Arménie

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

Objev zájezdy až s 80% slevou

O destinaci

Arménie, neboli Hayastan – jak Arméni s hrdostí říkají, je země s dlouhou a bohatou, avšak pohnutou minulostí. Je zmítaná dlouholetými konflikty a ochromená nepřátelskými vztahy se sousedním Tureckem a Ázerbajdžánem, ale navzdory tomu je přátelská povaha zdejších obyvatel a jejich proslulá pohostinnost jedním z hlavních důvodů, proč zde strávit několik nezapomenutelných dní.

[Pocasi id="30908"][Video id="30908"]

Poloha na mapě

Letoviska

Pláže

Co vidět a zažít

Ečmiadzin

Arménský Vatikán“. V tomto malém městečku, ležícím pouhých 25 kilometrů od Jerevanu, leží katedrála Mayr Tačar, nejstarší kostel v Arménii. Byla postavena na místě, kde bylo roku 301 přijato křesťanství. V Ečmiadzinu sídlí i katholikos, hlava arménské apoštolské církve.

Geghard

Kšter, ležící asi 40 kilometrů od Jerevanu. Skalní chrám tu prý existoval už ve 4. století. Místu dnes dominuje kostel ze 13. století, který je propojen se skalními chodbami, vytesanými ve skále.

Alaverdi

Toto hornické město je samo o sobě nehezké a okolní krajina je zničená těžbou. Přesto Alaverdi nepostrádá jistý půvab, protože doly a továrny jsou umístěny na dně krásného kaňonu, zatímco obytné budovy leží nahoře nad kaňonem. Horníci pak jezdili každý den dolů do práce lanovkou. Dnes továrny a doly ekonomicky skomírají, ale lanovkou se můžete svézt pořád. V okolí Alaverdi jsou pak dva krásné kláštery Haghpat a Sanahin, které pocházejí z 10. století a jsou i na Seznamu UNESCO.

Klášter Sevanank a dva kostelíky z 9. století

Velmi pěkné stavby, které leží na poloostrově, vybíhajícím do jezera Sevan. Klášter i kostelíky původně ležely na ostrově, ale po té, co Sověti nedaleko postavili velkou hydroelektrárnu a odvedli do ní část vody z jezera, klesla hladina jezera o 200 metrů a z ostrova se stal poloostrov.

Jezero Sevan

Jezero Sevan je největší jezero na Kavkaze: 80 km dlouhé, až 30 km široké, s vodní plochou okolo 1000 km2 a hloubkou až několik desítek metrů. Se svojí nadmořskou výškou 1916 m se řadí mezi jedno z nejvýše položených vulkanických jezer na světě.

Hora Ararat

Hora Ararat (5156 m) je národním symbolem Arménie, přestože leží již na tureckém území. Tuto posvátnou horu nazývají Arméni horou Masis. Podle biblické pověsti zde přistál Noe se svou rodinou po velké potopě. Je nejvyšší horou Arménské vysočiny a zároveň nejvyšší horou Turecka. Tento vyhaslý vulkán (naposledy činný v r. 1840) s celoroční sněhovou čepicí dominuje okolní krajině a můžete ho vidět dokonce i z hlavního města Jerevanu.

Jerevan

Hlavní město Arménie (1,3 mil. obyvatel) bylo vybudováno nově začátkem 20. století, přestože jeho historie sahá až do 8 stol. př.n.l.. V průběhu let bylo několikrát zničeno silným zemětřesením. Z historickým památek se mnoho nezachovalo – i z původní pevnosti Erebuni zbyly pouze trosky. Hlavní dominantou je bezesporu kulaté Náměstí republiky, ke kterému se sbíhá většina ulic města a na kterém uvidíte mnoho zajímavých budov, obložených červeným tufem. Navštívit nezapomeňte muzeum genocidy Tsitsernakabert, budovu státní opery, Matendadaran (ve kterém našlo své útočiště více než 12 tisíc starobylých arménských textů a ručně psaných knih a rukopisů) nebo závod na výrobu koňaku.

Kláštery Haghpat a Sanahin

Nedaleko města Alaverdi se nacházejí 2 kláštery Haghpat a Sanahin, oba z 10.-13. století a oba zapsané na seznamu UNESCO. Tyto dva byzantské kláštery z období rozkvětu během dynastie Kiurikian byly důležitými centry vzdělávání.

V Haghpatu najdete celkem 8 budov obklopených opevněnými hradbami: chrám St. Nishan, chrám St. Gregory, sloupová síň, chrám Svaté Panny, křížová chodba, zvonice, knihovna a reflektář.

Sanahin se nachází o několik km jižněji. Do dnešní doby se zachovaly 3 chrámy, budova akademie, knihovna a zvonice. Ve středověku zde sídlila univerzita, mj. s velmi známou iluminační a kaligrafickou školou.

Klášter Geghard v údolí Azat

Klášter Geghard (v překladu také kopí nebo trn) leží asi 40 km východně od Jerevanu, v údolí Azat. Byl založen ve 4. stol a během dalších století zde bylo do skály vytesáno velké množství jeskynních kostelů a hrobek. Klášter je umístěn nedalako vstupu do údolí a obklopují ho skalní štíty, které mu dodávají jedinečnou atmosféru. Spolu s údolím Azat byl zapsán na seznam UNESCO.

Antický chrám Garni

Chrám leží v malé stejnojmenné vesnici v údolí řeky Azat. Chrám pochází z 1. stol. a je zasvěcen pohanskému bohu slunce Heliovi. Na rozdíl od ostatních pohanských kostelů byl ušetřen zničení po nástupu křesťanství a později se stal letním sídlem královské rodiny. Připomíná mramorový aténský Partenon, na rozdíl od něj je však postaven z tvrdého arménského čediče. Dnes můžeme obdivovat celkem zdařilou rekonstruovanou “novostavbu” chrámu – z původního chrámu toho opravdu moc nezbylo.

Rady na cestu

Před odjezdem

Potřebuji zařídit vízum?

V Arménii platí přihlašovací povinnost – cizinec se musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii. Hotely přihlašovací povinnost provádí automaticky.V souvislosti se vstupem v platnost zákona o státních poplatcích, vybírají arménské orgány na jerevanském letišti při odletu z území poplatek ve výši 10 000 dramů (cca 500,-Kč). Bez zaplacení tohoto poplatku není cestující připuštěn k registraci a celnímu odbavení. Od poplatku jsou osovobozeny pouze děti do 12 let, diplomaté a členové vládních delegací.

Je nutné očkování?

Při cestě do Arménie není povinné žádné očkování. Doporučeno je očkování proti: břišnímu tyfu, malárii, tetanu, vzteklině, žloutence typu A a B.

Kolik potřebuji peněz?

Ceny v Arménii jsou podobné jako v ČR, mnohdy dokonce nižší.

Jak se domluvit?

Oficiálním jazykem v Arménii a také v Náhorním Karabachu je arménština. Druhým jazykem v zemi je ruština, kterou umí použít většina obyvatel, zatímco angličtina je rozšířená především mezi mladými lidmi či v turistických oblastech. Kurdové hovoří kurdštinou.

V jaké měně mít peníze?

Zaplatíte zde arménským dramem (AMD).

Vzít si víc v hotovosti nebo na účtě?

Ve větších městech bankomaty jsou, nicméně bych na ně nespoléhala. Některé totiž přijímají pouze místní karty. Vezměte proto dostatek peněz v hotovosti.

Co s sebou?

Obsah batohu bude učitě záležet na účelu cesty. V každém případě doporučuji zabalit kvalitní obuv a dostatek oblečení. Dále dobré pojištění, fotoaparát, kvalitní lékárničku. Pokud si budete chtít půjčovat auto, tak mezinárodní řidičský průkaz.

Doprava

Kde a za kolik koupit letenky?

Z Prahy se létá do Jerevanu pravidelně. Ceny letenek jsou cca 5000,- Kč a vyplatí se jej rezervovat cca 2 – 4 měsíce před plánovanou cestou. Pro sledování levných letenek do Arménie můžete použít náš vyhledávač http://levnocestovani.cz/letenky.

Z/na letiště

V Arménii se dostanete téměř všude tzv. maršrutkami (minibus). Z letiště v Jerevanu jezdí pravidelně autobusy, ovšem jen během dne. Půjčovna automobilů se nachází přímo na letišti. Rozšířená a cenově velmi přijatelná je také cena taxi.

Doprava na místě

Autobusy a mašrutky

Nejlepší způsob jak cestovat je autobusem a maršrutkami – jsou levné, jezdí všude, celkem pravidelně, problém bývá zjistit odkud autobus odjíždí. Často se stává, že odvoz nabídnou místní. Cena za jeden lístek autobusem nebo minibusem je přibližně 5 korun.

Auto z autopůjčovny

Velké americké půjčovny (Hertz, Avis, Alamo, Budget) nejsou na jerevanském letišti Zvartnots přítomny, je tam ale německý Sixt. Kancelář je přímo v příletové hale, má nepřetržitý provoz a pracovníci mluví dobrou angličtinou. Za dopravu pronajatým autem se platí různě, například za celodenní výletování cca 10 000 AMD (500,-Kč).

Velmi dobře funguje autostop a doslova si vás Arméni budou sami odchytávat u cesty a všude převážet.

Silnice a řidiči

Silnice jsou ve velmi špatném stavu. Díry a vyfrézované úseky jsou velmi časté a nejsou označené. Při předjíždění se troubí, aby předjížděný řidič věděl, že se příští díře nesmí vyhýbat vlevo. Neustálé kličkování mezi dírami nutí řidiče stoprocentně se věnovat silnici, což je po nějaké době nepříjemné.

Ceny a tipy jak ušetřit

Odhadovaný rozpočet na den: 500 – 1500,- Kč

Měna, kurzy, spropitné

Měna

100 AMD ( dram) = 5,20, 1 dram má 100 luma

Jídlo v restauraci

cca 50-100 Kč
koňak

pivo v restauraci

víno v restauraci (lahev 0,7l)

pivo 0,5l

250 – 500,- Kč

25 – 50,- Kč

200,- Kč

10 – 25,- Kč

chléb

10 – 20,- Kč

jogurt bílý

od 10,- Kč

zmrzlina

od 5,- Kč

džus

od 15,- Kč

1,5 l balené vody

10 – 15,- Kč

Vstupy památky

kostely a kláštery: vstup zdarma

Sanahin – muzeum bratří Mikojanových – 10,- Kč

V restauracích se platí povinné spropitné 10% z ceny jídla i nápojů, které se připočítává až na závěr. S vracením drobných si nikdo hlavu moc neláme.

Za kolik se najíte u jídla z obchodu

Jídlo v obchodu je v Arménii levné. Za 50,- Kč se najíte doslova královsky.

 

Za kolik se najíte v restauraci

jednoduchý pokrm: 25 – 50,- Kč

vydatnější pokrm: 100 – 150,- Kč

Kolik stojí ubytování

Ceny hotelů jsou až poměrně drahé, proto doporučuji si pronajmout dům nebo pokoj, protože to výjde mnohem levněji. Vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na www.booking.com. Zkusit štěstí můžete i přes Airbnb.

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 150 – 800,- Kč (kvalita není příliš dobrá, vůči Evropě velmi podprůměrná)

vyšší třída: 1500 – 3000,- Kč

Tipy jak ušetřit

Pokud naleznete levné ubytování např. přes AirBnb, nakoupíte v supermarketu, vyjde vás Arménie velmi levno. Ceny v restauracích také nejsou nikterak vysoké.

Důležité kontakty

Hasiči: 101, policie: 102, první pomoc: 103, havarijní služba Jerevanu: 104, Středisko řízení výjimečných situací Arménie: 112

 

 

Praktické tipy

Děti, senioři, mazlíčci

Dovolená s dětmi

Do Arménie se jezdí především za turistikou a aktivní dovolenou. Děti sebou vzít samozřejmě můžete, nicméně to příliš nedoporučuji.

Dovolená pro seniory

Aktivní senioři si jistě užijí turistiku v horách.

Dovolená se psem

Cestovat se svým mazlíčkem můžete. Přibalte sebou očkovací průkaz a opatřen musí být také mikročipem a očkován proti vzteklině.

Kde se nechat ošetřit

Zdravotnické služby jsou poskytovány za finanční úhradu – hotovost, výše ceny závisí na úrovni zdravotnického zařízení. Zdravotní péče v Arménii je obecně na nízké úrovni, zejména na venkově. V Jerevanu se již začínají objevovat zdravotnická zařízení zřízená ze zahraničních investic, která již mají dobrou úroveň.

Místní jídlo a pití

Typickým jídlem je jehněčí maso podávané s tradičním chlebem či grilovanou zeleninou. Nazývá se khorovatz. Mezi další charakteristické jídlo patří polévka khash, která se vaří z hovězích nohou a vnitřností téměř 12 hodin. Saláty jsou neodmyslitelnou součástí oběda či večeře a jsou považovány za hlavní chod. Arméni nedají dopustit na ovoce a to hlavně meruňky, které nesmí chybět v žádném dezertu. Arménie je známé svými kvalitním koňaky Achtamar či Nairi a svou konzistencí se podobají medu.

Nakupování a suvenýry

Při nakupování si musíte dávat pozor a kontrolovat výpočty místních. Ceny jsou často smluvní, zvláště pokud se jedná o služby taxi či nákup na bazaru (trhu), kde nejsou uvedeny cenovky. Často se vyplatí posečkat, trochu otálet a můžete se tak dostat klidně na polovinu původní ceny. Na cenu se raději ptejte většinou předem nebo si přepočítejte, zda souhlasí výsledný součet. Poměrně často se v restauraci či obchodě stane, že chtějí zaplatit více peněz, než přísluší. Po nesouhlasném vyjádření následuje „padaždi“ (počkej), druhý výpočet a najednou je cena zhruba o pětinu nižší.

Setkáte se však i s opačným extrémem, kdy po vás řidič maršrutky nechce platit, protože jste cizinec a byla pro něho čest vás svézt. A na bazaru vám dobrosrdečné babičky většinou spíše ještě něco přidají.

Společenská etiketa

Arméni jsou velmi přátelští a pohostinní lidé. Pohostit cizince, poskytnout mu pomoc, přístřeší, případně nabídnout odvoz patří k jejich prioritám stejně tak, jako snaha o vzdělání a náležitá hrdost na své přírodní a kulturní bohatství. Leckdy nabízí jako pohoštění svůj denní příděl potravin. Odmítnutí pohoštění může znamenat hrubou urážku.

Na urážku reagují z našeho pohledu přemrštěně a urazit někoho může znamenat fatální následky. Arméni jsou pracovití lidé, avšak vzhledem k neutěšené životní úrovni většina práceschopného obyvatelstva odjíždí za prací do Ruska. Protože zemi postihlo ve 20. století mnoho krizí, více než polovina obyvatel žije pod hranicí chudoby.

Na co si dát pozor

Voda z vodovodu

Vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech.

Jídlo

V letních měsících je zapotřebí opatrnosti při konzumaci ryb.

Osobní bezpečnost

Pobyt na celém území je relativně bezpečný, přesto se doporučuje přihlásit se před cestou do systému DROZD (dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí) na internetových stránkách MZV ČR. MZV nedoporučuje cestovat do Náhorního Karabachu, neboť jde o separatistické území, které vyhlásilo samostatnou republiku, kterou ale neuzala žádná další země. K návštěvě této oblasti je zapotřebí tzv. vízum Republiky Náhorní Karabach.

Doplňující informace

Svátky a místní oslavy

31. 12. – 2. 1. – Nový rok

6. 1. – Vánoce

8. 3. – Mezinárodní den žen

24. 4. – Den památky obětem genocidy

9. 5. – Den vítězství

28. 5. – Den 1. republiky

5. 7. – Den ústavy

21. 9. – Den nezávislosti (hlavní svátek)

Základní fráze

Dobrý denBarev dzez

Dobrý den. Jmenuji se …. A jsem z České Republiky.Barev dzez. Jes paron/tikin…. Jes Czechiaji hanrapetutjunic em.

AhojBarev

Vítáme Vás!Bari galust!

Jak se máte? / Velmi dobře, děkuji. – Inčpes ek? / Šnorhakalutjun sat lav.

Na shledanou / Dobrou noc / Ahoj -Mnak barov / Bari gišer / Ctesutjun

Šťastnou cestu – Bari čanapar

ano / ne – ajo / voč

dobře – souhlasímLav / jes hamadzajnem

Počasí

Kdy Arménii navštívit?

Podnebí v Arménii je suché a teplé, nejnižší průměrné teploty jsou –6°C, nejvyšší 32°C. Nejčastější a nejvydatnější srážky přicházejí v zimě.

Nejvhodnější doba pro návštěvu Arménie je určitě pozdní jaro, či podzim (září). V létě jsou těžká vedra, kdy je nejlépe odjet k jezeru Sevanu, či jinam do hor, kde již není sníh. Doslova nesnesitelně je v létě v Jerevanu. Mnoho turistů přijíždí do Arménie v období jara, kdy nepanují příliš vysoké nebo nízké teploty a nespadne velké množství srážek.

Arménské klima dosti závisí na nadmořské výšce, avšak obecně platí, že je suché, kontinentální, s dlouhými horkými léty a mírnými zimami. Ve vyvýšených planinách panuje méně vlídné počasí, jsou méně chráněné horami. Množství srážek se různí vzhledem k poloze, nejsilnější však padají na podzim. Nejvíce srážek zachytí horské oblasti ve formě sněhu. Nejsušším místem je oblast podél řeky Aras.

Mapa

Poloha na mapě

Zájezdy