Letiště Vídeň Schwechat

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...
logo letiště Vídeň Schwechat

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

O letišti

Letiště Vídeň Schwechat (Vienna International Airport) je jedno z největších letišť ve střední Evropě a dostanete se z něj do celého světa. Leží 18 kilometrů jihovýchodně od centra Vídně, asi 150 km od Brna a přibližně 332 km od Prahy. Bylo vybudováno v roce 1938, původně však mělo sloužit pouze jako vojenské letiště. V současné době disponuje čtyřmi terminály (terminály 1, 2, 3 a 1A). Z letiště pravidelně létají především Austrian Airlines, Laudamotion, Wizz Air, easy Jet Europe či Eurowings.

Webová stránka letiště: http://www.viennaairport.com/ (k dispozici i v češtině, jazyk změníte v pravém horním rohu)
Mobilní aplikace ke stažení: iOS a Android
Otevírací doba: otevřeno nonstop
Plán letiště: mapa
Wi-Fi: zdarma a bez časového omezení
Webkamera: klik

stránky letiště vídeň
Úvodní strana www.viennaairport.com (v češtině)

 

Levné letenky

Letenky z Vídně budou zajímat především cestovatele z Moravy a Bratislavy. Některé ceny letenek však mohou být tak výhodné, že se vyplatí i obyvatelům vzdálenějších koutků ČR či Slovenska.

Letenky ve velmi zajímavých cenových relacích nabízí zejména aerolinka Laudamotion – k moři do Španělska, Portugalska či Řecka se s nimi běžně podíváte za částku od 1000 Kč. Výjimkou však nejsou ani bombastické akce typu „jednosměrná letenka za 1 či 5 €. V minulosti jste se za takovou částku mohli vydat třeba na Mallorcu, do italské Boloně nebo portugalského Fara. V porovnání s cenami letenek z Česka/Slovenska se z Vídně mnohdy vyplatí i dálkové lety.

 

Přílety a odlety online

Informace o pohybu na letišti vidíte přehledně hned na úvodní stránce letiště. Hledáte dlouhodobější informace o letech? Letový řád, který můžete využít například pro naplánování vaší cesty, najdete zde. Veškeré přílety (arrivals) a odlety (departure) v reálném čase můžete sledovat také na stránce flightradar24.com – přílety Vídeň a odlety Vídeň.

přílety letiště Vídeň
Sledování příletů na letiště Vídeň na flightradar24.com
Tip: Na stránce flightradar24.com můžete monitorovat letový provoz po celém světě. Do mobilního telefonu si lze stáhnout i aplikaci, díky níž například identifikujete letadlo letící nad vámi, když na něj namíříte fotoaparát.

 

Informace o terminálech

Letiště je rozděleno na 4 terminály.

 • Terminál 1 využívají členové aliance SkyTeam (Aeroflot, Air France, China Airlines KLM a další) a OneWorld (například Iberia, Japan Airlines).
 • Terminál 1A slouží nízkonákladovým leteckým společnostem Laudamotion, Level, WIZZ Air apod.
 • Terminál 2 je v současnosti uzavřený z důvodu oprav. Využívaly ho společnosti jako Air France, Iberia či British Airways, naprostá většina letů je přesunuta na Terminál 1.
 • Terminál 3 je využíván členy Star Alliance (Aegean Airlines, Austrian Airlines, Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines a další) a společnostmi Emirates, El Al, Korean Air, Royal Jordanian a Qatar Airways.
Tip: Terminál, ze kterého odletáte, si můžete zjistit ještě z domova. Podívejte se na seznam aerolinií nebo si váš let podle jeho čísla či cílové destinace vyhledejte v odletech.

 

Terminály nabízejí širokou nabídku obchodů se značkovým zbožím, potravinami, restauracemi i duty free shopy. Poskytovány jsou směnárenské i asistenční služby a další. Standardní otevírací doba obchodů je 6 až 21 hodin, restaurací 5 až 22 hodin. McCafé a McDonalds jsou otevřeny nonstop. V prostorách letiště najdete i bankomaty určené pro výběry hotovosti čtyřiadvacet hodin denně.

Přestupy

Na přestup v rámci terminálu vám stačí pouhých 25 minut – jedná se o jeden z vůbec nejrychlejších přestupů v Evropě. Obávat se nemusíte ani přestupu mezi terminály. Mezi oblastmi odletových bran B/C a F/G vás přepraví kyvadlový autobus, který jezdí v době od 5:30 do 22:35, případně z jednoho do druhého přejdete za 15 minut. 

Pokud máte zavazadlo odbavené až do cílové destinace nebo cestujete pouze s příručním zavazadlem, při přestupu se o nic nemusíte starat, pouze vyhledáte odletovou bránu. Pokud však zavazadla nemáte odbavená až do cílové destinace, je nutné je vyzvednout a nechat v příslušném terminálu opět odbavit.

Tip: Při dlouhém čekání uvítáte zásuvky na nabití telefonu či notebooku. V oblasti odletových bran F a G se nacházejí prostory zásuvky i podložky pro notebook. U odletových bran B a C najdete místa k sezení s integrovanými zásuvkami a USB porty. Další zásuvky pro dobíjení mobilních zařízení jsou rozmístěny různě po letišti.

 

řídící věž letiště Vídeň
Letiště Vídeň – řídící věž

 

Doprava na letiště z České republiky a Slovenska

Autem

 • Trasa Brno – Letiště Vídeň Schwechat je dlouhá přibližně 150 km a v ideálním případě vám zabere necelé 2 hodiny – trasa na mapě.
 • Trasa Praha – Letiště Vídeň Schwechat je dlouhá přibližně 340 km a v ideálním případě vám zabere necelé 4 hodiny – trasa na mapě.

Autobusem

 • Z Prahy: přímé spojení s letištěm Vídeň zajišťují autobusy společnosti Regiojet (dříve Student Agency), které tuto trasu jedou několikrát denně. Cesta trvá 4 hodiny a 20 min a cena jízdenky je 650 Kč. Konkrétní spoje najdete na webových stránkách Regiojet.
 • Z Brna: přímé spojení zajišťují autobusy Regiojet jedoucí několikrát za den. Cesta trvá 2 hodiny a 15 min a cena jízdenky je 390 Kč. Přímo na letiště vás zaveze také společnost Leo Express. Jejich autobus jezdí pouze 1× denně, cena lístku z Brna je ale při včasném nákupu pouze 9,50 , tedy zhruba 240 Kč. Vyhledávat můžete na stránkách Leo Express.
 • Leo Express přímo na letiště doveze i cestovatele z Bohumína, Mikulova, Olomouce a z Ostravy.
 • Z Bratislavy: na letiště jezdí autobusy Slovak Lines. Při včasném nákupu začínají ceny jízdenek na 1 € a společnost na tuto trasu vysílá 25 spojů denně.
Tip: Chcete ušetřit a nevadí vám na cestě strávit delší dobu? Jízdenky z Brna do Bratislavy pořídíte již od 99 Kč (Flixbus) či od 129 Kč (Regiojet), odtud na letiště dojedete se Slovak Lines (cca 25 Kč). Bonus: při delší pauze v Bratislavě si můžete prohlédnout město.

 

Doprava na letiště z centra Vídně

Do centra Vídně vás z ČR i Slovenska dopraví Flixbus, Regiojet, Leo Express, Eurolines či České dráhy. Ceny jízdenek bývají nižší než ceny lístků až na letiště, někdy se proto může vyplatit nechat se dovézt pouze do centra Vídně a odtud se na letiště dopravit jinak.

 • Z Wien-Mitte (Vídeň-střed) se můžete na letiště dopravit za 16 minut s vlakem CAT (City Airport Train). CAT jezdí denně mezi 05:37 a 23:39 hod. Jízdenka stojí 12 obyčejná nebo 19 zpáteční.
 • Z Wien-Mitte (Vídeň-střed) se na letiště cenově výhodněji dostanete rychlodráhou (S-Bahn), linkou č. 7. Doba jízdy je 25 minut, linka S7 jezdí denně mezi 5:18 a 0:18 hod. Jízdenka stojí 4,20 €, 4,60 € skupinová pro dva a celodenní 9,30 €.
 • Z vídeňského hlavního nádraží (Wien Hauptbahnhof) se na letiště dostanete bez přestupování vlakem ÖBB-Railjet. Při cestě vlakem z Brna či Prahy musíte na vídeňském hlavním nádraží přestoupit a odtud pokračovat Railjetem na letiště. Cesta mezi hlavním nádražím a letištěm trvá 15 minut, Railjet jezdí denně mezi 4:42 a 23:03. Jízdenka stojí 4,20 €, 4,60 € skupinová pro dva a celodenní 9,30 €.
 • Z důležitých dopravních uzlů ve Vídni (například Hauptbahnhof, Donauzentrum či Westbahnhof) se na letiště můžete dopravit autobusem Vienna Airport Lines. Cena jízdného je 8 €.
 • Z Hlavního nádraží (Wien Hauptbahnhof) či Wien-Erdberg (Bus Terminal) vás na letiště dopraví Air-Liner. Autobus jezdí od 4:50 do 22:48, jízdenka stojí 5 €. Na autobusový terminál Erdberg vás doveze Flixbus (z Brna od 125 Kč), vy poté jen najdete zastávku „A“.
Tip: Dejte si pozor na to, že z centra Vídně na letiště žádná hromadná doprava nejezdí 24 hodin. Pokud odlétáte brzy ráno, na letišti budete muset strávit noc.

 

Parkování na letišti

Pro osobní automobily je přímo na letišti k dispozici několik parkovišť, která si můžete objednat i dopředu online. Na letišti můžete parkovat od 3,90 € za hodinu. Za týden parkování zaplatíte například částku 104,90 € (Car park C). Podrobné informace o cenách na jednotlivých parkovištích naleznete zde. Online si můžete parkování na letišti zarezervovat zde. Výhodou online rezervace je, že občas narazíte na promoakci, při níž se cena parkování výrazně sníží. V době psaní tohoto článku například byla nabízena sleva na parkování v Car park C ze 104,90 €/týden na 83,92 €/týden.

Levněji můžete parkovat na parkovišti Parktiger. Nachází se v obci Schwechat a parkovné stojí pouze 4 € na den. Jedná se o hlídané parkoviště, nenabízí však odvoz na letiště a vy tak musíte využít dopravu vlakem S7, jízdenka stojí necelá 2 € a na letišti budete za 6 minut. Více informací naleznete na stránkách Parktiger, můžete je přepnout i do češtiny.

Tip: Zdarma můžete parkovat v obci Fischamend, která je vzdálená 5 km od letiště. Ověřené je parkování na vlakovém nádraží Fischamend. Na letiště se pak dostanete vlakem S7, jízdenka vás vyjde přibližně na 2 € .

 

parkování na letišti Vídeň
Možnosti parkování přímo na letišti Vídeň viennaairport.com

 

Spaní na letišti

Nepotřebujete-li komfort, osobně máme vyzkoušeno, že se dá pohodlně vyspat na karimatce v některé odlehlé chodbičce letiště (např. chodba za modlitebnou není vůbec frekventovaná a nikdo vás v noci nebude rušit). V Terminálu 1 najdete hned za odbavovacími přepážkami několik pohodlných sedadel bez opěradel. Další možnost pro relativně pohodlný spánek poskytují sedačky u oblasti odletových bran B v Terminálu 1 a u odletových bran F v Terminálu 3.

Pokud chcete mít zcela klidný spánek bez přerušování, využijte hotelů na www.booking.com. Blízko letiště je například NH Vienna Airport Conference Center (2 min. chůze od terminálů), Hotel Deininger (3 min. od letiště), Moxy Viena Airport (6 min. od letiště) a EuroHotel Airport Vienna (10 min. od letiště).

Tip: Na letišti může být chladno, nezapomeňte si proto s sebou vzít něco na přikrytí. I v noci je na letišti hluk a světlo, hodit se proto můžou také špunty do uší a maska na spaní.

 

Čekání na letišti

 

Kde se najíst a nakoupit

Na letišti Vídeň Schwechat najdete velký počet restaurací, rychlých občerstvení i kaváren. Nechybí například oblíbený Starbucks či Burger King. Počítejte s tím, že ceny na letištích bývají poměrně vysoké.

Svačinu, kterou si můžete vzít i do letadla, nejvýhodněji koupíte v supermarketu Billa ve veřejné části Terminálu 1 či v obchodě Spar Gourmet v Terminálu 3. Výbornou kávu a zákusky ochutnáte v kavárně Demel v Terminálu 1.

 

Jak na letišti zabavit děti

Na začátku odletových bran F v Terminálu 3 najdete unikátní dětský svět. Na ploše kolem 70 m² se vaše děti ve věku 4 až 10 let dosyta vyřádí na skluzavce, prolézačkách, v labyrintu a na lezecké stěně. Dětský svět je otevřen nonstop, pro rodiče jsou k dispozici místa na sednutí. U bran F a G jsou další dětské koutky – největší atrakcí je hra na velkých interaktivních obrazovkách. Přebalovací pulty naleznete v prostorách mnohých toalet. Zajímají se vaše děti o letadla a chtěli by nahlédnout do jeho zákulisí? Pak není nic jednodušího, než se podívat do Návštěvnického světa (Besucherwelt). Při jeho návštěvě máte možnost pozorovat přílety i odlety letadel z bezprostřední blízkosti, cestu kufru od odbavení až naložení do letadla i prozkoumat práci řídícího letového provozu. Na konci prohlídky vás čeká uchvacující výhled na letiště. Vstupenka pro dospělého stojí 15,90 €, pro dítě 10,90 €.

letadlo austria airlines
Letadlo Austria Airlines na letišti Vídeň

 

Tipy, jak ušetřit

Pokud se na letiště plánujete dopravovat autobusem či vlakem, vyplatí se jízdenky kupovat co nejdříve. V případě, že vám nevadí delší doba cesty ani nutnost přestupovat, cenově výhodnější je nekupovat jízdenky přímo na letiště, ale jet přes centrum Vídně, případně přes Bratislavu.

Máte platební kartu World Mastercard nebo World Elite? Pak určitě neváhejte využít letištní salónky SKY lounge a Jet lounge, do nichž vám po předložení karty umožní vstup zcela zdarma. V salónku budete mít k dispozici neomezené občerstvení, mezinárodní noviny a časopisy, sprchy i pohodlná sedadla před odletem.