Letiště Mnichov

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...
logo Letiště Mnichov

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

O letišti

Mezinárodní letiště Mnichov, které se oficiálně jmenuje „Franz-Josef-Strauss Flughafen“, patří k největším v Evropě a je druhé nejfrekventovanější v Německu. Letiště se nachází zhruba 30 kilometrů severně od centra bavorské metropole Mnichova a 371 km od Prahy. Do provozu ho uvedl Franz Josef Strauß již v roce 1992. Dnes zde má jednu ze svých nejvýznamnějších základen aerolinka Lufthansa. Letiště Mnichov, ze kterého se dostanete do celého světa, také pravidelně vyhrává ankety o nejlepší evropské letiště.

Webová stránka letištěhttp://www.munich-airport.de (stránky sice nejsou dostupné v češtině, letiště ale v českém jazyce nabízí alespoň tzv. rozcestník s těmi nejdůležitějšími informacemi)
Mobilní aplikace ke stažení: Android
Otevírací doba: otevřeno nonstop
Plán letiště: mapa
Wi-Fi: po přihlášení zdarma a bez omezení

Úvodní strana www..munich-airport.de
Úvodní strana www.munich-airport.de

 

Levné letenky

Letenky z Mnichova budou zajímat především cestovatele z Prahy a západu Čech. Často jsou ale nabízeny tak výhodné ceny, a to zejména na letech do exotických destinací, že se podniknout cestu do Mnichova vyplatí i obyvatelům ze vzdálenějších koutků ČR či Slovenska.

Letenky ve velmi zajímavých cenových relacích seženete zejména na linkách na Kanárské ostrovy, Mallorcu a do již zmíněných exotických destinací typu Karibik, Mauricius nebo Seychelly.

 

Přílety a odlety online

Informace o všech aktuálních i plánovaných odletech (departure) a příletech (arrivals) najdete na stránkách letiště. Veškeré přílety a odlety v reálném čase můžete sledovat také na stránce flightradar24.com – přílety Mnichov a odlety Mnichov.

Sledování příletů na letiště Mnichov na flightradar24.com
Sledování příletů na letiště Mnichov na flightradar24.com
Tip: Na stránce flightradar24.com je možné sledovat letový provoz po celém světě. Do mobilního telefonu si lze stáhnout i aplikaci, díky níž například snadno identifikujete letadlo letící nad vámi nebo zjistíte, co vidí pilot v reálném čase.

 

Informace o terminálech

Letiště je rozděleno na 2 terminály:

  • Terminál 1: je využíván leteckými společnostmi, které nejsou členy tzv. Star Alliance. Je rozdělen do gatů A-F.
  • Terminál 2: je používán leteckými společnostmi, které jsou členy Star Alliance (například Lufthansa, Eurowings, TAP Portugal). Terminál je členěn na Pier North, Pier South a Plaza.

Oba terminály spojuje tzv. Munich Airport Centre (MAC), architektonicky neskutečně povedená budova, jejíž návštěva je zážitek sám o sobě. Na letišti Mnichov najdete širokou nabídku obchodů se značkovým zbožím, potravinami, restauracemi i duty free shopy. Poskytovány jsou informační, copy, směnárenské i asistenční služby a další. Několik restaurací má otevřeno 24 hodin denně, ostatní restaurace a obchody zavírají kolem 22 hodiny.

Munich Airport Center, Letiště Mnichov
Munich Airport Center, Letiště Mnichov

 

Přestupy

Terminály nejsou rozlehlé, pěšky se z jednoho do druhého dostanete za 10 minut. Na přestup mezi terminály vám tak stačí pouhých 30 minut. Mnichovské letiště je tradičně hodnoceno jako jedno z nejpříjemnějších letišť pro přestupování.

Pokud máte zavazadlo odbavené až do cílové destinace nebo cestujete pouze s příručním zavazadlem, při přestupu se o nic nestaráte, pouze vyhledáte odletovou bránu. Pokud však zavazadla nemáte odbavená až do cíle vaší cesty, je nutné je vyzvednout a nechat v příslušném terminálu opět odbavit na přepážce.

Tip: Při dlouhém čekání určitě uvítáte zásuvky na nabití telefonu či notebooku. V obou terminálech najdete řadu zásuvek určených pro dobíjení vašich elektronických zařízení.

 

Doprava na letiště z České republiky

Autem

  • Trasa Praha – Letiště Mnichov je dlouhá přibližně 371 km, pojedete směrem na Rokycany až k Regensburgu a dál po silnici A93 . V ideálním případě vám zabere 3 hodiny a 30 minut – trasa na mapě.
  • Trasa Brno – Letiště Mnichov je dlouhá přibližně 576 km a v ideálním případě vám zabere 5 hodin a 20 minut – trasa na mapě.

Autobusem

  • Z Prahy: Až na letiště vás dovezou autobusy Eurolines (cena od 350 Kč), Flixbus (cena od 449 Kč), Leo Express (od 410 Kč) či RegioJet (dříve Student Agency, cena od 579 Kč). Cesta trvá zhruba 5 hodin.

 

Doprava na letiště z centra Mnichova

Do centra Mnichova vás z ČR dovezou autobusy Flixbus, Regiojet, Leo Express, Eurolines či vlaky Českých drah. Ceny jízdenek bývají nižší než ceny lístků až na letiště, někdy se proto může vyplatit dopravit se pouze do centra Mnichova a odtud se na letiště dostat jinak.

  • Z hlavního nádraží (Hauptbahnhof) a stanice Schwabing: jezdí na letiště každých 15 minut autobusy Lufthansy (Airport bus Lufthansa). Cena jednosměrné jízdenky je 10,50 €, pokud si koupíte zpáteční jízdenku, zaplatíte zvýhodněnou cenu 17 €. Cesta trvá přibližně 45 minut, autobusy jezdí jezdí denně mezi 05:15 a 22:30. Více informací o trasách a ceníku zde.
  • Z hlavního nádraží (Hauptbahnhof): lze využít příměstskou dráhu (S-Bahn), konkrétně linky S1 a S8, které jezdí v intervalu 20 minut. Jízdenka vás bude stát 11,60 € pro dospělého a 1,40 € pro dítě (od 6-14 let). Cesta trvá 45 minut. Linka S8 jezdí i v noci.
  • Freising: Pokud pojedete vlakem Českých drah, vystupte na stanici Freising. Přímo od ní odjíždí autobus číslo 635, který vás zaveze až k terminálům. Cena jízdenky je 2,90 € .
Tip: Cestu na letiště můžete využít k prozkoumání památek Mnichova. Celodenní lístek na všechny typy dopravy vás vyjde na 13 €, což je jen o trochu víc, než jednorázový lístek na letiště.

 

Parkování na letišti

V bezprostřední blízkosti Terminálu 1 jsou k dispozici parkovací domy P1 až P8, pro Terminál 2 jsou nejblíže parkovací domy P20 a P26. Nejlevněji však vychází parkovací domy P41 sever/jih, P80 nebo P81. Od těchto parkovišť se lze na letiště dopravit shuttle busem. Cena za parkovné na den se pohybuje od 19 € výše. Pokud chcete za parkování co nejvíc ušetřit, můžete využít cenově výhodných online tarifů na webových stránkách www.munich-airport.de-parkování.

Řídící věž, Letiště Mnichov
Řídící věž, Letiště Mnichov

 

Spaní na letišti

Pokud si chcete ustlat na letišti, doporučujeme pohodlné lavice v Terminálu 2. Pohodlně odpočinout si můžete i v relaxačních zónách, konkrétně v Terminálu 2 v odletové hale H (odlety mimo Schengen) a poblíž gatu G16 a G43 (odlety v rámci Schengenu). Je zde několik polohovacích křesel a k dispozici jsou i pracovní stoly se zásuvkami. V Terminálu 1 se dá dobře spát již u odbavovacích přepážek, které jsou v noci zavřené a je tam tudíž poměrně velký klid. Zaměstnanci letiště jsou obecně k cestovatelům, kteří se rozhodnou strávit noc na letišti, velmi tolerantní. Osobně Letiště Mnichov považujeme za jedno z nejlepších letišť pro přespání.

Cestovatelé, kteří vyhledávají více soukromí, mohou využít zpoplatněné tzv. nap cab sleeping cabins v Terminálu 2. Jedná se o malé pokojíčky, v nichž máte k dispozici postel, stůl, klimatizaci a wifi. Za použití zaplatíte poplatek 10 či 15 €/hodina v závislosti na době použití.

Preferujete-li hotely v blízkosti letiště, v okolí jich najdete dostatek (například Hilton či Novotel). Rezervaci můžete provést na www.booking.com.

Tip: Na letišti může být v noci chladno, nezapomeňte si s sebou vzít deku na přikrytí. Počítejte i s hlukem a světlem a raději si s sebou vezměte také špunty do uší a masku na spaní.

 

Kde se najíst a nakoupit

Na letišti Mnichov najdete velký počet restaurací, rychlých občerstvení i kaváren. Nechybí například oblíbený McDonald’s či Subway. Počítejte s tím, že ceny na letištích bývají poměrně vysoké.

Svačinu, kterou si můžete vzít i do letadla, nejvýhodněji koupíte v supermarketu Edeka ve veřejné části letiště. Obvzlášť dobré tam mají pečivo. Pokud chcete vyzkoušet něco speciálního, neváhejte navštívit první letištní pivovar na světě Airbrau a ochutnat až ze sedmi druhů piv. Výborně tam i vaří.

 

Jak na letišti zabavit děti

Když cestujete s dětmi, můžete s nimi navštívit Kinderland. Vaši potomci tam najdou spoustu hraček, mohou si kreslit a hrát hry s certifikovanou chůvou. Kinderlad je otevřen každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Za první hodinu zaplatíte 2 €. Po celém letišti najdete několik místností, kde své miminko můžete v poklidu přebalit a nakrmit. Přebalovací pulty naleznete i na některých toaletách.

V případě, že máte dlouhý přestup na letišti, vydejte se do Besucherparku. Prohlédete si velmi zajímavou výstavu historických letadla (dostupné ke zhlédnutí od 9:30-17:00 za 1 €) a ua 1 € můžete vystoupat na kopec se 172 schody a odtud sledovat provoz na ranvejích – stojí to opravdu za to. Do Besucherparku se dostanete linkou S1 nebo S8, vystoupíte hned na první zastávce. Odtud pak do Besucherparku dojdete po cca 10minutové procházce. Vše je přehledně značeno šipkami.

Výstava historických letadel, Besucherpark, Letiště Mnichov
Výstava historických letadel, Besucherpark, Letiště Mnichov

 

Tipy, jak ušetřit

Pokud se na letiště plánujete dopravovat autobusem, jízdenky kupujte co nejdříve. Zejména u Českých drah a Flixbusu získáte při včasném nákupu zajímavé slevy.