Letiště Brno

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

O letišti

O letišti

Brněnské letiště je druhé nejfrekventovanější v České republice. Leží v okrajové části města Brna zvané Tuřany.  Vzdálenost z centra města je přibližně 12 km. Disponuje pouze jedním terminálem.

  • Web letiště: http://www.brno-airport.cz/
  • Interaktivní plán letiště zde
  • Letiště funguje nonstop, obchody a bufety jsou otevřeny v závislosti na letovém řádu

Terminál letiště je uvnitř rozdělen na Schengen (pro lety v rámci Schengenského prostoru) a Nonschengen (pro lety mimo Schengenský prostor). Vzhledem k malé rozloze letiště pro Vás bude odletová hala bez problému přehledná.

Letištní hala Brno-Tuřany

Historie letiště Brno-Tuřany se začala psát v roce 1946, kdy padlo rozhodnutí o jeho stavbě. V roce 1954 bylo letiště otevřeno pro vojenský provoz, o 4 roky později byl zahájen i ten civilní. Největší popularitu mělo letiště v 70. letech, kdy provozovalo mnoho vnitrostátních linek (spojení do Košic, Sliače, Bratislavy, Ostravy, Holešova, Prahy, Karlových Varů).

Kam se z letiště Brno-Tuřany levně létá?

Velmi často se objevují akční letenky na lince Brno-Londýn Stansted, která je provozována nízkonákladovou leteckou společností Ryanair. Zpáteční letenku lze v případě akce sehnat už za cenu kolem 500 kč.

Přehled destinací, kam z Brna můžete letět

Celoročně operované linky: Londýn Stansted (5x týdně), Mnichov (5x týdně), Milán-Bergamo (2x týdně), Berlín (2x týdně od dubna 2019). Všechny linky, kromě té do Mnichova operované Fly BMI, provozuje nízkonákladová společnost Ryanair.

letadlo Ryanair
Letadlo Ryanair

Pravidelné sezónní lety: Hurghada, Marsa Alam, Heraklion, Rhodos, Corfu, Zakynthos, Kos, Palma de Mallorca, Lamezia Terme, Burgas, Varna, Antalya, Tenerife. Dále jsou provozovány z letiště Brno charterové lety cestovních kanceláří.

Přílety a odlety online

Detailní informace o letech z/do Brna najdete na stránkách letiště, konkrétně přílety zde a odlety zde. Dále můžete pohyb na letišti sledovat v aktuálním čase na stránkách Flightradar. Odlety z Brna najdete v tomto odkazu a přílety do Brna zase tady.

Tip: Na stránkách Flightradar můžete sledovat jakýkoliv let po celém světě! Stačí kliknout na letadýlka v mapě nebo zadat údaje, pomocí kterých vyhledáte každý let.

 

Spojení Brna s dalšími městy

Brno nabízí dobré spojení z různých částí ČR vlakem i autobusy. Cesta z Prahy vám zabere asi 2 a půl hodiny, z Ostravy počítejte s podobným časem. Pro silniční dopravu je využívána zejména dálnice D1, která nabízí v případě dobré dopravní situace nejrychlejší spojení z Prahy i Ostravy.  Vzdálenost z Prahy je okolo 200 km a z Ostravy přibližně 170 km.

Ilustrační obrázek (pixabay.com)
Tip: Spoje vlaků a autobusů si můžete vyhledat na idos.cz.

Doprava z/na letiště

Na letiště se dostanete nejjednodušeji a nejlevněji autobusem. Z Hlavního nádraží v Brně dojedeme na letiště na zastávku Letiště Tuřany – terminál expresní linkou E76. Cesta trvá 18 minut a jízdné vyjde pro dospělé na 25Kč, pro děti a kufry 12Kč. V noci (23 hodin – 5 hodin ráno) tuto linku nahrazuje noční linka N89, která jede 22 minut. Využít lze také taxi služby, které staví přímo před příletovou/odletovou halou. Z centra města počítejte s cenou kolem 300 korun za jednu cestu.

Doprava na letiště autem a parkování

Autem se lze dopravit z centra přibližně za 15 minut s využitím dálničního úseku. Záleží na aktuální dopravní situaci. Letiště leží 2 km od exitu číslo 201 na D1.

Hlavní silnice vedoucí do Brna a exit 201 z dálnice D1.

Co se týká parkování, prvních 20 minut máte zdarma. Za jednodenní parkování zaplatíte 150kč. Dále se tarify mění s každým započatým dne, aktuální ceník naleznete zde. Zaplatit za parkování můžete buď v parkovacích automatech v hotovosti, které se nachází jak v odletové, tak příletové hale, nebo na přepážce Air service Brno, která se nachází v odletové hale – zde se dá zaplatit i kartou.

Parkovací plocha je otevřená a nachází se přímo před terminálem.

Kde se najíst a nakoupit

Na brněnském letišti najdete celkem 4 možnosti, kde se občerstvit:

  • Starobrno bar se nachází přímo ve veřejné části odletové haly. Poskytuje široký výběr nealkoholických a alkoholických nápojů a výborné kávy.
  • Fast food Baguetteria se nachází hned vedle výše zmíněného baru. Nabízí vám občerstvení v podobě čerstvých baget, salátů a sladkého pečiva.
  • Aviette bar vám poskytuje pohodlnou možnost občerstvení před odletem, nachází se za odbavovací zónou, tedy v neveřejné části letiště. Nabízí i něco malého k snědku jako sendviče a bagety.
  • Inflight restaurant se nachází v prvním patře příletové haly. Jedná se nově zrekonstruovanou restauraci, kde si můžete pro příletu pochutnat na klasických českých jídlech.

Ilustrační obrázek (pixabay.com)

Kromě bufetů zde najdete také dva obchody:

  • Airport shop Brno se nachází v chodbě mezi odletovou a příletovou halou a nabízí novinové a tabákové zboží, suvenýry, občerstvení, mapy a průvodce.
  • Travel fan shop (duty free) najdete v neveřejné části odletové haly a můžete si zde koupit obvyklé produkty bezcelní zóny jako parfémy, kosmetiku, alkohol, tabákové výrobky, potraviny.

Další služby

Na letišti se nachází směnárna (v odletové hale – Air Service Brno) a také bankomat (KB, v příletové hale). Můžete využít také možnost zabalení zavazadla, přístroj se nachází v blízkosti odbavovacích přepážek. V chodbě mezi příletovou a odletovou halou se nachází 5 firem (Europcar, Hertz, Avis, Sixt, Budget) poskytující možnost půjčení automobilu. Připojení na WIFI (jméno AIRPORT) je dostupné zdarma v celé odbavovací hale a je o rychlosti 2 Mb/s.

Jak zabavit děti

Na letišti se nachází poměrně nový dětský koutek vybudovaný v roce 2014. Nachází se za bezpečnostní kontrolou v odletové hale, právě tam, kde budete čekat na svůj let.

Ilustrační obrázek (pixabay.com)
Věděli jste? Zajímavostí je, že Letiště Brno organizuje také exkurze, a to především pro děti ze ZŠ a MŠ, které prostředí letiště přímo milují. Pokud Vás tato informace zaujala, více informací se dozvíte zde.

Spaní na letišti

Nejsou k dispozici sprchy ani skříňky na zavazadla. Vzhledem k nízké četnosti letů a krátké vzdálenosti do města cestovatelé toto letiště v praxi k přespání nevyužívají.

Ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ubytování v blízkosti letiště

Nejbližším ubytovacím zařízení jsou:

Tip: Na stránkách letiště můžete najít zajímavý seznam ubytovacích možností ve městě Brně. Chystáte-li se do této moravské metropole, doporučujeme vybírat zde.