Poplatky na dálnicích v Rakousku v roce 2019

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Ceny rakouských dálničních známek se oproti předchozímu roku zvýšily o 2,2%, což je na celkové ceně nepatrný rozdíl.  Co se však změnilo je barva těchto známek a to na citronově žlutou.

 

Desetidenní dálniční známka stojí pro vozidlo do 3,5t – 9,20 EUR, pro motorky 5,30 EUR
Dvouměsíční dálniční známka stojí pro vozidlo do 3,5t – 26,80 EUR, pro motorky 13,40 EUR
Roční dálniční známka stojí pro vozidlo do 3,5t – 89,20 EUR, pro motorky 35,50 EUR


Od roku 2017 je také možné zakoupit tzv. elektronické dálniční známky, které jsou registrovány přímo na poznávací značku konkrétního vozu. Výhodou je, že si sami řidiči mohou vybrat začátek platnosti známky, což při koupení známky desetidenní nebo dvouměsíční u okénka nelze.

Cena elektronických známek je stejná jako cena známek klasických. Tato digitální dálniční známka je pouze virtuální a nikam se nelepí. Vyplatí se uschovat si doklad o zaplacení až po celou dobu její platnosti ho vozit s sebou v autě. Jak se zdá, digitální známka má samá pozitiva, i když to tak úplně není.

Pro normálního spotřebitele zde platí pravidlo, koupit si ji s dostatečným předstihem. V Rakousku totiž platí ochranná lhůta spotřebitele, a tak známka zakoupená přes web bude aktivní až po 18. dnu od koupi. To neplatí pro podnikatele, kteří ji tak hojně využívají.

Pokud tedy potřebujete jet hned, jste donuceni zakoupit si známku klasickou, kterou seženete v jakékoli trafice, na pumpách nebo v automobilových klubech. Nepodceňujte však jízdu bez známky, cena pokuty je o opravdu vysoká. Na místě zaplatíte kolem 120 EUR, ve správním řízení je cena minimálně 300 EUR. Platnou dálniční známku, respektive její horní část je nutné nalepit na přední sklo vozu, spodní část je potřeba uschovat kvůli případné kontrole. Nenalepená dálniční známka je neplatná!

Další novinkou je zrušení koridorové dálniční známky na silnici A14 od Lindau do Švýcarska. Tu nahradila dálniční známka alespoň desetidenní.

Od roku 2013 je také policisty kontrolován úsek dálnice A12 mezi hranicí s Německem a výjezdem na Kufstein. I zde je již potřeba mít platnou dálniční známku.


Dálnice, na kterých je potřeba dálniční známka: A1 až A12, A14, A21 až A23 a A25

Známku je také potřeba mít na silnicích: S1 až S6, S10, S16, S18, S31 a S33 až S36

Zvláštní poplatky a mýtné se platí na těchto úsecích:

A9 – Bosruckský tunel
A9 – Gleinalmský tunel
A10 – Tauernský tunel
A11 – Karawansenský tunel
S16 – Arlbergský tunel
A13 – Brenner

 

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Jak levně na Seychely

Seychely jsou v podvědomí široké české veřejnosti vnímány jako destinace, vyhledávaná movitými zbohatlíky a panuje

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.