Anglie

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

Objev zájezdy až s 80% slevou

O destinaci

Je spoustu důvodů, proč se vydat právě do Anglie. Pokud navštívíte Londýn, Oxford nebo Cambridge, dýchne na vás spousta historie. Fanoušky fotbalu nadchne Manchester, milovníky Beatles pak Liverpool. Na jihozápadu země nalezneme pozoruhodné pobřeží, krásné pláže a malebný anglický venkov oblasti Cornwall.

[Pocasi id="30893"][Video id="30893"]

Poloha na mapě

Letoviska

Na průvodcích Anglií usilovně pracujeme.

Pláže

Na plážích v Anglii usilovně pracujeme.

Co vidět a zažít

TIP: muzea a národní galerie jsou v Anglii ZDARMA

London Eye: £24,95 za dospělého 16+ (předem online £21,20), dítě 3-15 let £19,95 (online £16,95), děti pod 3 roky ZDARMA

Sea Life London Aquarium: £25,50 za dospělého 16+ (předem online £20,40), dítě 3-15 let £20,40 (online £16,30), děti pod 3 roky ZDARMA

 

Tipy na výlety


Manchester

The John Rylands Library

Museum of Science & Industry

Royal Exchange Theatre

Etihad Stadium

The Manchester Museum

Greater Manchester Police Museum

Manchester Central Library

Manchester Art Gallery

Manchester Town Hall

People´s History Museum

Liverpool

 

Liverpool Cathedral

Anfield Stadium

Liverpool Central Library

Merseyside Maritime Museum

Museum of Liverpool

Casbah Coffee Club

Walker Art Gallery

Pier Head

Mendips – John Lennon Home

20 Forthlin Road – McCartney Home

 

London

 

British Museum

National Gallery

V&A – Victoria and Albert Museum

Tower of London

Big Ben

Churchill War Rooms

Houses of Parliament

Natural History Museum

St. James´s Park

Tower Bridge

 

Oxford

 

Ashmolean Museum of Art and Archaeology

Pitt Rivers Museum

University Museum of Natural History

University of Oxford

Creation Theatre Company

Bodleian Library

Christ Church

Magdalen College

Oxford Castle Unlocked

University Church of St. Mary the Virgin

 

Cambridge

 

Brighton

 

Royal Pavilion

 

 

Southampton

 

Southampton Town Walls

Titanic Engineer Officers Memorial

Solent Sky Museum

Mayflower Theatre

 

 

Rady na cestu

Před odjezdem

 

 Kolik potřebuji peněz?

Pokud máte zajištěné letenky, počítejte s cca 500-1500Kč za ubytování a jídlo na den/osoba. Záleží na kvalitě ubytování, na způsobu stravování a na vzdálenosti od centra. Samozřejmě v období vánočních svátků je ubytování dražší.

 Jak se domluvit?

Angličtinou.

 V jaké měně mít peníze?

Platí se v librách. Lze je vyměnit dá se říct v každé bance a směnárně v ČR. V Anglii je téměř na každém rohu bankomat.

Doprava

Kde a za kolik koupit letenky?

Pokud cestujete do Anglie na vlastní pěst, nejlevněji se tam dostanete skrze nízkonákladový WizzAir, který lítá denně z Prahy na London Luton, popř. z Brna 3x týdně. Můžete využít i další nízkonákladové airolinky Ryanair, který lítá na London Stansted z Prahy denně, z Brna 5x týdně a z Ostravy 4x týdně. Ceny letenek se dají sehnat i pod 1000 Kč za zpáteční let v akci, ale pravidelně se cena pohybuje 2000 kč za zpáteční let. O trochu dražší nízkonákladová společnost, která lítá na London Gatwick, je EasyJet.

Nízkonákladovou společností, která lítá do Manchesteru z Prahy je JET2. Létá 4x týdně, ceny jsou okolo 3000 Kč za zpáteční let. Ale nedávno (leden 2017) mělo EasyJet akci okolo 1300 Kč za zpáteční let, ale byla to taková výjimka. EasyJet létá z Prahy 5x týdně do Manchesteru.

Letenky do Anglie můžete rezervovat na Levnocestovani.cz/letenky.

Z/Na letiště

Pokud přiletíte na London Gatwick, do centra Londýna (Victoria Station) se dostanete za 30 minut vlakem, jezdí každých 9 minut. Cena je v některé časy £15.70 nebo  £19.90.

Pokud přiletíte na London Luton, můžete si najít před letištěm bus č. 757 společnosti Green Line, který jezdí na Victoria Station nebo můžete jet autobusem společnosti National Express, který jezdí např. na Golders Green – cena je £11 a cesta trvá 40 minut. Pokud byste se odsud chtěli vydat rovnou do Manchesteru, tak tou samou společností se dá tam dostat za 5-7h a cena je £34.

Pokud přiletíte na London Stansted, využijte autobusů společnosti National Express, které vás zavezou např. na Golders Green za 1h 15min a cena je £13.

Pokud přiletíte na Manchester Airport a budete se chtít přepravit do Liverpoolu, tak bych opět zvolila bus společnosti National Express a za 1 hodinu jste tam a cena je £8.

Doprava na místě

Pokud se budete přepravovat vlakem, jízdní řády naleznete zde: http://www.nationalrail.co.uk/ , pokud budete využívat autobusy společnosti National Express, tak odkaz je zde: http://www.nationalexpress.com/home.aspx , metro v Londýně jezdí každou chvíli a můžete využít Oyster Card (vratná kauce £5), kterou zakoupíte na jakékoliv stanici, popř. v trafice. Pokud budete jezdit hodně, doporučuji si koupit Travelcard, která slouží po celý den (lze zakoupit např.  7 denní  = 4 zóny za £46.10) na metro a autobusy po celém centru Londýna a stojí £12.

Co s sebou do Anglie?

Do Anglie toho nebude mnoho potřeba, bohatě si vystačíte s příručním zavazadlem.

 

Levná dovolená v Anglii – plán cesty

Pokud byste se chtěli podívat na sever Anglie a měli byste 2-3 dny, doporučuji rovnou letět do Manchesteru a najít si ubytování přes www.booking.com. V Manchesteru bych si nenechala ujít nějaké fotbalové utkání, návštěvu Muzea vědy a techniky, kde se nachází i vozy Rolls Royce, dále pak Art Gallery, která je největší po Londýnu v Británii a zakončila bych den procházkou v Heaton Parku, popř. nakupováním v Arndale Centre. Druhý den bych se vydala autobusem do Liverpoolu. Tam bych stoprocentně zavítala do The Beatles Story, dále navštívila domy, kde bydlel John Lennon nebo Paul McCartney. Další zajímavou lokalitou je Pier Head, kde stojí Tři Grácie – nejznámější budovy v Liverpoolu. Večer můžete navštívit klub The Cavern Club, kde The Beatles v začátcích koncertovala.

Pokud byste měli týden na střed Anglie, letěla bych na London Luton – převážně nejlevnější letenky a kratší cesta do centra. 3-4 dny bych trávila v Londýně, kde bych navštívila Buckingham Palace, kde v některé dny můžete vidět velkolepou výměnu stráží. Také bych rozhodně nezapomněla na London Eye,odkud je krásný výhled na Londýn a poblíž něho se nachází známý Big Ben. Dokonce i v této lokalitě se nachází Sea Life LONDON Aquarium a to opravdu stojí za to, kdo je milovníkem podmořského života. Dále bych zavítala do muzea voskových figurín Museum Madame Tussauds, ve kterém strávíte minimálně 3 hodiny a rozhodně se nebudete nudit. Nedílnou součástí Londýna je i známý most Tower Bridge. Můžete se jít podívat do do katedrály sv. Paula a od něj přejít po známém mostě z Harryho Pottera Millenium Bridge a dojdete k Tate Modern a Shakespeare´s Globe.  Určitě bych se podívala na Trafalgar Square, kde se nachází Národní galerie, kde je vstup zdarma. Nevynechala bych i prohlídku Science Museum a Natural History Museum, které jsou také zdarma. Je tu spoustu věcí k vidění. No a pak bych se přesunula do Cambridge ze stanice King´s Cross, kde vše známé najdeme v jedné hlavní ulici. Snad i víc zajímavější je Oxford, kam bych se vydala dále. Tam bych navštívila Bodleian Library, rozhodně Christ Church, pak Sheldonian Theatre. Nachází se zde i Bridge of Sights a vedle něho Radcliffe Camera. Je tu několik College, které můžete také navštívit.

Pokud byste měli 2-3 dny volna a chtěli zavítat na jih Anglie, rozhodla bych se jet do Brightonu, kde se v letních měsících dá i vykoupat. Tam bych se šla podívat na Královský pavilón a na Brighton Pier, kde se nachází zábavní park. V Brightonu najdete i mnoho muzeí a galerií. Poté bych se vydala do Portsmouth, kde se nachází Royal Naval Museum, věnované námořním dějinám, něco obdobného je D-Day Museum. Vše je tu do válečné tématiky a je toho spousty. Mimo tuto tématiku je tu Charles Dickens Museum.

 

 

 

Ceny a tipy jak ušetřit

 

– Pokud pojedete ve dvojici vlakem, můžete si na vlakové stanici vzít letáček 2 FOR 1, popřípadě zakoupit online na stránce https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london a tím pádem platíte jen za jendu osobu a druhá má atrakci zdarma – pozor, atrakce, na které to platí se zhruba po 4 měsících mění. Doporučuji nakupovat ONLINE – cena je pak nižší.

– Pokud budete jezdit často metrem nebo autobusy – zakoupit Travelcard nebo Oyster Card

 

Měna

1 Libra = 31,60 Kč (leden 2017)

jídlo v restauraci

£10 – 15

Voda 1,5 l

cca £1

pivo

£3-5

Láhev vína / restaurace

£15

2-lůžkový pokoj/noc

Od 500-1500 Kč/noc

Spropitné je zaúčtováno v ceně služeb. Obsluze se pak už nic dávat nemusí, ALE pozor ne ve všech podnicích. Pak lze platit zmíněných deset až patnáct procent. V hospodě dýško neplatíme! V hotelu dejte poslíčkovi alespoň libru.

 

 

Společenská etiketa

Stejné jako v ČR, ale pozor– v Anglii se častěji používají zdvořilostní otázky a také “prosím” a “děkuji”.


Osobní bezpečnost

Asi jako všude po Evropě – hlídat si věci na frekventovaných místech a v MHD.


Na co si dát pozor?

Typickou záludností jsou britská „šoupací“ okna, která mohou v zimě „protahovat“ – takže je lepší si vzít víc teplejších věcí s sebou.

Kde se nechat ošetřit?

V podstatě kdekoliv, stačí mít s sebou kartičku cestovního pojištění a zkontaktovat pojišťovnu, zda má s tím daným zdravotnickým střediskem smlouvu.

V případě zdravotních problémů, můžete mít nárok na ošetření skrze NHS zdarma – platí pro země EEA (European Economic Area), mezi něž Česká republika patří.

Zubař v Anglii může vyjít poměrně draze, proto máte-li zájem o levnější variantu (což je NHS) při registraci vždy uveďte, že se chcete registrovat jako NHS pacient.


Nakupování a suvenýry

Suvenýry může zakoupit skoro na každém rohu, v trafikách atd.

ASDA – nejlevnější supermarket z obchodních řetězů jako je Tesco, Morrisons apod. Dražšími supermarkety jsou pak M&S, Sainsbury’s, Waitrose a Coop.

PRIMARK –  nejlevnější obchod s oblečením. Kvalita není nejhorší, ovšem počítejte, že je velká pravděpodobnost, že stejné tričko, jež si zakoupíte zde, poté uvidíte na dalších lidech – jedná se totiž o jeden z nejnavštěvovanějších obchodů.

TK MAX – prodává značkové zboží z přechozích sezón. Jde o velice oblíbený obchod, protože slevy mohou být skutečně znatelné.

Jídlo a pití – Místní speciality

Nestálé počasi v Anglii úplně vybízí k návštěvě anglických pubů. (restaurace) Ochutnání typických jídel a atmosféru si zaručeně užijete. Pamatujte, že v se zde nekouří a pokud uslyšíte zvonek neznamená to nic jiného, než že je čas na poslední objednávku.

Z jídla musíte po ránu vyzkoušet klasiku „full english breakfast“, která vás nasytí bez problému na celé dopoledne. Skládá se z vajíček, pečených rajčat, fazolí, párků či slaniny a žampiónů a toastu.

K obědu můžete ochutnat tradiční „Fish&Chips“ nebo „jacket potatoes“, což je zapékaná brambora s různými náplněmi dle chuti. K pití si můžete objednat pintu tradičního piva ALE (čti ejl) zn. Hobgobli, Horizon… či lehčí cider.

Pokud nejste fanoušky anglické kuchyně, tak v Londýně zamiřte na místní tržnice. Kulinářské umění ze včech koutů světa tam můžete ochutnat pod širým nebem.

TIP 1: U stolů se často neobsluhuje, svou objednávku si vyřiďte na baru. 🙂

TIP 2: Množství restaurací těž nabízí možnost zabalení jídla s sebou /take away) při kterém můžete

ušetřit až 20 %.

 

Svátky a místní oslavy

Leden: 1.1. Nový rok

Únor: 14.2. svátek sv. Valentýna

Březen: 17.3. svátek sv. Patrika

Duben: Good Friday (Velký pátek) – tento den je pohyblivý a připadá vždy na první pátek před Velikonoční pondělí

23.4. svátek sv. Jiří – anglický patron

Květen: 1.5. svátek práce – lidé v tento den zdobí své domy, časté jsou také demonstrace a oslavy jara

Červen: druhá sobota v červnu probíhá Trooping the Colour – přehlídka královských vojsk

Červenec: 12.7. Den Oranžistů

Srpen: karneval v Notting Hillu

Září: nic

Říjen: 31.10. Halloweeen (typické jsou dýně, strašidla, pavouci, duchové, kočky)

Listopad: 5.11. – po celé Anglii na obloze objevuje mnoho ohňostrojů, které symbolizují nepovedené podpálení parlamentu

Prosinec: 24. a 25.12. Vánoce

26.12. Boxing Day

31.12. Silvestr

 

Základní slovíčka a fráze

Ano = yes

Ne = no

Prosím = please

Děkuji = thank you

Rádo se stalo = you’re welcome

Ahoj = hello

Dobré ráno = Good morning

Dobré odpoledne = Good afternoon

Dobrý večer = Good evening

Na shledanou = goodbye

Měj se hezky = have a nice day

Omlouvám se = I am sorry

Rozumím = I undestand

Neumím anglicky = I don´t speak English

Zákaz kouření = no smoking

Mimo provoz = out of order

Vchod = entrance

Východ = exit

 

Počasí

Počasí v Anglii je velmi podobné tomu našemu, střídají se zde 4 roční období a i teploty jsou obdobné. Pokud pojedete do Londýna v chladnějších měsících, tepleji se oblečte. Teplota může být tejná jako u nás, ale zima je „vlezlejší“ 🙂

Mapa

Poloha na mapě