Letiště Berlín Tegel

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

O letišti

Berlín má 2 fungující letiště, a to z důvodu historického rozdělení Berlína na západní a východní část. Celým názvem Berlin Tegel Otto Lilienthal dříve obsluhoval Západní Berlín a nachází se tak v severozápadní části města, zhruba 8 km od centra města.

 

Lokace berlínského letiště Tegel (Google Maps)
Lokace berlínského letiště Tegel (Google Maps)

 

Letiště má 5 terminálů, A-E, avšak i přes velký počet terminálů není letiště nijak velké a žádná doprava mezi terminály zde není potřeba. Při případném přestupu z terminálu na terminál však musí člověk počítat s trochu větší časovou rezervou.

  • web letiště: ZDE
  • otevírací doba: 3.30 – 24.00

Plánek letiště Berlín Tegel (www.berlin-airport.de)
Plánek letiště Berlín Tegel (www.berlin-airport.de)

Přílety a odlety online

Veškerý pohyb na letišti Berlín-Tegel lze sledovat přímo na jejich stránkách, a to pod tímto odkazem. Zde si vyberte, jestli vás zajímají odlety (departures) nebo přílety (arrivals). Vyhledat tu můžete také seznam aerolinek, které na berlínském letišti operují.

Pokud vás však zajímají přímo aktuální informace v reálném časy, můžete se podívat na stránky Flightradaru, kde online vidíte pohyb letadel. Přílety naleznete zde a odlety zde.

Tip: Tato stránka je velice zajímavá a můžete se na ní vyhledat jakýkoliv let, i z jiných letišť. Můžete se tak třeba podívat, kde zrovna se nachází vaši blízcí, kteří letí na dovolenou 🙂

 

Spojení z Prahy do Berlína

  • Autem – je to okolo 360 km, ale velkou výhodou je, že celá trasa z Prahy do Berlína je již po dálnicích a cesta autem tak nezabere déle než 4 hodiny.

Trasa cesty z Prahy na letiště Berlín Tegel (klikněte na obrázek pro převod do Google Maps)
Trasa cesty z Prahy na letiště Berlín Tegel (klikněte na obrázek pro převod do Google Maps)

  • Vlakem – cesta trvá kolem 4 hodit (dojedete na hlavní nádraží v Berlíně) a provozují ji ČD. Vlak vyjíždí pravidelně během dne po dvou hodinách (pozor, večer je doprava komplikovanější).

Tip: Kupujte jízdenky u ČD co nejdříve, ušetříte tím! Včasné jízdenky stojí kolem 600 (základní bez slev) a některé méně vytížené spoje jsou dokonce levnější. Pokud budete kupovat na poslední chvíli, jízdenka se může pohybovat mezi 800 a 900 korunami, a to už je rozdíl!

  • Autobusem:

  • RegioJet – Cca 4 a půl hodiny, cena se mění podle obsazenosti autobusu, pohybuje se však mezi 300 a 400 korunami, pokud vystoupíte na zastávce ZOB am Funktrum. Cca 5 hodin, pokud pojedete přímo na letiště, zde se však cena velmi zvedne a vy zaplatíte na většině spojů 700 Kč.
  • Flixbus – Délka cesty se pohybuje mezi 4 a 5 hodinami, podle toho, kde vystoupíte, možností je velké množství. Co je pro nás však nejzajímavější je to, že jezdí i přímo na letiště za cenu 550 kč!
  • Eurolines – S Eurolines pojedete 4 a půl hodiny a skončíte na stejné zastávce, jako s RegioJetem, tedy ZOB am Funktrum. Cena je 350 kč, drobnou nevýhodou však je, že jezdí pouze 3x denně.

Ilustrační obrázek (pixabay.com)

Tip: Všechny spoje najdete na stránkách IDOS.CZ nebo můžete hledat přímo u dopravců kliknutím na jejich název zde v textu.

 

Doprava z různých míst Berlína na letiště Tegel

Pokud pojedete Regiojetem nebo Eurolines, vystoupíte na zastávce ZOB am Funkturm (zastávka MHD se jmenuje Messe ZOB). Navzdory tomu, že zastávka se nachází velmi blízko letiště (asi 6km), přímý spoj na letiště zde neexistuje. Nejlepší cesta je tak jet vlakem S41 dvě stanice na zastávku Jungfernheide, kde se přestoupí na autobus X9 nebo 109, který už jede na letiště, cesta trvá okolo 20 minut. Za jízdenky zaplatíte 2,80 euro, v Berlíně se totiž nevyskytují žádné letištní přirážky, bude vám stačit obyčejný lístek.

Pokud zvolíte pro svoji cestu z ČR Flixbus, nejlepší bude zvolit si rovnou spoj, který jede přímo na letiště. Pokud si však ze spojů nevyberete, zvolte cílovou stanici Alexanderplatz, odkud jezdí přímý autobusový spoj na letiště, linka TXL JetExpressBus. Jezdí po 6 minutách a za lístek opět zaplatíte 2,80 euro. Cesta bude trvat kolem 35 minut.

Pojedete-li z Prahy vlakem, z vlakového nádraží Hauptbahnhof jezdí přímý autobusový spoj na letiště, linka TXL, cena je opět stejná – 2,80 euro a čas jízdy se pohybuje kolem 20 minut.

Tip: Na plánování spojů v Berlíně je nejlepší použít tento odkaz.

 

Parkování na letišti

Na letišti je 5 parkovacích zón, nejbližší je zóna na krátkodobé parkování PK, kde každých 15 minut se platí 3 €, lepší je ale zajet na parkoviště P5, které se nachází pod terminálem C a zde se platí 5 € za hodinu.

Dlouhodobé parkování je zde možné a nejlépe vychází Car park P10, kde týdenní tarif vychází na 59 €, nachází se ale dále od letiště, cca 15 minut chůze.

Parkoviště pro dlouhodobé parkování P10
Parkoviště pro dlouhodobé parkování P10

 

Tip: Veškeré ceny naleznete zde.

Parkování zdarma zde není, ale u terminálu A je možnost zdarma zastavit na 3 minuty, to se hodí, když někoho jen vyzvedáváte nebo vykládáte.

 

Služby na letišti

Obchody: Na letišti najdete celkem 21 různých obchodů a butiků. Mezi známými značkami můžete navštívit například Hugo Boss či Esprit. Nachází se zde samozřejmě i knihkupectví, tabák a lékárna.

Občerstvení:Stejně tak si můžete vybírat z velkého množství možností, kde se občerstvit, najdete tu kavárny, pivnice, fast foody, bistra a různé pekárny.

Další služby: Na berlínské letiště Tegel najdete spoustu poboček cestovních kanceláří, půjčovny aut, informace, bankomaty, směnárnu, službu balení zavazadel a také úschovnu zavazadel, pobočku pošty a dokonce kadeřnický salon.

Ilustrační obrázek (pixabay.com)

 

Spaní na letišti

Letiště je velmi malé a většina sedaček je až v prostoru Gate, sedačky jsou kovové a bez dělení. Je zde možnost využití spacích kabin, kde je postel, stůl, TV, zásuvka, budík a informace o příletech a odletech, tyto kabiny se nachází v terminálu B a cena je 15 €/h od 6 do 22 hodin a 10 €/h mezi 10. večer a 6. ranní hodinou, kde minimum je ale 30 €. Další možnost je spaní v letištních hotelech, kde ale pouze jediné má dopravu na letiště, a to Mercure Airport Hotel Berlin Tegel.