechte si ujít místní ZOO nebo zábavní park Prátr, který byl vůbec poprvé otevřen již v roce 1766. Dnes tu krom ikonického ruského kola naleznete i lunapark či muzeum fotbalu.

Porto, Portugalsko

Na našem seznamu bezpečných destinací nesmí chybět jedno město, a tím je portugalské Porto, které si získá srdce každého, kdo sem alespoň jednou zavítá. Byť se rozlohou jedná o menší město, rozhodně se tu během celého pobytu nudit nebudete. Ba naopak.

Důležité je vědět, že Porto opravdu není jen portské víno, i když bez jeho ochutnávky nesmíte město v žádném případě opustit. Porto dále láká i na svá romantická zákoutí, bohatý kulturní život i nespočet muzeí a galerií. Ikonou města je bezpochyby most Luise I. a vyjedete-li následně k vyhlídce Serra do Pilar, naskytne se vám dechberoucí výhled na celé město a řeku Douro.

Jelikož se jedná o přímořské město, můžete si zde strávené chvíle zkrátit i procházkou k pláži. Vyčkejte až do západu slunce a vychutnejte si hru barev zlatavých paprsků odrážejících se od hladiny oceánu. Budete si připadat jako v pohádce. Po setmění usedněte v jenom z místních barů či kaváren a vychutnejte si některou z tradičních specialit při poslechu živé hudby.

Varšava, Polsko

I přes to, že si Varšava zažila své temné a smutné časy, dnes se právem řadí mezi největší skvosty celého Polska a hrdě nosí status hlavního města. Mnohé z toho, co můžete ve Varšavě vidět dnes, bylo vybudováno a zrekonstruováno až po druhé světové válce, která poznamenala 90 % celého města a dokonce hrozilo, že bude hlavní město přesunuto jinam.

Díky píli a odhodlání však bylo město opraveno a dnes se může pyšnit překrásným Starým městem, které je dokonce zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ve Starém městě, které tvoří jednu část Varšavy, si dále nenechte ujít vůbec nejstarší varšavský kostel, tedy katedrálu sv. Jana, která pochází již z 15. století. Vaší pozornosti by rozhodně neměly uniknout ani pozůstatky z městského opevnění zvané Barbakan, které dnes tvoří hranici mezi Starým a Novým městem.

Nové město naopak představuje moderní část zástavby, kde krom ruské tržnice a moderních mrakodrapů naleznete i varšavskou ZOO, což jistě ocení zejména ti nejmenší. Severně od Nového města pak leží Citadela, městské opevnění, z 19. století. Ve Varšavě je toho k vidění však mnohem víc, proto neváhejte a naplánujte si pár dní v tomto krásném městě plném historie. Nebudete litovat.

Tallinn, Estonsko

Seznam nejbezpečnějších evropských destinací nám zakončí estonský Tallinn. Věděli jste, že bylo město založeno Dány a název města se dokonce překládá jako „dánská pevnost“? Tak či tak, Tallinn je místem, kde se po staletí psaly více než bohaté dějiny, což je tu dnes viditelné opravdu na každém rohu.

Stejně jako ve Varšavě, i v Tallinnu naleznete Staré město, které je zapsáno na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Historické centrum je navíc plné staveb, které mají až dodnes svoji původní podobu a od středověku jsou naprosto netknuté. Dominantou Radničního náměstí je bezpochyby stará radnice pocházející z 15. století. Dále si na náměstí nenechte ujít návštěvu jedné z nejstarších evropských lékáren, která tu působí nejméně od roku 1422, a ve svých prostorách skrývá i expozici lékárnictví.

Významným místem, zejména pak pro Estonce samotné, je kostel svatého Ducha, kde se odehrála vůbec první mše svatá v estonštině, a to v roce 1535. Procházku si určitě udělejte i k městským hradbám, jejichž polovina je naprosto neporušena. Na samém severu Starého města pak naleznete Velkou mořskou bránu a věž Tlustá Margareta, jejíž název odkazuje na doby, kdy se v této čtyři metry tlusté stavbě nacházelo městské vězení. Dnes tu naleznete muzeum mořeplavby.

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.