Albánie

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

Objev zájezdy až s 80% slevou

O destinaci

Albánie je země hor a krásných bílých pláží. Okouzlí vás svými národními parky a zajímavými památkami. Je zemí, která má za sebou drsnou historii. Vítejte v „Zemi orlů“.

[Pocasi id="31049"][Video id="31049"]

Poloha na mapě

Letoviska

Pláže

Albánie nabízí opravdu rozmanité pláže. Některé jsou v letních měsících přecpané k prasknutí, jiné jsou téměř liduprázdné. Najdete zde pláže bílé písčité i kamenité, stačí si jen vybrat..

1. Palasa – pláž s bílým pískem. Ideální místo k nerušenému odpočinku. Zaplavte si v místních dokonale čistých vodách..

2. Dhërmi – je jednou z nejpopulárnějších v zemi. Najdete zde kamenitou pláž, kterou obepínají borovicové lesy. V létě zde bývá plno, ale pokud sem vyrazíte mimo sezónu, užijete si trochu klidu. Obdivovat můžete i několik jeskyní v okolí.

3. Ksamil – nachází se jižně od Sarandy, kousek od řecké hranice. Nabízí bílé písečné pláže a tyrkysové vody. Budete se zde cítit jako v Karibiku. Najdete zde také 3 malé ostrůvky, které vám poskytnou trochu soukromí. Vydat se můžete i do města Butrint, které leží nedaleko.

4. Bunec – jedná se o malou, klidnou a tichou zátoku po cestě do Sarandy. Zátoka disponuje bílou oblázkovou pláží. Pokud si chcete užít chvíle pohody a být na pláži chvíli sám, vydejte se sem, budete mile překvapeni. V blízkosti pláže naleznete hned několik kempů, kde se můžete ubytovat.

5. Himara – je pomalu se rozvíjející oblastí. Nabízí krásné pláže, ty jsou ale v létě plné místních obyvatel. Pokud si chcete užít trochu samoty, vydejte se více na sever na pláž Livadhias.

6. Borsh – jedná se o nejdelší pláž v Albánii, která je obklopená olivovými hájemi. Pláž je tichá a nebývá přeplněná. v jejím okolí naleznete jen pár restaurací nebo barů.

7. Vlora – pláže se nachází u stejnojmenného města. Najdete zde pláže písčité s borovicemi, na jih přecházející v pláže kamenité. U pláže je i bazén, kde se můžete vykoupat a v jeho okolí se konají nejrůznější akce. Zahrát si zde můžete i volejbal a podniknout různé další aktivity.

8. Pláž Shengjin – je známá především pro svoji jedinečnou kvalitu písku. Leží u obce Lezha. Kousek na jih od pláže naleznete řeku Drini, která je ideální pro pozorování mořských ptáků. Na sever od pláže najdete duny Rana e Hedhun. Celá oblast je ideální pro surfování.

9. Pláž Golem – leží u města Durres. Jedná se o jednu z největších pláží v Albánii. Pláž je vyhlášenou turistickou oblastí, najdete zde nejrůznější hotely a bary.

10. Pláž Velipoja – je dlouhá asi 4km a je vyhlášenou turistickou oblastí. Hlavní atrakcí je zátoka Keneta e Vilunit, spojená s mořem jen úzkou štěrbinou.

Co vidět a zažít

Top 10 nejzajímavějších míst v Albánii

1. Butrintský národní park – je národní park, okolo sladkovodního jezera Butrint, který byl roku 1992 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Ukrývá nejen přírodní krásu, ale také památky a stavby pocházející od doby bronzové po 19. stol. Vidět zde můžete také divadlo ze 3.stol. př. n.l., které v době své největší slávy pojmulo na 2000 diváků. Jeho původní jeviště je však dnes zatopené a zakryté novou podlahou. I tak se zde konají různá vystoupení. Navštivte také křesťanskou baziliku, fontánu Nymphaeum pocházející z 2 sto. n.l. a baptisterium. Určitě vás zaujmou také dvouřadé hradby se dvěma branami – Mořskou a Lví. S vrcholku akropole budete mít překrásné výhledy. Na druhé straně kanálu, kam se dostanete přívozem uvidíte pevnost s nezvykle tvarovanou věží.

2. Město Berat je známé díky svým bílým domkům stojícím jeden vedle druhého ve svahu kopce. Na jeho vrcholu stojí citadela, kde se shromažďovali křesťané, když zemi ovládali Turci. V kostelech a místním muzeu se dochovaly ikony albánského mistra Onufriho.

3. Národní park Bredhi i Drenovës – národní park najdete nedaleko města Korcë poblíž hranic s Řeckem. Rozprostírá se na 1 300 ha a vidět zde můžete slepencové útvary i jedlový a bukový prales. Ve skalách, je spousta vojenských bunkrů, u vesnice Drenovë je opuštěný důl na uhlí.

4. NP Bredhi i Hotovës – je národní park se nachází v okolí vesnice Frashër na jihu Albánie nedaleko řeckých hranic. Své jméno dostal podle jedle makedonské, která tu roste. Z flóry zde také najdete dub balkánský, a cesmínový, habr, javor a jalovec. Fauna je zde zastoupena jeleny, vlky, liškami, medvědy, divokými prasaty a dalšími.  Velká část parku leží v 1000m n. m. a panuje zde podhorské klima, park pokračuje dolů k řece Lengaricë, která tu vytváří krásný kaňon. Přes řeku vede turecký most Kadiu u něhož se můžete vykoupat v místních termálních pramenech Benjë.

5. Pevnost Rozafat se nachází nad městem Škodra. V dnešní době zde stojí již jen zřícena, dříve zde byl majestátní hrad. Na vzhledu pevnosti se podepsaly vlivy nadvlády Římanů, Byzancie i Osmanské říše. Za vidění stojí trosky kostela, vězení a Olověnou mešitu z 18. stol. Z pevnosti můžete vidět i Skadarské jezero, které leží na hranici s Černou Horou.

6. Tirana – je hlavní město Albánie s bujarým nočním životem. Naleznete zde spoustu domů italské architektury. Centrem města je Skanderbegovo náměstí. Z památek stojí za návštěvu Ehem Bejova mešita vyzdobená freskami, 35m vysoká hodinová věž nebo Pyramidu, budovu, která měla sloužit E. Hodžovi jako mauzoleum. Vypravit se můžete také do Národního historického muzea, kde je k vidění Skanderbergův meč a Onufriho ikony.

7. Národní park Thethi – se rozprostírá na rozloze téměř 27km2. Leží asi 70 km od Škodry, v blízkosti hranic s Černou Horou. Národním parkem byl vyhlášen v roce 1966. Z flory zde narazíte na dubové a bukové lesy, ocúny i orchidee. V místní obci Thethi navštivte věž „kulla e ngujimit“, kam se uchylovali muži ohrožení krevní mstou.

8. Skadarské jezero – je krasové jezero ležící na hranicích u Černé Hory. Je největším jezerem na Balkánském poloostrově, jeho rozloha se pohybuje od 356km2 do 376km2. Uprostřed jezera leží několik ostrovů, z nichž největší je Vranjina. Na ostrově Grmožur bylo vězení, kde si vězni odpykávaly ty nejtěžší tresty. Na území Černé Hory je jezero vyhlášeno národním parkem. Jedná se totiž o jednu z největších ptačích rezervací, setkat se zde můžete s 270 druhy ptáků a rozhodně byste si neměli nechat ujít evropské pelikány.

9. Ochridské jezero – bývá také uváděno jako Pogradecké jezero. Naleznete ho na hranicích Makedonie a Albánie a je pojmenované podle města Orchid. Jeho rozloha je kolem 348km2 a dosahuje maximální hloubky 285m. Na jezeře je velmi rozšířené rybářství a díky kaprům a pstruhům, které zde žijí.

10. Hrad Kruja – hrad leží v městě Kruja, který je rodištěm národního hrdiny Skanderbega. Hrad ustál čtvero obléhání Osmanskými Turky. Navštívit můžete Skanderbegovo muzeum uvnitř hradu a vydat se na obnovený starý orientální trh. V pevnosti naleznete opravený dům z období Osmanských Turků.

 

Aktivity v Albánii

Lyžování – poznejte krásné scenérie na lyžích. Mezi nejlepší lyžařské oblasti patří Bigëll – Dardhë, dále Voskopojë nebo Bogë. Na lyže do této země je dobré, pokud jste zkušenější lyžaři. Sjezdovky zde nebývají dokonale upravené.

Pěší turistika – vypravit se můžete na poznávací okruhy např. s Oudoor Albania. Okruhy trvají 3-8 dní, během nich se blíže seznáte s místní krajinou, navštívíte zajímavé památky a lépe poznáte místní zvyky. Vydejte se např. na trasu Via Dinarica, trasu mířící přes hranice Kosova, Černé Hory a zpět do Albánie. Nebo prozkoumejte jižní část Albánie a projděte trasu od Jadranského moře k Jónskému. Vydat se můžete také na velký okruh Grand Albania trvající 15dní, kde poznáte celou zemi.

Cyklistika – vyrazit do Albánie můžete také na kola. Doporučujeme spíše horská kola než silniční, především kvůli špatnému povrchu silnic. Nejlepší období je vyrazit na jaře nebo na podzim, kdy zde není tak velké horko. V horských oblastech si dávejte pozor na proměnlivé počasí.

Vodáctví – vodácká sezóna zde začíná již začátkem léta a trvá až do podzimu. Na jaře se dá vyrazit na řeky Valbona nebo Devoll či Osum. Jejich toky bývají plné kamení, přes které se valí proudy vody z roztávajícího sněhu v horách. V létě sjeďte řeku Vjösu s nádhernými kaňony na jihu státu nebo objevujte vodní systém na řece Drin na severu.

O vaši další zábavu se postará např. také Outdoor Albania. Více informací naleznete na http://www.outdooralbania.com

Rady na cestu

Potřebujete pro vstup:

Pokud budete po Albánii cestovat do 90 dnů během 180 denního období (začíná se počítat od prvního dne prvního vstupu do země), vízum nepotřebujete. Stačí platný pas nebo občanský průkaz. Důležité je, aby doklad byl platný ještě alespoň 3 měsíce od vstupu do Albánie. Registrace není povinná. Po překročení 90 dnů je povinnost zažádat o dlouhodobé vízum na cizinecké policii a to maximálně 30 dní před koncem bezvízového pobytu v zemi. Turisté z ČR nejsou povinni uhradit žádný vstupní poplatek.

Povinná očkování: nejsou

Doporučená očkování:

Mezi doporučená očkování patří běžná očkování, jako je Hepatitida A a B, popřípadě očkování proti encefalitidě.


Jídla z obchodu:

Voda 1,5l: 0,40 EUR

Chléb: 0,50 EUR

Mléko 1l: 0,90 EUR

Kuřecí prsa 1Kg: 3,70 EUR

Rýže 1kg: 1 EUR

Ovoce 1kg: 0,70 -1,30 EUR

Zelenina 1kg: 0,50 EUR

Víno 0,7: 4,60 EUR


Za kolik se najíte v restauraci

Cena jídla v běžné restauraci se pohybuje kolem 4,80 EUR za osobu. Levněji vychází fast-food, kde za jídlo zaplatíte 3,80 EUR. Pokud se rozhodnete jít někam na večeři, jídlo pro 2 vás vyjde na 17 EUR v klasické restauraci.

Kolik stojí vstupy

Muzeum 200 lekë

Hrady 200 lekë

Pevnost Butrint 700 lekë

Pevnost Rozafa 200 lekë

Spropitné

Spropitné je zvykem dávat v hotelových resortech, v barech, v restauracích i kavárnách, kde se číšníkům dává kolem 10% z celkové útraty. Tato „odměna“ pro číšníka se nechává ležet na stole nebo se dává na speciální talířek. Pokud se budete dopravovat taxíkem, pří placení zaokrouhlete částku nahoru.

Kolik stojí pivo a alkohol

V restauraci vychází 0,5l místního piva na 1,20 EUR, za dovozové značky 0,33l zaplatíte 1,40 EUR. Pokud se vypravíte do marketu, zde pořídíte 0,5l místního piva za 0,70 EUR dovozové značky 0,33l za 1 EUR.

Kolik stojí ubytování

Ubytování v hostelu pořídíte v Albánii již od 15 EUR / osobu, levnější pokoj v hotelu od 25 EUR. Průměrné ceny ubytování se zde pohybují mezi 40-60 EUR / noc, pokud byste chtěli dražší variantu ubytování, počítejte s cenou od 60 EUR / noc.

Tipy jak ušetřit:

Ceny v Albánii se pohybují ve stejné cenové hladině jako v České republice. V hlavním městě a hlavních turistických střediscích je dráž než na chudém venkově. Pokud byste chtěli ušetřit na ubytování, pak doporučujeme v hlavním městě složit hlavu v hostelu, na venkově třeba někde v kempu pod stanem nebo u místních.

Ušetříte také, pokud se budete stravovat sami a sami si vařit jídlo. Levně se také najíte u stánku na ulici, když si koupíte např. burek.

V Albánii je dobré cestovat v partě lidí. I tak vám klesnou náklady a to především při přesunech, zvlášť pokud si půjčíte auto. Navíc si užijete spoustu legrace.


Jak sehnat levnou letenku?

Do Albánie se můžete dostat nejrychleji letecky z Vídně. Společnost Austria Airlines lítá z hlavního města Rakouska napřímo, doba letu trvá asi 1,5 hodiny a cena se pohybuje kolem 5 200,- Kč za zpáteční letenku. Abyste sehnali levnou letenku, využijte jedné z akcí na našich stránkách nebo kupte letenku s dostatečným předstihem.

Co si vzít sebou?

Záleží do jaké oblasti se vypravíte. Pokud budete jen v přímořských oblastech mimo zimní období, vystačíte si s lehkým oblečením. Na výpravu do hor si ale zabalte nepromokavou bundu a kvalitní, pevnou obuv. V zimních měsících se samostatné výpravy do hor v Albánii nedoporučují. Pár tipů, co si s sebou zabalit, ať už na kratší či delší cestu naleznete zde http://levnocestovani.cz/jak-se-zabalit-do-prirucniho-zavazadla-i-na-pulrocni-cestu-kolem-sveta/

Jsou potřeba víza? Ne.

Je potřeba očkování? Povinné nejsou, pouze doporučená očkování.

Jaký doklad potřebuji k motorovému vozidlu

Při cestě do Albánie doporučujeme mít mezinárodní řidičský průkaz. Albánská pohraniční kontrola vyžaduje také mezinárodně platné potvrzení o pojištění vozidla a malý technický průkaz od vašeho vozu. Pokud jste si auto zapůjčili v půjčovně, je nutné mít u sebe plnou moc prokazující dispoziční právo k vozu. Plná moc musí být notářsky ověřená a být v angličtině, obsahuje jméno a příjmení řidiče, číslo cestovního dokladu a SPZ vozidla.

Jaké jsou celní předpisy, co si můžu dovést a v jakém množství?

Celní předpisy jsou stanoveny podobně jako v ostatních zemích. Na celnici je povinnost mít u sebe jen své vlastní zavazadlo.

Do Albánie můžete dovézt věci neobchodního charakteru v množství odpovídající potřebám jedné osoby a její rodiny, 200ks cigaret, 100 ks krátkých doutníků nebo 50 kusů doutníků nebo 250 gramů tabáku, 1 litr destilátu a 2 litry vína. Dárky a suvenýry do hodnoty 215 EUR lze dovézt bez cla.
Dovoz omamných a psychotropních látek je zakázán.

Jaký typ zásuvek je v této destinaci

V Albánii se užívají zásuvky typu C (tzv. eurozástrčka – kulatého nebo plochého tvaru se 2 kolíky, bez zemního vodiče) a zástrčka typu F (německý typ „Schuko“ – kulatá zástrčka s dvojicí uzemňovacích pásků nahoře a dole).
Napětí 220 V a frekvence 50 Hz.

Měna, kurz a jak nejlépe směnit za české koruny

V Albánii se platí Albánským Lekëm (ALL). Mince mají nominální hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 10 lekë. Bankovky mají hodnotu 200, 500, 1000, 2000 a 5000 lekë.

1 ALL = 0,2 Kč (kurz k 11.4.2018)

V České republice nemá smysl Lekë shánět. Nejlepší variantou je vézt s sebou do Albánie Eura a směnit je za Lekë až na místě. Jelikož je zde malé množství směnáren, běžná praxe je směňovat peníze na ulici. Další možnou variantou je vybrat peníze rovnou pomocí mezinárodní platební karty přímo z bankomatu. I když najít bankomat, který akceptuje i jiné než albánské platební karty dá někdy docela práci.

Kreditní karty a cestovní šeky lze uplatnit jen v hotelech vyšší kategorie v Tiraně. V krámcích a na tržnicích kartou platit nelze. Je dobré vézt s sebou dostatek hotovosti.


Jakým jazykem se domluvíte?

Úředním jazykem je albánština, na hranicích s Řeckem se domluvíte i řecky. Albánci umí také dobře italsky, s mladými lidmi se domluvíte i rusky nebo anglicky.

Jaké je tu náboženství

Mezi nejrozšířenější náboženství patří sunnitská odnož islámu (asi 70%), pravoslavní 20% a katolíci 10%.

Kde sehnat sim a jak je to s internetem?

Mezi operátory v Albánii patří Vodafone, Telekom a Eagle Mobile.

Vodafone Albania je největší operátor, bohužel také nejdražší. Nabízí služby 2G / 3G a 4G/LTE, která je dostupná jen ve velkých městech. Nabízí balíčky Club Xtreme, Club Superior a Club Extra. Seženete je od 800 Lekë a poslední 2 nabízejí i možnost volání do zahraničí. Jejich sim karty seženete v prodejnách Vodafone, supermarketech i kioscích.

Telekom Albania je druhý největší, nabízí služby 3G a dosahuje 91% pokrytí. Koupit se dá mini Sim karta a je potřeba její velikost upravit do svého telefonu. Balíčky Telekomu se jmenují JUMP a pořídíte je od 60 Lekë. Balíčky se dají dobíjet.

Eagle Mobile je nejmenším operátorem. Nabízí služby 4G/LTE pouze v Tiraně. Startovací balíčky pořídíte od 200 Lekë a dá se dobíjet 100-600 Lekë.

WiFi připojení můžete využít v některých barech či restauracích i v některých ubytovacích střediscích.

Nakupování a suvenýry

Na nakupování je nejlepší vyhlášená Kruja, kde se setkáte se starobylým bazarem. Koupit zde můžete dekorativní předměty jako jsou talíře na stěnu, sošky Skanderbega (bojovníka v době vlády Osmanské říše) nebo i místní kroje, ručně tkané koberce, džezvy, hrnečky, řezbářské výrobky i keramiku. Pokud chcete lepší cenu, nezapomeňte smlouvat.

Kultura a společenská etiketa

Albánci mají turisty rádi a velice rádi si s nimi povídají. Rádi vás také pozvou k sobě na čaj či kávu. U místních obyvatel je ve zvyku, že v kavárničkách vysedávají jen muži. Ženám, turistkám se nedoporučuje, aby v noci chodili samy ven.

Pokud se chcete v Albánii opalovat, je nutné, aby ženy měli na sobě i horní díl plavek. Nezapomínejte, že tato země je převážně muslimskou zemí.

Pokud se pohybujete mimo turistické destinace, zakryjte si ramena, kolena a hruď.


Dejte si také pozor na to, co říkáte. Nezapomínejte, že každá země má svůj vlastní humor a dotknout se místních můžete i nevhodně zvolenou pochvalou, např. co se žen týká..

Svátky a místní oslavy

14. březen: Den jara – ve většině měst v Albánii se slaví konec zimy a příchod tepla a hojnosti. K vidění jsou různá představení, hudební vystoupení nebo maratonský běh.

22. březen: Nevruz – oslavuje se perský Nový rok, který začíná vždy v den jarní rovnodennosti. Slaví se narození Alího a všude se řádně hoduje.

I v Albánii se můžete setkat s Velikonocemi, které oslavují stejně jako v České republice.

19. říjen: Den Matky Terezy – je den, kdy si Albánci připomínají jednu z nejvýznamnějších osobností svého národa.

28. listopad: Den nezávislosti – oslavuje se konec nadvlády Osmanské říše, která trvala v až do roku 1912. Všude se vyvěšují se vlajky a zpívá se hymna.

29. listopad: Den osvobození – je dnem osvobození od nacistického Německa v roce 1944.

8. prosinec: Den mládeže

25. prosinec: Vánoce – oslavují albánští křesťané

1 – 2. leden: Nový rok

Festivaly

V březnu probíhá Národní festival místních lidových písní, kdy zaznívají nejen tradiční melodie, ale také různé moderní verze těchto zpěvů.

V říjnu se můžete vypravit na pivní festival Korça konaný ve stejnojmenném městě, kde můžete hodovat na tradiční albánské kuchyni a vypít některé z 14 000 pint piva.

V listopadu se koná Mezinárodní filmový festival v Tiraně – zhlédnout zde můžete krátkometrážní i celovečerní filmy nejrůznějších žánrů.


Osobní bezpečnost

Bezpečnost v Albánii je podobná bezpečnosti v Evropě. Poslední dobou se zde bezpečnostní situace značně zlepšila. Přesto dbejte zvýšené opatrnosti v horských oblastech na severu, podél hranic s Kosovem a Černou Horou. Nedoporučuje se překračovat hranici s Kosovem, kde ještě neproběhlo úplné odminování oblasti z konfliktu z let 1998-1999.

Pokud se vydáte do hor, cestujte ve skupinkách, po místních silnicích nejlépe v koloně alespoň 2 aut. Nepřenocujte na parkovištích nebo stanech mimo kempy.

Abyste předešli krádežím hrozícím především ve shluku lidí, je dobré nosit peníze, doklady i kopie pasu odděleně. Dobré je také rozdělit finanční hotovost na více míst a na lehce dostupném místě míst jen opravdu malou částku.

Zbytečně na sebe neupozorňujte, snažte se zapadnout mezi místní. Pamatujte, že někdy méně je více.

Doporučuje se nekomentovat náboženské názory.


Na co si dát pozor

Pokud vyrazíte do hor, držte se několika důležitých pravidel. Především nepřeceňujte své síly, mějte s sebou dostatek vody a potravin a vhodné vybavení. Je nezbytné mít plně nabitý mobil a kontakt na záchrannou službu a dávat o sobě vědět. Nescházejte z vyznačených tras a chovejte se s úctou k lidem i krajině. Je nezbytné mít u sebe kvalitní mapu a GPS. Naučte se pár slov v albánštině, ne vždy vám budou rozumět anglicky.

Pokud řídíte auto dávejte pozor na místních cestách. Mnohdy se setkáte s volně se pasoucí domácí zvěří nebo místními obyvateli.

Kde se nechat ošetřit

Zdravotní péče je v Albánii na nízké úrovni. Zdravotnická střediska fungují pouze ve větších městech nebo v turistických oblastech, na venkově a v horských oblastech nebývá možnost žádného odborného ošetření. Navíc mezi ČR a Albánii nejsou sjednány žádné dohody o bezplatném ošetření, vše je nutné hradit přímo na místě hotově. Doporučujeme tedy před cestou uzavřít řádné cestovní pojištění, které kryje i ošetření v nemocnicích.

Hygea Hospital Tirana ( http://www.hygeia.al )
tel. + 355 42 390000, záchranná služba nemocnice +355 42 323000


American Hospital – Spitali Amerikan ( http://www.spitaliamerikan.com ) v Tiraně
tel.: +355 42 357535
American Medical Center – Dürres, tel. + 355 52 222333

Pokud budete potřebovat ambulanci v okolí hlavního města Tirany, můžete se obrátit na Emergency Response Team (ERT), tel. číslo: +355 (0) 682112112. Její posádka hovoří anglicky, poskytnou první pomoc, nebo vás převezou do nemocnice.

Nejdůležitější telefony

záchranná služba 112

hasiči 128

policie 129

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví Albánské republiky v ČR

Sněmovní 173/9

118 00 Praha 1

email: embassy.prague@mfa.gov.al

Tel.:

233 370 594

Velvyslanectví ČR v Albánii

Rruga Skënderbej 10

Tirana

email: tirana@embassy.mzv.cz

Tel.: +355/4/2234004, 2232117, 2258796

Dovolená s dětmi

Dovolená v Albánii nadchne i děti. Skvěle si s nimi můžete odpočinout na jedné z bílých písčitých pláží, kde můžete stavět hrady nebo šnorchlovat a objevovat podmořský svět. Vydejte se s nimi na túru do národních parků nebo objevujte místní památky.

Dovolená s domácími mazlíčky

Na cestování do této země s domácími mazlíčky nejsou místní obyvatelé moc zvyklí. Jak jsme již uváděli výše, cestovní ruch je zde zatím trochu v plenkách. Pokud vyrazíte se psem do těchto krajů, nezapomeňte s sebou vzít cestovní doklad pejska, zkontrolovat platnost očkování proti vzteklině a tetování či platnost čipu. V hlavním městě mějte psa vždy na vodítku. Více informací ohledně cesty do Albánie vám podá veterinář nebo můžete zjistit na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Pár tipů, kde se ubytovat se zvířátkem naleznete zde https://www.petfriendly.io/

Dovolená pro seniory

V Albánii si nejlépe odpočinete u moře. Pokud by vás moře omrzelo, vydejte se na jednu z túr do národních parků. Obdivovat zde můžete překrásnou floru nebo faunu. Zavítejte také do hlavního města a projděte si místní památky. Ochutnejte některé z místních specialit a také tureckou kávu.

Doprava na místě

Dopravní infrastruktura je v Albánii na nízké úrovni. Počítejte se zdržením i během přesunu na krátké vzdálenosti. Dobré silnice jsou jen na pár hlavních tazích, převážně na těch, které začínají nebo vedou do hlavního města Tirany.

Pokud zvolíte jízdu autem, doporučuje se vysoká pozornost, vzhledem k povrchu vozovky a stylu jízdy místních řidičů. Pokud se vám stane nějaká nehoda, rozhodně vyčkejte příjezdu místní policie a nepouštějte se do konfliktu s místními. Pro jízdu po menších silnicích zvolte raději terénní vozy s 4×4. Když zde zaprší, nejsou malé cesty sjízdné. Na silnicích se často setkáte také s koňskými povozy, traktory a stády koz nebo ovcí.

Železniční doprava je značně omezená, přepravovat se dá pouze na trati z Tirany do Durrës. Vlaky jsou pomalé a špinavé a okna bývají mnohdy bez skel. Jízdenky nelze zakoupit on-line, pouze na místě.

Autobusy z hlavního města Tirany odjíždějí zhruba dvakrát denně do ostatních velkých měst. Doprava autobusem je levný způsob cestování. Jízdenka se kupuje u řidiče. Autobusy odjíždějí převážně ze dvou míst – je jím autobusové nádraží hned u vlakového nádraží a druhé poblíž ulice Rr. e Kavajës. Jedinou nevýhodou je, že autobusy nemají jízdní řády mnohdy je problém zjistit, kdy a odkud odjíždí. Informace získáte v turistických informačních centrech nebo u místních.

Leteckou dopravu zajišťuje mezinárodní letiště Matky Terezy. Leží 11km od Tirany. Od rána do večera jezdí každou hodinu autobus Rinas Express, který zajišťuje dopravu mezi letištěm a hlavním městem.

Dopravu taxi službou můžete absolvovat v každém větším městě. Těžko se rozlišují oficiální taxi od těch „načerno“, doporučujeme domluvit si cenu předem a zaplatit až vystoupíte a vyložíte všechna zavazadla. V Tiraně seženete taxík na náměstí Shesi Avni Rostemi nebo vám je objedná hotelová služba.

Cestovat se dá taky minibusy, neboli furgony, ty jezdí všude a zastavuje kdekoli a mívají i pevný jízdní řád. Cena odpovídá délce jízdy. Téměř v každé vsi narazíte na furgon. Jezdí dvakrát i víckrát denně krom večera a noci, v tu dobu už se nikam nedostanete.

Stopování v Albánii nebývá zcela zdarma. Často se totiž stává, že auto, které vám zastaví, bude neoznačené taxi nebo minibus a řidič pak bude chtít zaplatit svezení. Důležité je vždy dopředu vyjednat podmínky.

Co ochutnat

Albánská kuchyně je ovlivněna středomořskou kuchyní. Zastoupeno je zde hojně skopové maso, které místní nejraději grilují, dále maso vepřové, na pobřeží ochutnejte ryby a mořské plody. Ze zeleniny se hodně jí rajčata, okurky, papriky nebo olivy.

Připravovaná jídla bývají jednoduchá. ale chutná. Na jejich přípravu se používá jen jeden druh koření. U každého jídla je k dostání chléb (bukë).

Z místních specialit určitě ochutnejte:

Fergesë – jídlo z kuřecích jater nebo telecího masa (i jiného masa) se zelenou paprikou, rajčaty, cibulí, s vajíčky a sýrem gjizë.

Tavë kosi –je albánským národním jídlem. Je to jehněčí nebo skopové maso zapečené s rýží a s jogurtovou omáčkou.

Paidhaqe – skopová žebra grilovaná na dřevěném uhlí.

Pacë koke –polévka ze skopové hlavy, která je dosti tučná. Setkat se s ní můžete ke snídani.

Qofte –smažené masové kuličky se sýrem qofte të fërguara v oleji..

Yaprak – je plněná zelenina nebo vinné listy mletým masem s rýží

Qebap në letër je jako náš známý kebab, navíc s kousky sýra feta. V Albánii se mu říká sufflagë nebo gjiro a podává se v pita chlebu s hranolky.

Byrek (burek) – pečivo z nekvašeného těsta plněný mletým masem, sýrem nebo špenátem s vajíčkem, ale také rajčetem s cibulí, paprikami a další zeleninou.

Tarator – tradiční balkánské jídlo – studená polévka nebo salát připravený z jogurtu či kysaného mléka, salátových okurek, vlašských ořechů, česneku, kopru a vody.

Petulla – drobné kousky smaženého těsta, podávané často ke snídani se sýrem feta, džemem nebo medem.

Halva (Halvë) – cukrovinka z mouky nebo sezamových semínek s máslem a medem či cukrem. Často se také přidávají slunečnicová semínka, rozinky, sušené ovoce, oříšky či mandle.

Baklava – to je několik vrstev nekynutého těsta s vlašskými oříšky a s medem.

Kadaif – sladká „hnízda“ z odpalovaného těsta s nasekanými ořechy, přelitá sladkým sirupem nebo medem.

Tulumba – smažené těsto polité sladkým sirupem podávané za studena

Lokum – je lepivá cukrovinka ze škrobu a cukru podobná želé, podává k turecké kávě.

Z místních nápojů ochutnejte např. místní pálenku Raki, vyrobenou z moruší nebo švestek. Dobrý je také místní brandy Skandërbeu nebo místní bylinkový fernet. K obědu zvolte třeba místní pivo Korcë nebo víno Merlot či Cabernet.

Po obědě si můžete dopřát místní tureckou kávu připravovanou v džezvě, která je velice sladká.

Boza – je nápoj připravovaný z mírně zkvašené pšenice nebo kukuřice. Obsahuje asi 1% alkoholu, nápoj je hustý a lehce nakysle sladký.

Počasí

Kdy destinaci navštívit:

Nejlepším obdobím, kdy se vydat do Albánie je květen a červen. Uprostřed léta zde totiž bývá velké horko a sucho, proto se zde těžko vykonává jakýkoli sport. Hlavní sezóna je od května do července a pokračuje od září do října.

Počasí v jednotlivých měsících

Leden – Únor 8°C – v zimních měsících je v Albánii chladno, ale díky tomu, že je země situovaná dost na jihu, v přímořských oblastech téměř nemrzne a teplota se zde pohybuje kolem příjemných 8°C. Za to v horách je pořádná zima a tak jsou tyto měsíce nejvhodnější na lyžování v místních horách.

Březen 10°C – krajina se probouzí k životu a všechny louky pomalu rozkvétají. Sníh v horách taje a na spoustě míst začíná vodácká sezóna.

Duben 14°C – počasí je zde stále teplejší, ale ještě není úplně horko. Jaro zde vyzívá k nejrůznějším sportovním aktivitám.

Květen 18°C – v tomto období zde pomalu začíná koupací sezóna především na jihu země. Ještě není takové dusno a tak se dá vyrazit na objevování památek.

Červen 22°C – nastávající horká sezóna již začíná plnit některé pláže. Sportovních aktivit ubývá a začíná plážová sezóna.

Červenec – Srpen 24°C – hlavní sezóna je v plném proudu. Místní děti mají prázdniny a v turistických střediscích již nebývá k hnutí. Pokud chcete trochu soukromí, popojeďte autem o kousek dál, určitě narazíte na klidnější místo.

Září 21°C – stromy začínají zlátnout a dusno pomalu opadává. Je vhodné období opět vyrazit na památky či podniknout nějakou sportovní akci.

Říjen 16°C – i v tomto měsíci zde bývá ještě dost teplo, abyste se mohli vykoupat v moři.

Listopad 12°C – Počasí se trochu kazí, více prší, hory zahalují mlhy. V tomto období je lepší zůstat blíže u moře.

Prosinec 8°C – v prosinci je v Albánii jako v lednu. V přímořských oblastech je jako u nás zjara, v horách panuje zimní sezóna.

Mapa

Poloha na mapě