Jak levně na Seychely

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Seychely jsou v podvědomí široké české veřejnosti vnímány jako destinace, vyhledávaná movitými zbohatlíky a panuje rozšířený názor, že cenová relace dovolené na tomto souostroví, ležícím v Indickém oceánu, je nad rámec finančních možností většiny běžných cestovatelů. Nicméně pláže, podmořský život a bujná tropická vegetace jsou lákadlem a proto jsou Seychely vyhledávány turisty z mnoha především evropských zemí. Češi mezi ně zatím příliš nepatří a přitom pro ty, kteří netouží po obrovských plážích s desítkami lehátek a slunečníků namačkaných těsně vedle sebe, ale mají při opalování a koupání potřebu soukromí, jsou vybaveni vlastními ručníky a nepotřebují se po každém vykoupání osprchovat sladkou vodou je tato destinace ideální, protože kromě pláží nabízí i možnosti treků v tropické vegetaci a návštěvy například botanické zahrady čí několika národních parků. V každém případě je tato destinace velmi vhodná jak pro šnorchlování, tak i pro klasické potápění.

Kdy Seychely navštívit?

Obecně platí, že rozhodnete-li se navštívit některý ze seychelských ostrovů (Mahé, Praslin, LaDigue- to jsou ty nejvíce vyhledávané) , tak nejvhodnější období je od konce září do poloviny března. Top sezona je i zde v období vánoc. Ale protože poloha Seychelského souostroví v Indickém oceánu je obdobná poloze souostroví Maledivy, které jsou již celoročně navštěvovanou destinací, tak nebude chybou vypravit se sem i mimo zmiňované měsíce a to i proto, že z hlediska srážek jsou nejsušší měsíce červen a červenec. Průměrné roční teploty vzduchu se na Seychelách pohybují mezi 24oC až 31oC, teplota vody celoročně neklesá pod 27oC. Nezažijeme tu tedy nadměrně vysoké teploty vzduchu jako v Egyptě, či Maroku, ani nepříjemně nízkou teplotu vody.

Co se týče délky pobytu, tak k poznání největšího ostrova Mahé postačí 4 až 5 dnů, maximálně týden. Pokud plánujete navštívit i některé z dalších ostrovů, pak by Vám měly stačit maximálně dva týdny.

Doklady

Pro návštěvu Seychel potřebujete platný cestovní pas, vízum není potřeba. Česká Republika nemá na Seychelách diplomatické zastoupení, proto je českým občanům k dispozici Český zastupitelský úřad v Ethiopii, sídlící na adrese:

Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa, P.O.Box 3108 telefon +251/11/5516382, +251/11/5516132, email : addisabeba@embassy.mzv.cz

Při příletu na mezinárodní letiště na ostrově Mahé po Vás bude imigrační úředník požadovat kromě platného pasu (platnost klasicky alespoň 6 měsíců po uplynutí doby pobytu)také zpáteční letenku a ubytovací voucher. Ještě v letadle obdržíte příletovou kartu(Landing card) a celní prohlášení (Custom declaration), také se Vám může stát, že Vám bude kontrolován Mezinárodní očkovací průkaz a bude zjišťováno, zda máte očkování proti žluté zimnici(Yellow fever).Nezapomeňte si ještě na letišti vyzvednout praktickou mapku ostrovů Mahé, Praslin a LaDigue, která je zdarma a která Vám poskytne všechny podstatné informace. Mapka je samozřejmě k dispozici i na recepcích ubytovacích zařízeních. V příletové hale, která je vzhledem k velikosti letiště, prakticky totožná s halou odletovou, Vám budou nabízeny i jiné služby-např. simkarty místních mobilních operátorů a různé výlety.

Praktické informace

Seychely nejsou nijak nebezpečná destinace, vyskytuje se tu běžná kriminalita, místní policie upozorňuje turisty zejména na osamělých plážích, aby nenechávali své věci bez dozoru z důvodů výskytu drobných

zlodějů.

Časový posun je v době platnosti letního času +4 hodiny, v období zimního času pak +3 hodiny.

Na ostrovech je oficiální měnou Seychelská rupie, směnný kurs k české koruně je přibližně1,9 Kč za jednu seychelskou rupii. Měnit lze všechny významné světové měny, nejvýhodnější kurs má americký dolar a japonský yen, naopak díky převaze turistů z EU nejméně výhodným platidlem je Euro. Směnárna a bankomat je přímo na letišti, několik jich je ve Victorii (hlavní město), a jsou i ve větších městech(Anse Royale, Baie Lazare,Takamaka). Na ostrovech jsou další bankomaty, většinou na benzínových pumpách nebo u budov bank, ale podobně jako i jinde v Africe, tak i zde rozlišují karty VISA a MASTERCARD, takže se Vám může stát, že bankomat, akceptující Vaší platební kartu, nebude zrovna k dispozici. Ale prakticky v každé vesnici je několik indických krámků, kde lze v případě potřeby nejen nakoupit, ale i směnit peníze. I většina restaurací a ubytovacích zařízení akceptuje platební karty. Informace o způsobech platby Vám poskytnou především rezervační systémy booking.com, hotels.com či agoda.

Na Seychelách se celkem bez problémů domluvíte anglicky i francouzsky, místní obyvatelé jsou milí a vstřícní a vesměs se snaží pomoci.

Doprava

Při rozhodování, jak se budete po ostrově pohybovat, máte v podstatě tři možnosti. Nejrozšířenější způsob je půjčit si auto. Nezapomeňte ovšem, že na ostrovech se jezdí vlevo, stejně jako ve Velké Británii. Pronájem malého auta(dominuje Hyundai i10 ) se pohybuje kolem 40 amerických dolarů na den, přičemž samozřejmě nejvýhodněji vychází pronájem na větší počet dní (alespoň tři), což ovšem při velikosti ostrova není až tak výhodné.Pro zapůjčení auta je nutný Mezinárodní řidičský průkaz (ten Vám vydají za poplatek 50 korun , při předložení platného řidičského průkazu a fotografie, platnost je jeden rok).Ceny pohonných hmot se pohybují kolem 20 korun za litr.

Další možností jsou místní vozy taxi, ale služby jsou na Seychelách obecně velmi drahé a tak počítejte za cca 20 km s cenou kolem tisíce korun.

Nejvýhodnější možností jsou místní autobusy, některé jsou hodně přestárlé, ale čisté a pohodlné a cena jízdenky je přibližně 9 korun a nezáleží na tom, jestli jedete jednu zastávku(jsou zhruba každý jeden až dva kilometry, na některých jsou jízdní řády, ale ty jsou velmi orientační a dost nepřehledné), nebo kolem celého ostrova. Ve všední den jezdí autobusy často a nikdy nečekáte víc, jak dvacet minut. O víkendech je to horší a musíte si nechat dostatečnou časovou rezervu. Platí se při nástupu přímo řidiči a doporučujeme mít drobné, někteří řidiči přijímají bankovky maximální hodnoty 50 rupií. Při nástupu vždy vyčkejte pokynu řidiče, vystupující mají absolutní přednost. Výstup ohlašte řidiči stisknutím tlačítka.

Náklady na dovolenou budou záviset na tom, pro jaký typ ubytování se rozhodnete. Jsou zde luxusní rezorty, kde se cena za týdenní pobyt pro dvě osoby může vyšplhat i na dvě stě osmdesát tisíc korun.Tyto rezorty jsou mimo veřejné pláže, ukryté v zeleni a často o jejich existenci svědčí jen odbočka z hlavní silnice. Ale lze sehnat i ubytování v blízkosti pláže, kde cena za týdenní pobyt za dvě osoby nepřesáhne desetitisíc korun (bez stravování). Pokud Vám nevadí ubytování ve vnitrozemí, pak se cena za ubytování může pohybovat i kolem sedmi tisíc korun (záleží samozřejmě na ročním období a také na tom, s jakým časovým předstihem si ubytování zajišťujete). Stravování v restauracích je na Seychelách poměrně drahé,

jídlo vychází v průměru na pět set korun, ale pokud Vám nevadí použít způsob stravování „take away“, dostanete zaručeně čerstvé a kvalitní jídlo v cenovém rozmezí čtyřicet až sto korun. Zařízení, poskytující tento způsob stravování, se nacházejí prakticky všude, protože jsou hojně využívána místními obyvateli, ale většinou nejsou přímo na hlavních ulicích a při jejich hledání je nutné se soustředit spíše na okrajové části měst a vesnic. Na ostrově jsou rovněž rozšířeny pizzerie a cena pizzy je srovnatelná s cenami v ČR.

Jako inspirace může posloužit následující itinerář:

Týdenní pobyt od soboty do soboty, ve druhém listopadovém týdnu. Cena zpáteční letenky Vídeň – Addis Ababa – Mahé se společností Ethiopian Airlines (let Vídeň – Addis Ababa je operován letounem B 787-800 Dreamliner, odlet z Vídně těsně před páteční půlnocí, přílet do Mahé v sobotu odpoledne, odlet z Mahé v podvečer, přílet do Vídně brzy ráno)byla cca 15.000 Kč. Ubytování v Anse la Mouche v zařízení l´Oasis Guesthouse, cca 100m od pláže a autobusových zastávek, 150 m od restaurace a 150 m od velmi dobře zásobeného krámku a denní vývařovny „take away“, vyšlo za sedm nocí s vydatnými snídaněmi na cca 8.500 Kč na osobu (prostorný pokoj,klimatizace, větrák, plochá televize, lednička, rychlovarná konvice, sáčky s čajem a instatntní kávou, koupelna s teplou vodou, terasa, venkovní sprcha, wi-fi připojení, každodenní úklid, výměny ručníků a po třech dnech i povlečení), další náklady na týdenní pobyt (stravování, autobusy, vstupy) byly cca 4.000 Kč na osobu. I když připočteme náklady na cestu do Vídně ( vlastní auto a parkování na parkovišti „Mazur“, nebo autobus Regiojet, či Eurolines, případně vlak),dostaneme se na cenu lehce pod 30.000 Kč na osobu, což lze považovat vzhledem k destinaci za přijatelné. Pokud bychom volili komplikovanější leteckou přepravu Praha – Bělehrad -Abu Dhabí – Mahé (kombinace letů Air Serbia a Etihad), dostali bychom se na cenu letenky cca 12.000 Kč. Dá se ovšem letět i z Prahy se společností Emirates, či Turkish Airlines, ale pak je cena letenky 20.000 korun a víc. Anse la Mouche je příjemná, malá vesnička s udržovanou veřejnou pláží (zde je potřeba zdůraznit, že všechny pláže na ostrově Mahé se vyznačují čistotou a jsou každodenně uklízeny), a má velmi výhodnou polohu, protože se lze odsud pohodlně dostat autobusy do všech částí ostrova.Cesta do hlavního města Victorie trvá přibližně hodinu, podobně jako na mezinárodní letiště. Podstatně rychleji se dostanete na krásné pláže Baie Lazare, Takamaka a Anse Royale, které jsou vhodné ke šnorchlování, nebo do botanické zahrady (vstup je 400 Kč pro dospělého a 200 Kč pro dítě) která je na vysokohorské silnici Les Canelles ve směru na Anse Royale. Sama jízda po této silnici je dobrodružným zážitkem.Ještě zajímavější je přejezd ostrova přes La Misere,kde se Vám otevřou nádherné výhledy na obě strany ostrova. Rovněž stojí za to projet se po Sans Souci z Port Glaud do Victorie. Budete míjet nejvyšší horu ostrova Morne Seychelles (905 m), která dominuje stejnojmennému národnímu parku.

Pro zajímavost uvádíme ještě ceny alkoholu a některých dalších potravin :

Alkohol je běžně dostupný, ale je drahý, nejlevněji vychází místní velmi dobré pivo, třetinková láhev vychází na 40 korun, ale v ceně je i vratná záloha za láhev (cca 6 korun), dovozová piva jsou v rozmezí 50 až 100 korun za objem 0,3 l až 0,5 l, v restauraci ovšem vychází podstatně dráž, 140 -200 korun. Ceny vína začínají na 200 korunách za láhev, ceny tvrdého alkoholu začínají na 400 korunách za půllitrovou láhev místního rumu Takamaka (doporučujeme zejména ten s kokosovou příchutí).Balíček toustového chleba je za 30 korun, 5 litrů pitné vody je za 60 korun, samosa za 15 korun, balení chocenského másla je za 60 korun (to není vtip, v supermarketu ve Victorii je opravdu regál s českými mléčnými výrobky),

litrové balení ovocných šťáv lze koupit za 25 až 50 korun. Ceny ve většině obchodů jsou velmi podobné, rozdíly mezi cenami v malých, indických krámcích a větších supermarketech jsou řádově koruny.

Protože Seychely leží v Indickém oceánu, je zde velký rozdíl mezi mořskou hladinou při přílivu a odlivu. Vzhledem ke klimatu jsou nezbytně nutné opalovací krémy s UV faktorem 30 a více a samozřejmě repelentní přípravky (Autan tropical)proti bodavému hmyzu.

Závěrem doporučujeme rezervovat si letenky i ubytování s dostatečným předstihem, určitě se to vyplatí. K letence doporučujeme pojištění storna, to Vám zaručuje návratnost minimálně 85 procent ceny když neodletíte (což se v případě letenky, zakoupené hodně dopředu, může snadno stát) a u ubytování doporučujeme vybírat zařízení , která nepožadují zálohu a umožňují bezplatné zrušení rezervace . Rovněž doporučujeme zařízení, která umožňují platbu kartou. Na Seychelách jsou rozšířená ubytovací zařízení tzv.”Self catering”, kde jsou pokoje vybaveny kuchyňkou včetně vařiče, ledničky, mikrovlnné trouby a rychlovarné konvice, případně kávovaru, takže se lze prakticky celou dovolenou stravovat z vlastních zdrojů, doplněných místními surovinami, zakoupenými v obchodech. I v menších vesnicích lze narazit na stánky drobných pěstitelů, kde lze zakoupit čerstvé ovoce a zeleninu.

Doufáme, že tento stručný průvodce, napsaný na základě osobních zkušeností, Vám pomůže při rozhodování, zda toto krásné souostroví v Indickém oceánu navštívit.

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Jak levně na Seychely

Seychely jsou v podvědomí široké české veřejnosti vnímány jako destinace, vyhledávaná movitými zbohatlíky a panuje

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.