Nejzajímavější hrady v Evropě

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Přeneste se zpět do období králů a rytířů a zařaďte do svých cest i návštěvy hradů! V Evropě je jich víc než dost a slibujeme, že některé vám opravdu vezmou dech.

Patříte mezi milovníky historie či zkrátka a jednoduše vyhledáváte tajuplná místa plná kouzelných zákoutí a tajemných příběhů? Pak rozhodně do svých cestovatelských plánů přidejte i návštěvy hradů. V Evropě je jich víc než dost, ty nejkrásnější vám nyní přinášíme my.

 

Hrad Eilean Donan

Jestliže vás vaše cestovatelské toulky zavedou do překrásného Skotska, rozhodně byste si neměli nechat ujít jeden z místních pokladů. Tím je hrad Eilean Donan ležící na jezeře Loch Duich. Byl postaven v první polovině 13. století a sloužil jako ochrana před Vikingy. V roce 1719, kdy byl hrad okupován Španěly, kteří tu měli obchodovat se zbraněmi, začali Angličané hrad dobývat. Povedlo se a veškeré zbraně a střelný prach byl později Španělům zabaven. Na další dvě staletí však upadl hrad do zapomnění. Až v roce 1911 se jej ujal plukovník John MacRae-Gilstrap, který hrad zrekonstruoval a přistavěl pro snazší dostupnost i klenutý most.

V dnešní době je hrad jedním z nejnavštěvovanějších a nejfotogeničtějších míst celé země. Dokonce se zde točili některé ze slavných filmů, jako například Soukromý život Sherlocka Holmese či Královna Alžběta: Zlatý věk.

 

Hrad Carcassonne

I přes to, že si hrad Carcassonne zažil svá temná období, dnes jeho sláva sahá daleko za hranice Francie. A to nejen díky společenské hře, která nese jméno této památky. Historie hradu začíná již v 6. století př.n.l., kdy se v této oblasti usadili Keltové, kteří zde založili malou osadu. Největšího rozkvětu se však dočkal hrad po příchodu Římanů, kteří keltskou stavbu vylepšili o několik věží a opevnění, které se zachovalo do dnešní doby. Během středověku sloužil Carcassonne jako královská pevnost s úkolem chránit hranici se Španělskem, poté, co se však hranice posunuli o kus dál, hrad ztratil svůj význam a začal značně chátrat. Mnoho lidí z hradu odjelo, lidé z venkova využívali hrad jako zásobárnu stavebního materiálu. Situace byla na konci 19. století tak zlá, že bylo rozhodnuto o zboření celého hradu. Proti tomuto verdiktu se však postavil archeolog a historik Jean-Pierre Cros Meyrevieille, který se pustil do obnovy celého objektu.

I přes to, že rekonstrukce trvala více než 100 let, můžeme dnes toto kouzelné a monumentální místo plné historie opět s radostí navštěvovat. Cestujete-li rádi po památkách UNESCO, nevynechejte ani Carcassonne. Tato památka byla na tento seznam připsána teprve roku 1997.

 

Hrad Eltz

Chcete-li se cítit jako v pohádce, vyrazte na výlet k našim západním sousedům, konkrétně do německé spolkové země Porýní-Falc. Zde uprostřed hustých lesů a hučící řeky hluboko pod vámi naleznete opravdový poklad tyčící se na sedmdesáti metrové skále – hrad Eltz. Ačkoliv jeho stavba začala již v 12. století, dokončena byla až o čtyři staletí později, a proto tu můžeme být svědky kombinace hned několika architektonických stylů, jako je například renesance, gotika i baroko. Hrad získal jméno po vůbec prvním rodu, který jeho prostory obýval, a to po rodu Eltzů. Ti celý objekt odkázali hned třem následovníkům, jejichž potomci se o hrad starají dodnes. To je také jeden z důvodů, proč je hrad do dnešních dní tak zachován. Dalším významným důvodem je fakt, že se hrad nikdy nepodařilo dobýt.

Jestliže byste tento německý poklad rádi navštívili, možnost máte od dubna do listopadu, kdy jsou prostoru Eltzu dostupné všem zvědavým návštěvníkům.

 

Hrad Mont Saint-Michel

Při zmínění Francie si každý z nás představí něco jiného. Někteří pařížskou Eiffelovku, jiní Velkou francouzskou revoluci. Některým z nás však na mysl vyvstane jedinečné panorama kouzelné zátoky, z níž se to výšky tyčí monumentální Mont-Saint Michel. Že jste o Hoře svatého Michala, jak zní český název, ještě neslyšeli?

Historie hradu sahá do roku 708, kdy byl na malém pahorku tyčícím se nad mořem postaven biskupem Aubertem svatostánek zasvěcený sv. Michalovi, který se Aubertovi zjevil. Hned od těchto dob se z místa stal významný poutní cíl. Až ve 14. století však pevnost zabrala celou oblast skály a stala se nedobytným územím. Ikonická socha sv. Michala tyčící se na 152metrové špici nad kostelem byla pak přidána až v polovině staletí patnáctého. Národní památkou byl Mont Saint-Michel uznán na konci 19. století a téměř o staletí později se zapsal na seznam kulturního dědictví UNESCO. Dnes ho ročně navštíví neuvěřitelné čtyři miliony cestovatelů. Budete jedním z nich?

 

Hrad Hunedoara

Jestliže se v budoucnu chystáte  do Rumunska, určitě nevynechejte návštěvu hradu Hunedoara, někdy také nazývaného Corvin. Vůbec první zmínky o tomto místě pocházejí ze 14. století, kdy se jednalo pouze o malé opevnění s jednou obrannou věží. Dnes je však hrad Hunedoara honosným objektem tyčící se nad řekou Zlaşti. Krom samotných interiérů si můžete na hradě užít i nejrůznější výstavy, trvalé či krátkodobé. Hrad se navíc stal i místem pro několik kulturních akcí, jako například noc opery či středověký festival. Natáčelo se zde navíc i několik filmů. Jeho prostory můžete navštívit každý den od 9-17h.

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.