SmartWings (Travel Service)

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...
logo smartwings

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

O společnosti a její historii

SmartWings je česká letecká společnost a jeden vůbec z nejrychleji rostoucích leteckých dopravců ve střední Evropě. Svůj první let vypravila v roce 1997 jako Travel Service. V roce 2004 začala společnost poprvé provozovat linky pod značkou SmartWings, nadále ale fungovala pod hlavním názvem Travel Service. Postupně se rozrůstala i mimo Českou republiku a své dceřinné společnosti založila v Maďarsku (2001), na Slovensku (2010) a v Polsku (2012). V roce 2017 se Travel Service stala majoritním vlastníkem Českých aerolinií (ČSA), drží v nich podíl téměř 98 %. Na konci 2018 se společnost rozhodla veškeré operace společnosti sjednotit pod jednu značku a změnila svůj název na SmartWings.

Své lety v současné době operuje letouny Boeing 737. Zajímavostí je, že v roce 2018 společnost jako jedna z prvních na světě do své flotily začlenila ultramoderní Boeing 737 MAX 8 se zvýšeným doletem.

Letadlo
Vzlétající letadlo

Letenky

Kdy nakupovat letenky

Letenky za nejvýhodnější ceny většinou koupíte 2 až 3 měsíce před plánovaným odletem. Nečekejte extrémně nízké ceny jako například v případě letu s Ryanair, výhodou je ale odbavené zavazadlo do 23 kg zdarma. Asi nejlepší tarify aerolinka nabízí na trasách do Londýna, Moskvy či na Kanárské ostrovy. V období prázdnin pak přidává velké množství letů do klasických prázninových destinací (Rhodos, Korfu, Split atd.).

 

Jak rezervovat letenky

Letenky již nyní nemáte možnost kupovat u Travel Service, ale zakoupíte je pouze přes stránky SmartWings. Do vyhledávací tabulky na zadejte místo odletu i cílovou destinaci, v kalendáři vyberte požadovaná data a vyplňte počet cestujících. Obdobně můžete vyhledávat i v mobilní aplikaci.

Příklad vyhledávání na smartwings.com
Příklad vyhledávání na smartwings.com

 

V následujícím kroku se vám v kalendáři přehledně zobrazí ceny letenek pro váš termín, ale i pro dalších 15 dní. V kalendáři tak přehledně vidíte, kdy jsou ceny nejnižší a kdy se naopak letenky nevyplatí kupovat. Pokud tedy nejste striktně omezeni termínem, můžete ještě upravit data odletu/příletu podle zobrazené ceny.

Systém vám následně nabídne dostupné tarify, nejčastěji Economy SemiFlexible a Economy Flexible. V obou máte zahrnuto i odbavené zavazadlo, liší se pouze možností změny rezervace zdarma v případě Economy Flexible. Pokud však není příliš pravděpodobné, že let budete měnit, tento tarif se běžnému cestovateli spíše nevyplatí.

Letenky lze zakoupit i přes telefon (pozor, poplatek 20 EUR) nebo na přepážce SmartWings v Terminálu 2 Letiště Václava Havla Praha či u letenkových agentur.

 

Jak zaplatit letenky

  • kartou: Platit můžete kartami MasterCard či Visa.
  • Paypal: Po výběru této metody budete přesměrováni na stránku Paypal, kde po přihlášení do svého účtu provedete platbu.

 

Jak provést online check-in

Online odbavení zatím není dostupné pro úplně všechny destinace, ale u nejfrekventovanějších linek (např. Londýn, Malaga, Kanárské ostrovy) je možné se pohodlně odbavit na webu dopravce či v mobilní aplikaci (Android). Online check-in můžete provést 30 hodin až 1 hodinu před odletem. Pozor, u letu na Kanárské ostrovy se online odbavení otevírá až 18 hodin před plánovaným časem odletu.

Při check-inu zadáte údaje o vás i případných spolucestujících včetně čísla pasu/občanského průkazu a je vám vygenerován boarding pass (palubní vstupenka). Sedadlo si sami zvolíte za poplatek 15 € či 29 €, bez zaplacení poplatku vám bude vybráno náhodné místo zdarma.

Tip: Za sedačku nemusíte platit, ani pokud letíte ve skupině. Ještě se nám nestalo, abychom neměli místa vedle sebe, systém nefunguje jako u Ryanair a nechá vás sedět společně.

 

Pokud jste provedli online odbavení a cestujete pouze s příručním zavazadlem, na letišti můžete přejít rovnou k bezpečnostní kontrole. Pokud máte zavazadlo k odbavení, odevzdáte ho na „baggage drop-off“ nebo odbavovací přepážce, jejíž číslo naleznete na informačních tabulích.

 

Možnost provést odbavení na letišti

Pokud vám online check-in nevyhovuje nebo není možný, klasické odbavení lze provést na letišti zdarma. Odbavení na přepážce se obvykle otevírá 2 hodiny před odletem a končí 40 minut před nástupem. Pozor, u letů z Dubaje, Tel Avivu a dálkových letů nad 5000 km se přepážka uzavírá již 60 minut před odletem.

 

Jakým způsobem dostanete letenku

Své palubní vstupenky po online odbavení obdržíte na e-mail. Stáhněte si je a vytiskněte, vytištěné letenky si nezapomeňte vzít s sebou na letiště, budete se jimi prokazovat.

V případě, že máte staženou aplikaci ve svém mobilním telefonu, letenky nemusíte tisknout. Pozor, u odletů z Moskvy je cestující povinen mít palubní vstupenku vytištěnou.

Při odbavení na letištní přepážce papírovou letenku získáte až na místě.

 

Co dělat, když nedorazil potvrzující e-mail

V první řadě prohlédněte i hromadné složky a spam. Nestává se příliš často, že by potvrzující e-mail vůbec nedorazil. Nemusíte se bát, že by bez něj vaše cesta neproběhla, je ale důležité vědět, že vaše rezervace byla skutečně přijata. Pokud znáte její číslo, můžete se přihlásit do svého účtu a tam si vše snadno zkontrolovat, pokud ne, doporučujeme vám kontaktovat SmartWings. Pro online odbavení potřebujete znát „booking reference number“, které najdete právě v potvrzujícím e-mailu. Pokud byste toto číslo neznali, na letištní přepážce můžete odbavení provést i bez jeho znalosti (pouze předložíte občanský průkaz nebo pas). Online check-in však bez znalosti booking reference number není možný.

 

Jaké doklady potřebujete na letišti

Na letišti se neobejdete bez letenky (vytištěné/v mobilu/získané na odbavovací přepážce) a pasu, v případě letu po EU občanského průkazu (ID). Všechny doklady budete předkládat.

pas
Neodletíte bez letenky a pasu/občanky

 

Změna jména či data na letence, kolik stojí

Měnit datum letu můžete až do dvou hodin před plánovaným odletem. Změnu provedete na webu aerolinky zde. Pokud máte zakoupenou letenku v tarifu Economy Flexible nebo Business Flexible, změna bude zdarma. Pokud však bude nová letenka dražší než původní, musíte tento rozdíl doplatit. U letenky v nižším SemiFlexible tarifu vás změna vyjde na 80 (zhruba 2 060 Kč) při letu po Evropě nebo 100 ( zhruba 2 570 Kč) při letech mimo Evropu + případný doplatek rozdílu v cenách letů.

Pokud je Váš let součástí zájezdu, je třeba veškeré změny provádět přes cestovní kancelář, nikoli přes aerolinku.

Změna jména není možná.

 

Storno letenky

Pokud jste si přikoupili tarif Economy Flexible nebo Business Flexible, svůj let můžete zrušit, a to nejpozději 3 hodiny před odletem. Storno provedete přes kontaktní formulář.

Pokud tuto možnost přikoupenou nemáte, letenky jsou nevratné. V případě, že zaplacené letenky nemůžete využít, nedorazíte na letiště a letenky vám bez náhrady propadnou.

 

Co dělat, pokud je let zrušen

Společnost SmartWings se vám bude snažit zajistit co nejbližší dostupný let na stejné trase. Pokud vám nalezený let nevyhovuje, můžete požadovat vrácení peněz.

Dlouhé čekání na letišti
Dlouhé čekání na letišti

 

Může se stát, že aerolinka zejména na letní sezónu nabídne nové destinace, které však následně zruší. Nemusíte mít obavy, o vaše peníze nepřijdete. Společnost vám je vrátí, ovšem bez zajištění náhradního spojení.

Tip: Letadla SmartWings mívají v létě často zpoždění. Hlídejte si čas čekání – jakmile je zpoždění delší než 2 hodiny, máte nárok na občerstvení. Pokud se let zpozdí o více než 3 hodiny, můžete požadovat finanční kompenzaci (250 € u letů do vzdálenosti 1500 km, 400 € u dálkových letů).

 

Cestování se zvířaty

SmartWings vám umožní přepravu koček a psů, musíte je ovšem nahlásit nejpozději 48 hodin před odletem přes kontaktní formulář. Zvíře do 8 kg bude přepraveno v kabině letadla a za převoz zvířete dáte poplatek 59 €. Zvíře od 8 do 32 kg smí letět pouze v nákladovém prostoru, a to za poplatek 119 . Pozor, pokud je Váš let součástí zájezdu, přepravu zvířete si musíte objednat u cestovní kanceláře.

Vodícího/asistenčního psa je povoleno vzít s sebou na palubu zdarma. Je pouze nutné předložit zvířecí cestovní pas a osvědčení, že je pes vycvičený na pomoc osobám se zdravotním postižením.

 

Na co si dát pozor a jak ušetřit

Ostražitost je nutná při každém nákupu, výjimkou nejsou ani letenky od společnosti SmartWings. Správnost vyplněných údajů si před zaplacením důkladně zkontrolujte. Nezapomeňte, že za každou změnu data letu SmartWings vybírá poplatek, jméno nelze změnit vůbec. SmartWings se vám kromě letenek snaží nabídnout i další služby – před závazným potvrzením rezervace a jejím zaplacením si zkontrolujte, že k letenkám nemáte přidanou službu, o kterou nemáte zájem.

Zavazadla

Jaká zavazadla si můžete vzít do letadla

Ve všech tarifech Economy máte nárok na příruční zavazadlo o rozměrech 56×45×25 cm a s váhou do 8 kg. K němu si zdarma můžete vzít ještě jeden tzv. předmět osobní potřeby – u žen je to například kabelka, u pánů kufřík. Pravidlem je, že toto dodatečné zavazadlo nesmí přesáhnout 40×30×10 cm a 3 kg. Zdarma máte i jedno odbavené zavazadlo, jehož hmotnost nesmí překročit 23 kg. Výjimkou je tarif Economy Lite, v němž nemáte nárok na osobní tašku ani odbavené zavazadlo zdarma. Na tento tarif však při rezervaci letenek téměř nenatrefíte. Pozor, cestujete-li s cestovní kanceláří, na vaše zavazadla se mohou vztahovat jiné limity. Vždy věnujte pozornost pokynům vaší CK.

Tip: Dejte si pozor, ať vaše odbavené zavazadlo nepřekročí maximální váhu. Pokud letíte ve skupině, hmotnost zavazadel nelze sčítat. Pokud kdokoliv ze skupiny bude mít kufr těžší než 23 kg, bude platit poplatek ve výši až 35 .

 

Zavazadla na letišti
Zavazadla na letišti

 

Aerolinka vám přepraví sportovní výbavu (například jízdní kolo, lyže, surf) za poplatek 59 /kus. Musíte ho ale nahlásit minimálně 48 před odletem (kontaktní formulář). Invalidní vozík je přepravován zdarma.

Letový řád v roce 2019

SmartWings z Prahy létá do mnoha destinací, většinu z nich obsluhuje především v letních měsících (dovolenkové destinace v Řecku, Španělsku apod.).

Odcestovat můžete do těchto destinací: Almeria (od konce května 3× až 4× týdně), Amsterdam (každý den), Antalya (od května každý den), Barcelona (4× týdně), Benátky (až 5× týdně), Bilbao (od dubna 2× týdně), Birmingham (4× týdně), Boloňa (až 6× týdně), Brusel (každý den), Budapešť (každý den), Bukurešť (5× týdně), Burgas (od června každý den), Cagliari (od června 2× týdně), Chania (od května 3× týdně), Dubaj (6× týdně), Dubrovník (od dubna 2019 3× týdně), Dusseldorf (6× týdně), Faro (od června 1× týdně), Frankfurt (každý den), Fuerteventura (1× týdně), Funchal (od dubna 2× týdně), Goteborg (2× týdně), Hamburk (4× týdně), Helsinky (2× týdně), Heraklion (od května téměř denně), Hurghada (3× týdně), Karpathos (od června 2× týdně), Katánie (od června 3× týdně), Kefalonia (od června 4× týdně), Kodaň (téměř každý den), Korfu (od června každý den), Kos (od června každý den), Košice (6× týdně), Lamezia Terme (od června 4× týdně), Lanzarote (1× denně), Larnaca (od června 2019 5× týdně), Las Palmas (1× týdně), Lisabon (od května 4× týdně), Londýn (4× týdně), Madrid (4× týdně), Malaga (4× týdně), Malta (od června 2019 1× týdně), Marsa Alam (3× týdně), Menorca (od května 2× týdně), Milán (4× týdně), Moskva (každý den), Neapol (od května 1× týdně), Nice (od března 2× týdně), Palma de Mallorca (od března 2× týdně), Paříž (každý den), Porto (od května až 3× týdně), Rhodos (od konce května každý den), Řím (i každý den), Samos (od června 3× týdně), Soluň (od června 3× týdně), Split (od konce března až 5× týdně), Stockholm (4× týdně), Tel Aviv (6× týdně), Tenerife (2× týdně), Varna (od června i každý den), Varšava (každý den), Zakynthos (od června i každý den).

Služby na palubě

Občerstvení zdarma dostanete pouze u letů spojujících Českou republiku s Kanárskými ostrovy a Spojenými arabskými emiráty. V ostatních případech si jídlo musíte zakoupit.

Ukázka z menu Smartbistro
Ukázka z menu Smartbistro

 

SmartWings také od června 2018 na vybraných linkách nabízí unikátní bezdrátový systém palubní zábavy. Na telefonu, tabletu nebo notebooku je možné sledovat filmy, poslouchat hudbu, hrát hry nebo číst vybrané časopisy a noviny. Část obsahu je zpoplatněna částkou 2 , část je zdarma.

Cestování s dětmi

Létání během těhotenství

Se SmartWings můžete cestovat až do 34. týdne těhotenství. Vždy je však důležité se o vhodnosti letu poradit se svým ošetřujícím lékařem. Aerolinka po vás navíc může chtít ukázat těhotenský průkaz, kterým prokážete stádium těhotenství.

 

Jak cestovat s dětmi do 2 let

SmartWings přepravuje novorozence od 48 hodin po porodu. Dítě nemá nárok na zavazadlo zdarma ani vlastní sedadlo a cestuje na klíně dospělého. Jeden dospělý s sebou může mít pouze jedno dítě do 2 let. Na palubu letadla je možné vzít dětskou výživu v lahvičce do 200 ml. Počítejte s tím, že pracovníci bezpečnostní kontroly vás mohou požádat, abyste ji ochutnali.

Cena letenky kojence je 10 % z tarifu dospělého.

Dítě v letadle
Dítě v letadle

 

Jak cestovat s dětmi staršími 2 let

Dítě od 2 do 6 let musí cestovat v doprovodu dospělého.

Děti ve věku 6 až 11 let mohou být přepravovány bez doprovodu dospělé osoby, v takovém případě ale za každé nedoprovázené dítě budete platit částku 59 . Bezpodmíněčně nutné je také vyplnit tento formulář.

Osoby starší 12 let jsou považovány za dospělé a mohou cestovat samostatně. I jim však můžete zajistit doprovodnou službu, a to až do 17 let věku.

Kontakt

Kontaktní formulář, +420 284 000 611, Informační přepážky Letiště Václava Havla Praha