Podrobný průvodce, jak se stát letuškou

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Letuška/letušák, steward/stewardka, palubní průvodčí – to vše jsou označení pro jedno stále velmi prestižní povolání. Když uslyšíte otázku: „Co bys chtěl v životě dělat?“, patříte mezi ty, kteří zasněně kouknou na oblohu nad sebou a vydechnou: „letušku“? Mějte před ostatními náskok a přečtěte si našeho průvodce, jak se stát letuškou.

Náplň práce letušky

Steward na palubě letadla poskytuje servis cestujícím s cílem zajistit jejich bezpečnost i komfort. Před nástupem pasažérů do letadla (boardingem) musí připravit letadlo (úklid odpadků, doplnění časopisů atd.). Při boardingu vítá cestující, případně ověřuje platnost jejich letenek. Následně demonstruje používání bezpečnostního vybavení a za letu podává jídlo a nápoje. Jejím úkolem je také zodpovídat případné dotazy a uklidňovat nervozní cestující. Letuška většinou pracuje sedm dní, následující dva dny má volné. Létá celoročně bez ohledu na svátky apod.

Hodím se na to?

Pobyt v oblacích a cestování do řady zemí zní jako pohádka pro velké množství lidí. V první řadě je však nutné si vyjasnit, zda se na to dané povolání skutečně hodíte. Byla by škoda procházet náročným výběrovým řízením a výcvikem, aby následně člověk zjistil, že ho to vlastně nebaví či nenaplňuje. Právě pro takové případy jsme pro vás připravili krátký test.

1.Nevadí vám létání?

Odpověď ne, nevadí: výborně, toto je základní předpoklad pro výkon práce palubní průvodčí.
Odpověď ano, vadí: stop. Pokud rádi komunikujete s lidmi, ale máte strach z létání, vhodnější pro vás bude něco jiného. Takový delegát také komunikuje s lidmi a často pobývá v cizí zemí, nemusí však nutně létat letadlem.

2. Trávíte rádi čas ve společnosti lidí?

Odpověď ano: výborně, jako letušce se vám to bude hodit.
Odpověď ne: to může být problém. V letadle se budete téměř denodenně potkávat se spoustou neznámých lidí různých povah. Vaším úkolem přitom bude se na všechny mile usmívat. Pokud vás čas ve společnosti lidí vyčerpává, možná toto nebude ten pravý job pro vás.

3. Ostatní lidé nemají problém porozumět tomu, co říkáte?

Odpověď ano, nemají: výborně, jako letuška budete často hovořit s lidmi, je proto třeba, aby vám rozuměli.
Odpověď ne, mají: to může být problém. Pokud si již teď uvědomujete, že například hovoříte příliš rychle, máte čas se na to zaměřit a změnit to. Vypilovat vyslovování do posledního puntíku vám může pomoci logoped.

4. Umíte zachovat chladnou hlavu i v neočekávaných situacích?

Odpověď ano: výborně, při práci letušky mohou nastat neočekávané a stresové situace. Vaším úkolem bude uklidnit cestující, vy tedy musíte zachovat co největší klid.
Odpověď ne: jako letuška jednoduše nesmíte zpanikařit.

5. Nevadí vám flexibilní pracovní doba?

Odpověď ano, nevadí: výborně, jako stevardka v letadle pracujete v různou denní dobu, navíc kvůli možným zpožděním nemáte jistotu, kdy přesně skončíte.
Odpověď ne, vadí: pokud máte rádi pevnou pracovní dobu, tedy chcete mít jistotu, že do práce přijdete například v 9 hodin a odejdete v 18 hodin, povolání letušky vám spíše vyhovovat nebude.

6. Domluvíte se anglicky?

Odpověď ano: výborně, angličtinu určitě využijete.
Odpověď ne: víte, že v angličtině máte mezery? Dobrá zpráva je, že to můžete dohnat. Snažte se angličtinou obklopovat co nejvíc to půjde – sledujte seriály v angličtině, čtěte knihy v angličtině.

Obecné požadavky

Pořád jste toho názoru, že jste pro práci letušky ti praví? Pro úspěšně absolvované výběrové řízení musíte splnit základní požadavky, které na vás budou mít všechny letecké společnosti.

  • Věk: minimálně 19 let
  • Vzdělání: minimálně střední vzdělání
Tip: Na oboru nezáleží. Ať vystudujete všeobecné gymnázium nebo hotelovku, stále se můžete stát letuškou. Nic jako „střední pro letušky“ neexistuje.
  • Výška: u mužů se pohybuje v rozmezí 160–190 cm, pro ženy od 160 do 185 cm
  • Váha: určena výpočtem BMI (ideální je 19-24)
Tip: BMI si snadno spočítáte sami.Vaši hmotnost v kilogramech vydělíte výškou v metrech na druhou. Například: 55 / (1,65)2
  • Jazyky: komunikativní znalost anglického jazyka, výhodou znalost dalšího jazyka
  • Čistý trestní rejstřík
  • Fyzická zdatnost (většinou znamená uplavat určitý počet metrů)
  • NE: viditelná tetování
Tip: tetování na místech, která můžete uniformou zakrýt, většině aerolinek nevadí. Vždy je však důležité si to u nich nechat potvrdit.

Co dělat dál

Myslíte si, že se na letušku ideálně hodíte a splňujete všechny základní požadavky? Perfektní!

Pak už jen musíte začít sledovat, kdy aerolinky vypíší výběrové řízení. U SmartWings (Travel Service) ho najdete zde: https://www.travelservice.aero/o-spolecnosti/kariera/, Wizzair zde: https://wizzair.com/cs-cz/informace-a-sluzby/career/work-with-us, Emirates zde: https://www.emirates.com/cz/czech/about-us/careers.aspx, ČSA zde: https://csa.jobs.cz/. Některé ho vypisují několikrát do roka, jiné pouze výjimečně. Jakmile se tak stane, zašlete jim svůj životopis s fotografií a případně i s motivačním dopisem.

Tip: Největší šanci, že bude otevřeno výběrové řízení, máte v lednu.

Výběrové řízení na letušku

Na začátku výběrového řízení si většinou ověří váš věk, vzdělání, váhu i výšku.

Tip: Dorazte na místo konání dříve, buďte milí na recepční a každého, s kým budete mluvit. Usmívejte se. Zkuste se dát do řeči s dalšími kandidáty. Řada aerolinek může sledovat vaše chování v běžných situacích, i když vy o tom nemusíte mít ani tušení. .

Následně budete přezkoušeni z angličtiny (většinou písemné i ústní testování), poté podstoupíte důkladnou lékařskou prohlídku a posouzení psychologem.
Tip: Může se stát, že ústní přezkoušení proběhne ve dvojici/trojici. V takovém případě nechte mluvit i ostatní, komunikujte s nimi. Ukažte váš smysl pro týmovou práci.

Pokud vše bude v pořádku, čeká vás poslední kolo – osobní pohovor s výběrovou komisí. Tam také uslyšíte konečný verdikt.

Tip: U letušky záleží na profesionálním vzhledu. Přijďte vhodně oblečeni už na výběrové řízení – dámy v sukni ke kolenům, halence a se staženými vlasy, pánové v klasickém obleku s kravatou.

Výcvik

Přijatí uchazeči musí absolvovat dvouměsíční intenzivní kurz. Na něm se naučíte základy první pomoci, nacvičíte evakuaci, absolvujete zdravovědu, meteorologii i základy letecké terminologie v angličtině. Součástí výcviku bývá také psychologie (zejména dav a jeho chování) a přepravní předpisy. Výcvik ukončíte písemným a ústním přezkoušením. Poté si vyzkoušíte několik výcvikových letů, na posledním vás bude pečlivě sledovat inspektor – něco jako závěrečné zkoušky v autoškole. Pokud projdete, gratulujeme, oficiálně se stáváte palubním průvodčím.

Sejdeme se v oblacích!

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Jak levně na Seychely

Seychely jsou v podvědomí široké české veřejnosti vnímány jako destinace, vyhledávaná movitými zbohatlíky a panuje

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.