Letiště José Martí - Havana

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

O letišti

V případě letu na prosluněnou Kubu nejspíše zavítáte na největší a nejrušnější letiště a tím je José Martí v Havaně. Letiště je od Havany vzdáleno asi 15km, nepatří mezi největší, ale protože na něm nic moc není, tak je velmi jednoduché se v něm vyznat.

Letiště je rozděleno na pět terminálů. První slouží pro vnitrostátní lety, druhý pro charterové a třetí pro zbylé mezinárodní lety, pátý pro lety po Karibiku a zbylý je pro cargo.

Na kubánském letišti se není čeho bát, ani celníků. Při příletu projdete běžnou kontrolou, v pase již musíte mít papírek z ambasády v Praze o zaplacení poplatku turistického víza, poté již dostanete do pasu razítko, vyfotí si vás a můžete jít.

Při odletu celníci zkoumají hlavně zda z Kuby neodvážíte příliš velké množství doutníků. Většinou vás však nechají projít bez povšimnutí. V případě, že nějaké množství doutníků však vezete připravte se na to, že při vybráni pro kontrolu a osobní prohlídku mají celnici opravdu hodně času a můžete se zde pěkně zdržet.

 

Letiště v Havaně

 

  • web stránka letiště – http://havana.airportcuba.net/
  • letiště je otevřeno non-stop
  • wi-fi zde bohužel nefunguje, můžete si zakoupit kartičku pro kubánský internet, i ten je však velmi pomalý. Koupíte za 3-4CUC
  • bankomaty jsou zde k dispozici, stejně tak směnárna
  • několik obchodů, dute free shopů, občerstvení 

 

Terminály

Terminál 1 – domovské lety

Z tohoto terminálu poletíte využíváte-li lety uvnitř Kuby. Operují zde zejména Cubana de Aviacion, Aerogaviota a AeroCaribbean.

Terminál 2 – US lety
Budete využívat pro lety z nebo do USA.

Terminál 3 – Mezinárodní lety
Mezinárodní terminál využijete ve 100% případů, kdy přiletíte z Evropy.

Terminál 5 – Karibské lety
Využívají především AeroCaribbean pro domovské a regionální lety a Aerotaxi pro lety domovské.

Mezi terminály se můžete dopravovat autobusem.

Mapa termínálů

Doprava na letiště

Z centra Havany se na a z letiště dopravíte nejpohodlněji půjčeným autem se speciální poznávací značkou pro turisty. Pronájem auta přijde přibližně na 1000Kč denně,  cesta do Havany pak trvá asi 20 minut. Nechat svést se můžete taky některým z místních nebo využít taxi, které vypadá jako ze starého filmu. Turisté by měli používat pouze vládou schválené taxi, ale pokud chcete něco autentičtějšího můžete si zastavit někoho z místních. Cesta přijde na naše přibližně 20-30 dolarů a vždy se zeptejte na cenu dopředu. Na Kubě hodně často něco nefunguje. Taxametry nevyjímaje. Když je tedy taxíky mají. 🙂

Kuba
Ilustrační obrázek (pixabay.com)

Autobusem se do centra města přímo z mezinárodního terminálu nedostanete. Nejbližší veřejná doprava je vzdálena 15km od letiště.
Z terminálu 1, kde se operují domovské lety můžete využít autobus, ale platit můžete pouze v místní měně CUP, tedy kubánské pesos. CUC měnu používanou zejména turisty zde neberou.
Velmi časté je také využití tzv. shuttle buses, které zajišťují hotely. Vždy se informujte při rezervaci hotelu zda tuto službu poskytují.

Pokud se vzdáte turistických vymožeností a budete cestovat autem s kubáncem nebo využívat jejich městské dopravy připravte se na to, že vše je téměř v katastrofálním stavu. A i přes to vše funguje.

Zajímavostí je například to, že by jste neměli auto řídit v kraťasech, toto je pro kubánce nezákonné. V případě, že jedete v autě bez zrcátek, bez stěračů a pásů jako se to stalo nám, ale máte kalhoty, tak je vše v pořádku.

Spaní na letišti

Ač není spaní na letišti v Havaně to nejpohodlnější, je možné se zde vyspat. Letiště je bezpečné a tiché. I když se jedná o karibskou oblast na letišti bývá i přes den zima, pro noční přespání určitě doporučuji alespoň deku.
Můžete si připlatit také za VIP salónek asi 34 dolarů v případě, že z letiště odlétáte a 29 dolarů v případě, že jste přijeli.
Nejbližší hotel s transportem na letiště je vzdálen 5km.