Největší letiště světa

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Procestovali jste již značnou část světa nebo vás teprve ty největší cesty čekají? Ať tak či tak, dost možná jste zavítali nebo již brzy zavítáte na ty největší letiště celého světa, které spojují celé kontinenty. Nyní vám přestavíme ta letiště, které přepraví ročně vůbec nejvíce cestujících. A že jich opravdu není málo.

 

1.  Letiště Atlanta Hartsfield-Jackson

Na prvním místě se pevně drží letiště ležící přibližně 11 km od amerického města Atlanta. Svoji zlatou příčku si letiště v počtu odbavených pasažérů drží již od roku 1998. Navíc jako vůbec první letiště světa přesáhlo roku 2015 hranici 100 milionů odbavených pasažérů ročně. Pro představu, dosavadní rekord pražského letiště Václava Havla z roku 2018 činí pouhých 16,8 milionů pasažérů. Jestliže přemýšlíte, proč právě Atlanta, která patří spíše mezi provinční města, vede tento žebříček, je to zejména výhodná poloha v rámci přestupů v USA. Více než 70 % obyvatel USA má totiž Atlantu pouhé 2 hodiny letu. Plánujete-li tedy trip po USA a máte v plánu přelétávat ze západu na východ, dost možná stihnete i mezipřistání právě v Atlantě.


2. Letiště Peking Capital

Druhé místo ve světě, první místo v rámci Číny, to je pekingské letiště Capital. Toto letiště se však zařazuje na přední příčky i v jiných ohledech. Například letištní Terminál 3 je celkově druhým největším letištním terminálem na světě a zároveň je také šestou největší budovou světa. V roce 2013 se však letiště řadilo i mezi letiště s nejčetnějšími zpožděními letů. Společně s Atlantou se však dodnes jedná o jediné letiště, které přesáhlo hranici 100 milionů odbavených cestujících ročně. Pekingské letiště je navíc propojené s naprostou většinou významných světových center, takže ať bude Peking vaší cílovou destinací nebo zde budete jen přestupovat, s velkou pravděpodobností při svých opravdu dalekých cestách na letiště Capital zavítáte. Budete-li mít navíc při přestupu v Pekingu dostatek času, můžete ho využít k návštěvě Velké čínské zdi.


3. Mezinárodní letiště Dubaj

Na třetí příčce se drží mezinárodní letiště v Dubaji, které leží pouhé tři kilometry od městského centra. Ročně je tu odbaveno na 90 milionů cestujících, nehledě na to, zda se jedná o jejich cílovou nebo přestupní destinaci. Velkou zásluhu na významnosti letiště má společnost Emirates, která má na tomto letišti svoji jedinou základnu a vlastní také celý terminál, a to Terminál 3. I v případě, že v Dubaji jen přestupujete, využijte čas při dlouhých přestupech a zajeďte se podívat do centra. Přímá linka metra jede z letiště přímo k vyhlášenému nákupnímu centru Dubai Mall či k největšímu mrakodrapu světa Burj Khalifa.


4. Mezinárodní letiště Los Angeles

Chystáte-li se za velkou louži, popřípadě prozkoumat západ USA, dost možná přiletíte právě na Mezinárodní letiště v Los Angeles, které se svými 87,5 miliony odbavených cestujících předběhlo japonské Tokio. Letiště se navíc může pyšnit tím, že jako jedno z mála spojuje všechny obydlené kontinenty. I přes to, že má letiště devět terminálů, z nichž osm je vnitrostátních a jeden mezinárodní, nemusíte se bát, že by přeprava mezi jednotlivými části letiště trvala dlouho. Po celých 24 hodin zde jezdí co 5-10 minut letištní autobusy, které vám přepravu z místa na místo značně usnadní, navíc zcela zdarma.


5. Letiště Tokio Haneda

První top 5 uzavírá tokijské letiště Haneda, které leží přibližně 14 kilometrů od hlavního tokijského centra. Za rok branami letiště projde přibližně 87 milionů cestujících. Jako svoji základnu využívají letiště aerolinky Japan Airlines a All Nippon Airways. Letiště má celkem jen tři terminály, pro poklidný přestup mezi vnitrostátním a mezinárodním však budete potřebovat přibližně dvě hodiny. Trvá-li váš přestup alespoň šest hodin, můžete jej využít i pro rychlé prozkoumání městského centra.

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Jak levně na Seychely

Seychely jsou v podvědomí široké české veřejnosti vnímány jako destinace, vyhledávaná movitými zbohatlíky a panuje

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.