Letiště Václava Havla Praha

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...
letiště Václava Havla Praha logo

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

O letišti

Letiště se nachází necelých 20 kilometrů od Prahy ve čtvrti Ruzyně – i proto dříve neslo název Praha-Ruzyně. Je nejvýznamnějším mezinárodním letištěm v České republice a vzhledem k výborné poloze patří k významným letištím ve střední a východní Evropě co do počtu přepravených osob, tak do kvality služeb. Provoz byl zahájen roku 1937 a v současné době jsou k dispozici 3 terminály. Dnes se odtud přímými lety dostanete až do 110 zemí. Z letiště pravidelně létají především České aerolinie (ČSA), dále společnosti SmartWings, Travel Service nebo Wizzair. Nejfrekventovanější lety směřují do Paříže, Londýna, Frankfurtu a Amsterdamu.

Webová stránka letiště: http://www.prg.aero/cs
Mobilní aplikace ke stažení: iOS a Android
Otevírací doba se liší vzhledem k terminálům, více informací zde.
Plán letiště: mapa
Wi-Fi: zdarma a bez časového omezení, připojit se lze přes název prg.aero-free
Webkamera: klik

webové stránky letiště Václava Havla Praha
Úvodní strana prg.aero

 

Levné letenky

Pražské letiště obecně bohužel nepatří mezi cestovatelsky nejpřívětivější, co se cen letenek týče. Letenky za příznivější cenu mnohdy seženete s odletem z okolních letišť, zejména z Mnichova, Vídně a Katovic. Koupě některých letenek se i přesto vyplatí, a to zejména lidem bydlícím v blízkosti pražského letiště. K cenám letenek ze zahraničních letišť je totiž nutné připočíst částku za dopravu na/z dané letiště a v potaz je třeba vzít i čas strávený na cestě.

Při odletu z Prahy nejčastěji levné letenky bývají do Milána (do 1100 Kč), nízké ceny můžete nalézt i na trasách do Londýna, Paříže či Benátek.

 

Přílety a odlety online

Informace o pohybu na letišti naleznete zde. Veškeré přílety (arrivals) a odlety (departure) v reálném čase můžete sledovat i na stránce flightradar24.com – přílety Praha a odlety Praha.

přílety na letiště Praha
Sledování příletů na letiště Praha na flightradar24.com
Tip: Na stránce flightradar24.com můžete sledovat letecký provoz na celém světě. Aplikaci si lze stáhnout i do mobilního telefonu. Možné je si nejenom zobrazit polohu letadla v reálném čase, ale také se například podívat, co vidí pilot letadla.

 

Informace o terminálech

Letiště je rozděleno na 3 terminály.

  • Terminál 1 zahrnuje lety mimo Schengenský prostor včetně letů do Velké Británie, Irska, Severní Ameriky, na Střední východ (Blízký východ), do Asie a Afriky
  • Z Terminálu 2 se dostanete do zemí Schengenského prostoru – tedy do všech států EU, Islandu, Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, na Azory, Madeiru a Kanárské ostrovy
  • Terminál 3 je provozován pouze pro soukromá letadla a nákladní přepravu

Terminály nabízejí širokou nabídku obchodů se značkovým zbožím, potravinami, restauracemi a bary, duty free shopy i bankomaty. Poskytovány jsou směnárenské, asistenční, pojišťovací služby a další. Obchody jsou standardně otevřeny od 7 do 21 hodin. Po dlouhé cestě také můžete využít sprchy. Na objednání je možná i exkurze po letišti. Pokud budete mít čas, zajděte se podívat na vyhlídkovou terasu otevřenou 24 hodin denně.

Tip: V neveřejné části Terminálu 2 využijte sprchu zdarma. Klíč od sprch i ručník vám za vratnou zálohu 10 zapůjčí v salonku ERSTE Premier Lounge.

 

Přestupy

Přestupy v rámci terminálů jsou jednoduché a nezaberou vám více než 30 minut. V rámci Terminálu 2 pouze přejdete k příslušnému gatu. Při přestupu v rámci Terminálu 1 rovněž odejdete ke gatu, kde ale navíc projdete bezpečnostní kontrolou.

Pokud budete přestupovat mezi terminály, projdete pasovou i bezpečnostní kontrolou a poté se již v klidu vydáte ke svému gatu. Ani přestup mezi terminály by vám tak neměl zabrat více než 45 minut.

Upozorňujeme, že toto platí v případě, že máte zavazadlo odbavené až do cílové destinace nebo cestujete pouze s příručním zavazadlem. V opačném případě je nutné zavazadla vyzvednout a nechat je v příslušném terminálu opět odbavit.

Tip: Při dlouhém čekání při přestupu přijdou vhod zásuvky na nabití telefonu či notebooku. Zásuvky 230V i USB porty najdete zabudované ve vybraných sedačkách ve veřejné i tranzitní části letiště.

 

Doprava na letiště

Autobus

K cestě na letiště a zpět do centra máte k dispozici několik autobusů:

  • Ze stanice Nádraží Veleslavín (metro trasa A) jezdí linka č. 119, cesta trvá 24 minut, nejezdí v nočních hodinách. Info o jízdném zde .
  • Z konečné stanice metra trasy B – Zličín vyjíždí linka č. 100, cesta vám zabere 18 minut, nejezdí v noci. Info o jízdném zde.
  • V noci využijte linku č. 910, která jezdí mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. Info o noční lince zde.
  • Z autobusového nádraží Florenc se na letiště dostanete dálkovými autobusy RegioJet. Jízdenky koupíte online na webových stránkách dopravce či při nástupu u řidiče.
  • Z Hlavního nádraží jezdí přímá linka Airport Express (AE) v pravidelném intervalu 30 minut, v době od června do září je interval ještě více zkrácen. AE vás na letiště doveze za 35 minut. Na tuto linku se však nevztahují lístky DPP. Cena lístku u řidiče je 60 Kč, platné jízdenky můžete koupit i u Českých drah. Pozor ale, ani tato linka nejezdí 24 hodin denně. Více o jízdních řádech naleznete zde.
Tip: Zajímavou variantou může být jízdenka „VLAK + Letiště Praha“. Do Prahy přijedete vlakem z jakékoli stanice v ČR a od nádraží vás na letiště dopraví autobus Airport Expressem. Zpáteční jízdenka „VLAK + Letiště Praha“ platí 30 dní a jejím nákupem získáte slevu 25 % z běžné ceny zpátečního lístku. 

 

Taxi

Nástupní místa pro taxi se nachází před příletovými halami. Přepážky taxioperátorů najdete v příletových halách Terminálu 1 a 2. Do centra zaplatíte částku od 500 Kč výše. Doba cesty závisí na času a dnu příletu, v ideálním případě trvá 25 minut.

 

Parkování na letišti

Co se parkování týče, velkou výhodou je blízké umístění parkovišť u terminálů i ostraha 24/7. Krátkodobé parkování nabízí parkoviště P1 a P2. Dlouhodobé stání můžete využít ve vícepodlažním parkovišti C. Nejlevnější parkovné naleznete na parkovišti D, které je ale umístěno mimo areál letiště. Celodenní parkovné pořídíte od 540 Kč, týdenní parkovné od 790 Kč. Nejvýhodnější ceny získáte při rezervaci online. Více informací o parkovištích a cenách zde.

mapa parkování letiště Václava Havla Praha
Mapa parkování na letišti Václava Havla Praha
Tip: Parkovat zdarma můžete v garážích obchodního centra Šestka či u nákupního centra Metropole Zličín. Podrobnější informace najdete v tomto článku v sekci „Jak ušetřit“.

 

Spaní na letišti

Pokud chcete přespat přímo na letišti, vypravte se do odpočinkové zóny v prvním patře uvnitř Terminálu 2. Najdete ji mezi prostranstvím C a D. Je to tam poklidné a není tam tak velký provoz jako v jiných částech letiště. Všude okolo najdete spoustu míst k sezení, ale většina z nich je s opěrkami, takže to není moc pohodlné. Pokud chcete mít zcela nepřerušovaný spánek, využijte hotelů na http://www.booking.com. Blízko letiště je např. Ramada Airport Hotel Prague, Holiday Inn Prague Airport, Courtyard by Marriott Prague Airport a další. Další zajímavou možností je i přespání uvnitř Terminálu 1, kde se nachází 9 pokojů.

Tip: Na letišti může být chladno, nezapomeňte si proto s sebou vzít lehkou deku. I v noci je na letišti hluk a světlo, hodit se proto můžou i špunty do uší a maska na spaní.

 

Kde se najíst a nakoupit

Na letišti Václava Havla Praha najdete velký počet restaurací, rychlých občerstvení a kaváren. Nechybí například oblíbený Starbucks, Subway či KFC. Počítejte s tím, že ceny na letištích bývají poměrně vysoké.

Svačinu, kterou si můžete vzít i do letadla, za nejvýhodnější cenu koupíte v supermarketu Billa v přízemí Terminálu 2. Pokud máte chuť na něco většího, velmi oblíbená je samoobslužná Restaurace Praha. Tu najdete jak ve veřejné části příletové haly Terminálu 1, tak v tranzitním prostoru téhož terminálu. Restaurace je otevřena 24 hodin a v její nabídce najdete snídaňové, obědové i večerní menu za cenu od 95 Kč.

občerstvení letiště
Občerstvení na letišti

 

Jak na letišti zabavit děti

Ve veřejné i tranzitní části letiště můžete navštívit dětské koutky vybavené skluzavkami a nejrůznějšími hračkami. Ve spojovacím objektu mezi Terminálem 1 a 2 naleznete i několik mechanických kolotočů. Pro malé děti od 3 do 8 let jsou v jednotlivých gatech připraveny minikoutky s hračkami na procvičování motoriky. Na Terminálu 1 i 2 najdete speciální místnost určenou pro rodiče s dětmi, které jsou vybavené přebalovacím pultem, koutkem na hraní i kuchyňkou. S dětmi také můžete absolvovat exkurze po letišti. Na exkurzi, kde vám ukáží odbavení letadel i jejich starty a přistání, mohou děti již od 3 let. Více informací najdete zde.

 

Tipy, jak ušetřit

Mnoho lidí využívá parkování zdarma v garážích obchodního centra Šestka, které je od letiště vzdálené pouze necelých 5 km. OC Šestka má více než 1000 parkovacích míst, vjezd na parkoviště nehlídají závory ani parkovací automaty. Přímo před vchodem do obchodního centra najdete zastávku autobusu č. 191, který vás doveze přímo na letiště. Parkovat zdarma můžete také u nákupního centra Metropole Zličín, odkud jezdí linka č. 100 (viz výše).

Pití na letišti se může pořádně prodražit. Pokud nechcete utrácet za předražené nápoje, porozhlédněte se po pítkách s pitnou vodou zdarma. Najdete je v tranzitní části obou terminálů i ve veřejné zóně Terminálu 1. Můžete si v nich opláchnout ruce nebo natočit vodu do vlastních pet lahví.

Eura či jinou měnu se vám vyplatí směnit předem. Pokud to necháte až na letiště, počítejte s velmi nevýhodným kurzem.