Protaras

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Objevte tajné nabídky zájezdů! First a last minute dovolená s až 80% slevou!

Objev zájezdy až s 80% slevou

O destinaci

Letovisko Protaras nabízí idylický relax na plážích s jemným zlatým pískem u průzračného moře, aktivní zábavu při provozování vodních sportů nebo plavání se želvami. Můžete se ale i vydat za dobrodružstvím po stopách místní historie a objevovat krásy křesťanské a islámské architektury či taje starověkého světa.

O letovisku Protaras

Turisty hojně navštěvované letovisko Protaras leží na východním pobřeží řecké části Kypru jen několik málo kilometrů od turecké, severní, části ostrova. Konkrétně je situováno mezi městy Ayia Napa a Paralimni, kde můžete být součástí skupiny nedočkavých pozorovatelů jedinečného východu slunce – na území Evropy se totiž jedná o první východ slunce vůbec. Od hlavního města Nikósie vzdáleno přibližně osmdesát kilometrů.

Historie této destinace je svázána s antickou tradicí. Přesná datace o založení však chybí. Víme ale, že místní přístav hrál díky své poloze v relativní blízkosti s tureckým pobřežím dokonce zásadní roli při přerozdělování světa nástupci Alexandra Makedonského ve 4. století př. Kr.

Kromě řeckých dějin bylo město, stejně jako celý ostrov, ovlivněny mnoha dobyvateli od Římanů, Byzantinců, přes křižáky (sám Richard Lví Srdce na Kypru založil Křižácký stát) a Benátčany, po Osmany, kteří na ostrově vládli od roku 1571 do 19. století. Roku 1878 i přes sílící řecký nacionalismus a touhu obyvatel administrativně se připojit k pevninskému řecku získali vládu nad ostrovem Britové. Nezávislost byla vyhlášena až v roce 1960. Rok poté vznikl konflikt mezi místními Řeky a Turky, který vedl k současnému rozdělení ostrova.

Dnešní podoba města je poměrně moderní, velký rozmach zaznamenal v 70. letech 20. století s nárůstem přílivu turistů a s tím spojenou výstavbou hotelů, apartmánů, restaurací a dalších služeb. Díky malebným větrným mlýnům, připomínající ty nizozemské, se městu přezdívá “město větrných mlýnů”. Bohužel, většina z nich byla v polovině 20. století zbořena.

Jak se do letoviska Protaras dostat z letiště

Řeckou část Kypru obsluhují celkem dvě letiště, Paphos a Larnaca. Při návštěvě Protaras byste měli dorazit na druhé z nich. Od vaší cílové destinace je vzdálené 66 kilometrů po pobřežní silnici a existuje řada možností, jak se do Protaras dopravit.

Pokud jste klienty některé s CK, nemusíte mít obavy, protože vás na letišti bude jistě čekat delegát a s dopravou na místo určení vám pomůže. Doba jízdy se liší v závislosti na tom, u kolika jiných hotelů budete zastavovat, ale s největší pravděpodobností počítejte tak s dvěma hodinami.

V případě, že jste se rozhodli pro individuální dopravu, jistě nejpohodlnější je využít letištní transfer. Ten si zajistěte dopředu na stránkách hoppa. Ceny se pohybují od tisíce korun v závislosti na zvoleném dopravním prostředku. Praktičtější variantou je půjčení vlastního vozu, můžete ho totiž využít k cestě za dobrodružstvím a poznáváním krás ostrova, až vás už nebude bavit pasivní dovolená na pláži. Jednou z posledních možností je využití taxi služby, ta stojí okolo 1200 korun. Ať zvolíte jakoukoliv ze zmíněných variant, v cíli budete do hodiny.

Nejlevnějším dopravním prostředkem je samozřejmě místní linkový autobus. Nízká cena je ale vykoupena nepohodlím a delší dobou jízdy. Autobus číslo 418 nebo 429 vyráží z letiště každých třicet minut a míří do Larnaky. Tam přestoupíte na linku Intercity do Paralimni, odsud vám jedou spoje 711, 101, 706 nebo 708 do Protaras každou čtvrthodinu. Celková doba strávená na cestě zabere téměř 3 hodiny, ale cena je příznivá – do 150 korun za osobu.

Pro koho je letovisko Protaras vhodné

Protaras je vhodný pro každého! Díky plážím s pozvolným a bezpečným vstupem do vody je ideální pro rodiny s malými dětmi. Na druhou stranu nabízí i vyžití pro dospělé, ať už to jsou vodní sporty a potápění přes den nebo noční zábava v místních klubech. Pro milovníky přírody se nedaleko nachází národní park Cape Greco. Historiky nadchnou neolitické vykopávky, místní kostel či nedaleký klášter.

Co v letovisku Protaras dělat

Ať už jste přijeli odpočívat aktivně či pasivně, Protaras má co nabídnout. Jsou zde ideální podmínky pro koupání v moři, například na vyhlášené pláži se zlatým pískem a nebesky modrou vodou Fig Tree Beach.

Protaras uspokojí i touhu po nakupování, a to do pozdních nočních hodin. Je zde řada zajímavých obchůdků včetně těch s místním vínem nebo orientálním zbožím jako jsou vodní dýmky či koření. To souvisí s všudypřítomnými tureckými vlivy.

Pro romantický výhled na skvostný západ slunce láká kostelík Ayios Ilias, kde budete mít celé město a přilehlou krajinu jako na dlani. A to stojí za výšlap! Kromě veřejnosti otevřeného kamenného kostelíka je zde i strom, kam chodí lidí věšet barevné stužky se svými tajnými přáními a tužbami. Vše na tomto místě je velmi líbivé, a tak láká nadšené fotografy.

Nevšední zážitek přináší i turisticky oblíbená tančící fontána v centru města na třídě Protara, od pláže Fig Tree Beach je vzdálená patnáct minut pěšky. Každý večer od devíti do desíti přináší show Magic Dancing Waters velkolepou hodinovou podívanou plnou světel a hudby, za kterou by se nemuselo stydět ani Las Vegas.

Povětrnostní podmínky vytváří z Kypru malý ráj pro windsurfing a další vodní sporty, vše se dá zapůjčit a domluvit na pláži. Stejně jako lekce v potápěčských školách. Konkrétně v Protaras je pod hladinou vynikající viditelnost, a tak by byla škoda nenahlédnout do tajemství, které pod ní moře ukrývá.

Pláže v okolí

Přímo uprostřed centra resortu Protaras leží dvě pláže. První z nich, Fig Tree Beach, rozmazluje své návštěvníky světlým pískem a zářivě modrou vodou. Nedaleký kamenitý ostrůvek je ideální pro šnorchlování. K dispozici jsou i dvě firmy zajišťující vodní sporty na vodě i nad ní. Samozřejmostí je služba plavčíků. Podél pláže vede dobře udržovaná promenáda posetá restauracemi a kavárnami se zahrádkami, které vybízí k posezení u drinku či kávy s výhledem na moře.

Výlety v okolí

Cape Greco: jedno z nejhezčích míst na ostrově. Jedná se o národní park. Mys Greco můžete navštívit buď lodí, nebo po souši a oba pohledy vám poskytnou dokonalou scenérii. Pokud je klidné moře, můžete proplavat i pod skalním obloukem. Na tomto místě se také můžete setkat s volně žijícími mořskými želvami.

Sirena Bay: Tento malý panenský záliv se nachází asi pět km severně od Fig Tree Beach. Stranou turistických davů si zde můžete dopřát ničím nerušený odpočinek a později si dopřát něco dobrého v místní taverně, která se vyznačuje pravým kyperským charakterem.

Famagusta: středověké město Famagusta se nachází v Turecké části Kypru, ale od Protaras je vzdálené pouhých dvacet kilometrů a řada místních cestovních agentur tam pořádá výlety. Budete žasnout nad spojením křesťanské a islámské architektury u místní mešity Laly Mustafy paši. Původně byla stavba gotická katedrála sv. Mikuláše, ale v 16. století byla Osmany přestavěna. Ve městě dále stojí za vidění Othellův hrad, původně Citadella, který byl pravděpodobnou inspirací pro tragédii Williama Shakespeara. I kdyby to nebyla pravda, hrad je působivou ukázkou benátského opevnění.

Stravování

Kyperská kuchyně je známá svou různorodostí. Jako celá kyperská kultura spojuje především řecké a turecké vlivy a dodává jídlu osobitý ráz. S jídlem je spojené i skvělé kyperské víno, které se pěstuje v hornaté oblasti Troodos. Místní gastronomie jistě potěší chuťové pohárky i náročnějších strávníků. Nejlépe se vždy najíte v tradiční taverně.

Kafkaros Tavern: přátelská atmosféra, lokální speciality, to jsou jistoty, na které tato kyperská taverna sází. Ceny jsou příznivé a jídlo velice chutné.

Andama Tavern: opět restaurace s milou a ochotnou obsluhou. Jídlo je především místní a středomořské, ceny přiměřené. Výhodou je poloha, nachází se totiž nedaleko Fig Tree Beach, takže si tam můžete odskočit s pláže třeba na oběd.

[Pocasi id="20698"][Video id="20698"]

Poloha na mapě

Kam dál?

Ayia Napa

Ayia Napa je nejoblíbenější letovisko na slunném Kypru. Toto místo je jedinečné díky pohádkově bílým plážím s průzračně čistým a mělkým mořem, které patří mezi ty nejkrásnější v Evropě. Kromě toho Ayia Napa poskytuje výborné turistické zázemí, najdete zde vše, ...

Kypr

Limassol

Dlouhé písečné pláže, klidné moře, starověké dědictví i ruch pulzující moderní metropole, to je nejjižněji položené město v Evropě, Limassol. Můžete zde obdivovat starověké civilizace, pohnutou historii Kypru, koloniální architekturu hýřící barvami i luxusní moderní rezidence. Dále na vás čeká ...

Limassol, Kypr

Paphos

Letovisko Paphos by se dalo shrnout jedním slovem jako božské. Ono ještě aby ne, vždyť dle řecké mytologie se právě zde měla narodit bohyně Afrodité. Najdete ho na ostrově Kypr při jeho západním pobřeží. Často se o něm mluví jako ...

Paphos 2, Kypr

Larnaka

Dlouhé písečné pláže, objevování dávno zapomenuté historie, unikátní přírodní krásy, právě taková je Larnaka. Je dostatečně velká, aby uspokojila každé vaše přání. Na své si přijdou milovníci plážových radovánek, historie, výšlapů do přírody i nároční strávníci toužící po gurmánských zážitcích ...

Staré město larnaca. Kypr

Kyrenia

Hledáte-li klidné letovisko plné historie, přírody a kultury, pak je Kyrenia přesně pro vás. Nachází se na severním pobřeží ostrova Kypr v podhůří Kyrenejských hor a nabídne zážitek především pro milovníky historie. Památkami je totiž město doslova prošpikováno. Najdete tu ...

Kyrenia, Kypr

Famagusta

Toto severokyperské město si vás během chvíle získá. Historie a památky tu na vás dýchají na každém kroku, rybářský duch původní vesnice se také jen tak nevidí a krásná písečná pláž vám dá možnost luxusního odpočinku. Můžete zde očekávat bohatou ...

Lala mustafa Paši, famagusta, Kypr

Bafra

Bafra leží na severovýchodě ostrova Kypr a jako právě se rozvíjející středisko nebyla do nedávna turistikou nijak dotčena. Nachází se zde nekonečně dlouhá panenská písečná pláž Bafra Beach, která je jednou z nejhezčích na ostrově. Pokud bažíte po naprostém klidu ...

Bafra, Kypr

Lapta

Lapta je jedno z mála míst, které si zachovává původní ráz. Oddejte se nekonečnému klidu, který toto místo nabízí, a užijte si nezapomenutelnou dovolenou na přilehlých plážích, kde se můžete nechat unášet hrou zeleno modrých odstínů moře. Lapta je ideální ...

Lapta, Kypr

Coral Bay

Coral Bay je velmi oblíbené letovisko na západním pobřeží Kypru. Své návštěvníky láká na výjimečnou pláž s jemným světlým pískem, jednu z nejkrásnějších na ostrově! Pro tuto oblast jsou typické skály a jeskyně, takže je ideálním místem pro vášnivé potápěče ...

Coral Bay, Kypr

Pissouri

Poklidné letovisko Pissouri je oblíbené převážně díky svým krásným písečno-oblázkovým plážím, na kterých naleznou zábavu jak milovníci sportu, tak ti, kteří vyhledávají poklidné posezení v plážových hospůdkách. Rozprostírá se na jihozápadě ostrova Kypr a je ohraničené pohořím Troodos. Díky své ...

Pissouri, Kypr

Polis

Toto malé západokyperské letovisko přiláká především milovníky přírody, ale také historie. Leží na samém okraji výjimečné přírodní rezervace. Pro odpočinek a příjemné chvíle vám poslouží místní taverny a hospůdky, které vám nabídnou perfektní místní lahůdky. Pro klidnější povahy je zde ...

Polis Municipal, Kypr

Kissonerga

Menší poklidné letovisko na západě Kyperské republiky. Kissonerga toho má hodně co nabídnout, a to především po stránce přírodních krás. Najdete tu banánové plantáže, divokou přírodu, nádherné podmínky pro potápění. Pokud holdujete spíše klidné dovolené, bude pro vás toho menší ...

Kissonerga, Kypr

Nikósie

Nikósie (turecky Lefkosa) je největším městem ostrova Kypr a taky městem hlavním. A to hned obou částí ostrova – Kyperské republiky, spadající pod Řecko, a Turecké republiky severního Kypru, v současné době uznávané pouze Tureckem. Kromě památek a obchodů proto ...

Nicosia, Kypr

Letoviska

Ayia Napa

Ayia Napa je nejoblíbenější letovisko na slunném Kypru. Toto místo je jedinečné díky pohádkově bílým plážím s průzračně čistým a mělkým mořem, které patří mezi ty nejkrásnější v Evropě. Kromě toho Ayia Napa poskytuje výborné turistické zázemí, najdete zde vše, ...

Kypr

Limassol

Dlouhé písečné pláže, klidné moře, starověké dědictví i ruch pulzující moderní metropole, to je nejjižněji položené město v Evropě, Limassol. Můžete zde obdivovat starověké civilizace, pohnutou historii Kypru, koloniální architekturu hýřící barvami i luxusní moderní rezidence. Dále na vás čeká ...

Limassol, Kypr

Paphos

Letovisko Paphos by se dalo shrnout jedním slovem jako božské. Ono ještě aby ne, vždyť dle řecké mytologie se právě zde měla narodit bohyně Afrodité. Najdete ho na ostrově Kypr při jeho západním pobřeží. Často se o něm mluví jako ...

Paphos 2, Kypr

Larnaka

Dlouhé písečné pláže, objevování dávno zapomenuté historie, unikátní přírodní krásy, právě taková je Larnaka. Je dostatečně velká, aby uspokojila každé vaše přání. Na své si přijdou milovníci plážových radovánek, historie, výšlapů do přírody i nároční strávníci toužící po gurmánských zážitcích ...

Staré město larnaca. Kypr

Kyrenia

Hledáte-li klidné letovisko plné historie, přírody a kultury, pak je Kyrenia přesně pro vás. Nachází se na severním pobřeží ostrova Kypr v podhůří Kyrenejských hor a nabídne zážitek především pro milovníky historie. Památkami je totiž město doslova prošpikováno. Najdete tu ...

Kyrenia, Kypr

Famagusta

Toto severokyperské město si vás během chvíle získá. Historie a památky tu na vás dýchají na každém kroku, rybářský duch původní vesnice se také jen tak nevidí a krásná písečná pláž vám dá možnost luxusního odpočinku. Můžete zde očekávat bohatou ...

Lala mustafa Paši, famagusta, Kypr

Bafra

Bafra leží na severovýchodě ostrova Kypr a jako právě se rozvíjející středisko nebyla do nedávna turistikou nijak dotčena. Nachází se zde nekonečně dlouhá panenská písečná pláž Bafra Beach, která je jednou z nejhezčích na ostrově. Pokud bažíte po naprostém klidu ...

Bafra, Kypr

Lapta

Lapta je jedno z mála míst, které si zachovává původní ráz. Oddejte se nekonečnému klidu, který toto místo nabízí, a užijte si nezapomenutelnou dovolenou na přilehlých plážích, kde se můžete nechat unášet hrou zeleno modrých odstínů moře. Lapta je ideální ...

Lapta, Kypr

Coral Bay

Coral Bay je velmi oblíbené letovisko na západním pobřeží Kypru. Své návštěvníky láká na výjimečnou pláž s jemným světlým pískem, jednu z nejkrásnějších na ostrově! Pro tuto oblast jsou typické skály a jeskyně, takže je ideálním místem pro vášnivé potápěče ...

Coral Bay, Kypr

Pissouri

Poklidné letovisko Pissouri je oblíbené převážně díky svým krásným písečno-oblázkovým plážím, na kterých naleznou zábavu jak milovníci sportu, tak ti, kteří vyhledávají poklidné posezení v plážových hospůdkách. Rozprostírá se na jihozápadě ostrova Kypr a je ohraničené pohořím Troodos. Díky své ...

Pissouri, Kypr

Polis

Toto malé západokyperské letovisko přiláká především milovníky přírody, ale také historie. Leží na samém okraji výjimečné přírodní rezervace. Pro odpočinek a příjemné chvíle vám poslouží místní taverny a hospůdky, které vám nabídnou perfektní místní lahůdky. Pro klidnější povahy je zde ...

Polis Municipal, Kypr

Kissonerga

Menší poklidné letovisko na západě Kyperské republiky. Kissonerga toho má hodně co nabídnout, a to především po stránce přírodních krás. Najdete tu banánové plantáže, divokou přírodu, nádherné podmínky pro potápění. Pokud holdujete spíše klidné dovolené, bude pro vás toho menší ...

Kissonerga, Kypr

Nikósie

Nikósie (turecky Lefkosa) je největším městem ostrova Kypr a taky městem hlavním. A to hned obou částí ostrova – Kyperské republiky, spadající pod Řecko, a Turecké republiky severního Kypru, v současné době uznávané pouze Tureckem. Kromě památek a obchodů proto ...

Nicosia, Kypr

Pláže

Kypr je plný pláží, které vám svou krásou vezmou dech. Máte rádi klid a relax, nebo naopak uvítáte čilý ruch, případně i nějakou tu beach party? Tady si každý najde tu pravou pláž přesně na míru. Níže přinášíme seznam těch nejznámějších z nich.

Pláž Petra tou Romiou

Petra tou Romiou je jednou z nejvyhledávanějších pláží na Kypru, a to zejména díky řadě pověstí, které jsou s tímto místem spjaty. Dle řecké mytologie by se totiž mělo jednat o pláž, kde se z mořské pěny zrodila bohyně lásky ...

Petra tou Romiou, Kypr

Pláž Nissi

Kdyby se mělo soutěžit o nejkrásnější pláž Kypru, pláž Nissi by se rozhodně umístila na stupni vítězů. Tato překrásná pláž krytá jemným bílým pískem je omývána křišťálově modrým mořem, což ve vás může evokovat pocit, že se nacházíte nikoliv v ...

Nissi, Kypr

Pláž Coral Bay

Mezi nejhojněji navštěvované pláže v blízkosti Pafosu patří právě Coral Bay. Tato pláž se může chlubit zlatavým pískem a pěknou scenérií tvořenou vápencovým pohořím v okolí. Jedná se o poměrně klidnou, v létě lehce přeplněnou pláž vhodnou zejména pro rodiny ...

Coral Bay, Kypr

Pláž Konnos

Malebná a velmi oblíbená pláž Konnos je součástí stejnojmenného zálivu na nejvýchodnějším místě kyperské pevniny. Přesněji ji najdete čtyři kilometry východně od vyhlášeného letoviska Ayia Napa na cestě mezi mysem Greco a Protaras. Proslavil ji jemný zlatavý písek a také ...

Konnos, Kypr

Pláž Fig Tree Bay

Jednu z nejkrásnější pláží v Evropě najdete v letovisku Protaras na Kypru. Pláž Fig Tree Bay je pojmenovaná podle fíkovníků, které rostou na pobřeží. Prostor pro relaxaci a vodní sporty měří asi 500 metrů. Voda je tu nádherně čistá a ...

Fig Tree Bay, Kypr

Pláž Makronissos

Pláž Makronissos není příliš vzdálená oblíbenému letovisku Larnaka, jen něco kolem 40 kilometrů. Makronissos je součástí letoviska jménem Ayia Napa. Rozprostírá se na poloostrově, takže se zde nachází de facto dvě pláže Makronissos, a to západní a východní, což ji ...

Makronissos, Kypr

Pláž Glyki Nero

Pláž Glyki Nero správně spadá pod město Ayia Napa, odkud se sem také můžete dostat autobusem. V blízkosti se nachází krásný přístav, kam se můžete projít, pokud se vám polehávání na pláží omrzí. Jste-li aktivnější bytosti, určitě si vyberete ze ...

ayia napa, Kypr

Pláž Polis Municipal

Pláž Polis Municipal se nachází na severozápadním cípu ostrova Kypr a spadá pod Kyperskou republiku. Tato krásná pláž se nachází v blízkosti městečka Polis, odkud také pochází její název. Očekávejte zlatavě se třpytící písek, nádherně zbarvené moře a spíše klidnější ...

Polis Municipal, Kypr

Pláž Mackenzie

Pláž Mackenzie, která se nachází ve známém městě Larnaca, je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na celém Kypru. Je poměrně dlouhá a u turistů známá a oblíbená, v sezóně tak čekejte rušnější společnost. Přesto je pláž velmi vhodná pro ...

Mackenzie, kypr

Pláž Finikoudes

Pláž Finicoudes, která se nachází ve známém městě Larnaka, je považována za jednu z nejkrásnějších pláží jižního pobřeží Kypru. Jedná se o druhou největší pláž v tomto letovisku a stejně jako větší Mackenzie má status Modré vlajky, můžete tedy očekávat ...

Finikoudes, Kypr

Pláž Blue Lagoon

Pokud se vydáte na tuto pláž, budete jednoznačně uchváceni, je totiž naprosto úžasná. Nachází se na samém výběžku ostrova, v severozápadní části a je součástí národního parku Akamas. Můžete tedy očekávat krásnou přírodu, to ale není všechno – čeká zde ...

Blue Lagoon, Polis, Kypr

Pláž Landa

Tato pláž je součástí populárního městečka Ayia Napa. Očekávejte jemný světlý písek, který jde krásně dohromady s azurově modrou vodou. K zapůjčení jsou zde lehátka a slunečníky, z nadstandardního vybavení můžete najít převlékárny a toalety. Pláž je velmi široká, je ...

Landa beach in Agia Napa, Kypr

Pláž Dasoudi

Pláž Dasoudi se nachází na jižním pobřeží ostrova Kypr, správně spadá pod městečko Limassol. Díky její výhodné pozici to sem budete mít poměrně blízko z různých částí ostrova, z Paphosu i Larnaky kolem hodinky cesty. Samotná pláž Dasoudi je pokryta ...

Dasoudi, Kypr

Pláž Pissouri

U stejnojmenného letoviska najdete pláž Pissouri. Její povrch tvoří směs zlatavého písku a oblázků. Voda je zde křišťálově čistá, obvykle však nebývá úplně klidná. Pokud máte rádi středně velké vlny, tady vás to bude bavit. O žádný extrém se ale ...

Pissouri, Kypr

Pláž Vathia Gonia

Pláž Vathia Gonia se nachází nedaleko nejpopulárnějšího letoviska Ayia Napa, konkrétně zhruba 400 metrů na východ od slavné pláže Nissi. Vathia Gonia má na délku 300 metrů, na šířku pak zhruba 40 metrů. Její povrch tvoří zlatý písek a před ...

Vathia Gonia, Kypr

Pláž Alagadi (Severní Kypr)

Pokud se vydáte do severní části ostrova, nemůžete vynechat pláž Alagadi. Jedná se spíše o zátočinu, která je velmi charakteristická a určitě se vám zaryje do paměti. Je zde tmavý, zlatý písek a vstup do klidného moře je pozvolný. V ...

Alagadi, Kypr

Pláž Escape (Severní Kypr)

Pláž Escape se nachází na severním pobřeží ostrova Kypr v blízkosti pěkného městečka Girne. Voda je zde průzračně čistá a obvykle bývá spíše klidná, pláž se proto hodí i pro rodiny s dětmi. Nedaleko v moři se nachází malý ostrůvek, ...

Escape, Kypr

Pláž Acapulco (Severní Kypr)

Pokud se vydáte na sever Kypru, určitě si připište na seznam také pláž Acapulco. Nachází se asi 40 kilometrů na sever od hlavního města Nikosie a je tedy na území Severokyperské turecké republiky. Pláž je poměrně velká a široká, je ...

Acapulco, Kypr

Golden Beach (Severní Kypr)

Golden beach se nachází na samém výběžku ostrova Kypr, v jeho severovýchodní části. Tato oblast je součástí Severokyperské turecké republiky a samotná pláž patří pod správu městečka Dipkarpaz. Nachází se přímo v přírodním parku, takže očekávejte, že okolní příroda vám ...

Golden Beach, Cyprus

Co vidět a zažít

Až se dostatečně nabažíte krásných pláží, vydejte se poznávat další krásy Kypru. Láká vás historie? Vydejte se do města Paphos a navštivte Hrobky králů či Archeologický park. Máte raději přírodu? Na vás tu čeká mys Cape de Greco. A to je jen malá ochutnávka. Přinášíme vám seznam míst, která byste při svých toulkách po Kypru rozhodně neměli minout.

Hrobky králů Paphos

Okolí Paphosu je protkáno řadou archeologických zajímavostí, hrobky králů ze 4. století před Kristem jsou toho příkladem. Hrobky, které po mnoho let sloužily jako pohřebiště bohatého obyvatelstva Paphosu, jsou dnes kompletně odkryty a vyklizeny. Můžete si v nich prohlédnout typickou ...

Hrobky králů, Kypr

Archeologický park Kato Paphos

Archeologický park Kato Paphos je místem, kde ožívají řecké báje a legendy prostřednictvím zachovalých mozaik, které tu lze spatřit. Jedná se o významné archeologické naleziště, které je tvořeno zejména pozůstatky antických vil. Nahlédněte i vy pod pokličku antických staveb a ...

Archeologický park Kato Paphos, Kypr

Přírodní rezervace Cape Greco

Pokud se vydáte do Capo Greco, připravte se na prozkoumání mnoha přírodních stezek lemovaných borovicemi, nádherné mořské útesy, jeskyně a překrásně čistou mořskou vodu. Jedna z místních stezek je dokonce součástí evropské dálkové trasy E4. Ta vede z Kypru do ...

Cape Greco, Kypr

Paphos Waterpark

Paphos Water park je největší aquapark v této oblasti Kypru. Je velmi populární nejen u rodin s dětmi, zábavu si zde zajisté najdou i další lidé, kteří mají rádi zábavu, aktivitu a adrenalin. Paphos Water Park toho má opravdu hodně ...

Paphos Waterpark, Kypr

Zoo Limassol

Pokud cestujete s dětmi nebo prostě jen vy sami máte blízko ke zvířatům, určitě musíte navštívit kyperskou ZOO Limassol. Potkáte tu zvířata doslova ze všech koutů světa. Doporučujeme vám si sem výlet udělat alespoň na půl den, nebudete litovat. O ...

Zoo Limassol, Kypr

Mešita Hala Sultan Tekke

Mešita Hala Sultan Tekke se nachází poblíž známého letoviska Larnaka. Leží přímo na jihozápadním břehu jezera Larnaca Salt Lake. Některé zdroje uvádějí, že se po místech Mekka a Medina jedná o třetí nejdůležitější poutní místo muslimů, navštěvují ho tak tisíce ...

Hala Sultan Tekke, Kypr

WaterWorld Themed Waterpark

Vodní park najdete u letoviska Ayia Napa. Jde o největší vodní park na Kypru a svým rozsahem se řadí také k největším v Evropě. Vstup do aquaparku stojí pro dospělé 38 euro a pro děti 24 euro. Můžete si koupit ...

aquapark

Camel park

Tento zábavní park, kde se můžete projet na velbloudovi, se nachází na jihu ostrova, téměř u pobřeží. Nejblíže to budete mít z Larnaky, cesta bude dlouhá jenom asi 20 kilometrů. Z okolí města Limasol to budete mít asi tři čtvrtě ...

Camel park, Kypr

Hrad Kolossi

Hrad Kolossi se nachází blízko letoviska Limassol, na jižním pobřeží ostrova. Pokud však nebudete bydlet přímo v tomto letovisku, díky jeho poloze budete mít tento hrad vcelku dobře dostupný z celého ostrova. Z Paphosu i Larnaky se sem dostanete nejdéle ...

Hrad Kolossi, Kypr

Hrad Sv. Hilarion

Na severu Kypru se nachází velmi zachovalá zřícenina hradu Sv. Hilarion. Najdete zde spousta schodů, vyhlídek, věžiček a nádherné výhledy do okolí a na město Kyrenia. Rozsáhlost, zachovalost a především výhled z tohoto hradu vám doslova vezme dech.

St Hilarion Castle. Kyrenia, Kypr

Klášter Kykkos

Kykkos je jeden z nejvíce zdobených klášterů na ostrově. Stavba se ukrývá ve vnitrozemním pohoří Troodos v panenské přírodě. Mezi největší atrakce kláštera patří převážně zlatá mozaika s podobiznou Panny Marie, která je zdobená drahými diamanty. Klášter je skutečným klenotem, ...

klášter Kykkos Kypr

Klášter Bellapais Abbey

V severní, turecké části Kypru, jen pár kilometrů od Kyrenie, se nachází zbytky středověkého opatství Bellapais Abbey. Bellapais bylo vybudováno ve 13. století a původně sloužilo jako biskupské sídlo, později pak jako klášter. Poté co byla oblast obsazena Turky, převzala ...

Bellapais Abbey, Kypr

Vodopády Millomeris

Vyhledáváte-li rádi divy přírody, pak rozhodně na Kypru nesmíte vynechat ani vodopády Millomeris. Nachází se mezi městy Limassol a Trodos, přesněji asi kilometr u městečka Platres a jejich jméno v doslovném překladu znamená „vlhké místo“. To se dá označit za ...

Vodopády Millomeris, Kypr

Pohoří Trodoos

Pohoří Trodoos, nacházející se v centrální části Kypru, je největším pohořím celého ostrova. Dominuje mu nejvyšší vrchol Olymp, tyčící se do výšky 1952 metrů. Pohoří je unikátní nejen svou přírodou tvořenou zejména piniovými lesíky, které vybízejí k turistickým a cyklistickým ...

Pohoří Trodoos, Kypr

Pozůstatky města Kourion

Archeologické naleziště Kourion, nacházející se nedaleko městečka Limassol, bylo v dobách své největší slávy významným antickým centrem. Město je dnes protkáno množstvím byzantských a starověkých římských ruin. Dominantou Kourionu je dochované řecko-římské divadlo pocházející ze 2. století před Kristem. Dnes ...

Pozůstatky města Kourion, Kypr

Vesnice Kakopetria

Vesnice Kakopetria leží na ostrově Kypr asi 40 kilometrů severně od města Limassol. Přesněji na severních svazích pohoří Trodoos v nadmořské výšce 667 metrů. Její název v doslovném překladu znamená „špatná skála“. Ten si vysloužila hlavně díky pověsti o mladém ...

Vesnice Kakopetria, Kypr

Hlavní město Nikósie (Lefkosia)

Nikósie má naprosto výjimečnou atmosféru. Město je rozdělené na dvě části a je jen na vás, v jaké vám bude příjemněji. Kuriozitou je, že v každé je jiný i čas, respektive časové pásmo. Při prohlídce města rozhodně nevynechejte úchvatnou mešitu ...

Nicosia, Kypr

Fasouri Watermania

Pokud milujete vodu a slunce nebo prostě máte jen rozpačité děti dychtící po troše zábavy, vezměte je do akvaparku. Fasouri Watermania se nachází poblíž města Limassol na Kypru. Svým dětským návštěvníkům nabízí množství aktivit, například skluzavky, lodičky a podobně. Mnoho ...

aquapark

Národní park Akamas

Národní park Akamas, který je pojmenován po synovi Thésea, se rozkládá v severozápadní části Kypru, a to na ploše 230 kilometrů čtverečných. Park je protkán řadou turistických stezek vybízejících k objevování tohoto skalnatého poloostrova. Velmi navštěvovaným místem je soutěska Avakas, ...

Národní park Akamas, Kypr

Park sochařství Ayia Napa

Na východním okraji populárního letoviska Ayia Napa se nachází park sochařství, ve kterém lze obdivovat desítky různorodých soch od mnoha místních i zahraničních umělců. Sochy jsou vytesány zejména do pískovce, narazíte zde však i na mramorová díla. Z parku se ...

Park sochařství Ayia Napa, Kypr

Othellova věž

Othellova věž je velmi pěkná historická památka, kterou můžete hledat při svých toulkách po ostrově Kypru. Leží ve městečku s krásnou atmosférou, které se jmenuje Famagusta a leží u břehu moře v zátoce, svoji prohlídku věže tak můžete spojit také ...

Othellova věž, Kypr

Rady na cestu

Základní informace o Kypru a důležité kontakty

Hlavní město: Nikósie
Rozloha: 9 251 km2
Jazyk řečtina: turečtina
Náboženství: pravoslavné křesťanství
Časový posun:: + 2h oproti ČR, +3h letní čas
Zásuvky: nutný adaptér (zásuvky typu G)

Důležité kontakty:
Ambulance: 199
Hasiči: 199, 112
Policie: 199, 112

Počasí

Díky příjemnému klimatu lze na Kypr vycestovat po celý rok. Za koupáním sem zamiřte od června do pozdního října, kdy jsou zde nejvyšší teploty. Nejlepším obdobím pro turistiku je podzim a jaro. Teploty jsou příjemné a ceny nízké. V zimě více prší, pokud se sem vydáte v tom období, počítejte s tím.

 

Počasí v zimě
Počasí v prosinci na Kypru je velice deštivé, v průměru prší každý třetí den. Teploty moře na Kypru se pohybují kolem slušných 19 °C, teplota vzduchu ve stínu činí přes den 10 až 19 °C.

Počasí v lednu na Kypru je podobně deštivé a trochu chladnější než v prosinci. Teploty vzduchu v průměru klesají na 13 °C a moře má kolem 18 °C.

V únoru pomalu ubývá srážek, teplota vzduchu v únoru se však stále pohybuje kolem 13 °C a moře má cca 17 °C.

 

Počasí na jaře
Počasí v březnu na Kypru je již mírně teplejší. Teploty vzduchu se pohybují od ranních 9 °C po odpoledních příjemných 19 °C. Srážky sice nejsou tak časté jako v zimě, stále ale musíte počítat s kratšími, ale intenzivnějšími přeháňkami.

Dubnové počasí na Kypru je opět o něco méně deštivé a o trochu teplejší. Teploty dosahují ve stínu v průměru 17 °C a moře má kolem 18 °C. Otužilci se tak již pomalu mohou smočit v moři.

V květnu je již počasí na Kypru velice slunné a s minimem srážek. Teploty vzduchu se pohybují mezi 15 a 24 °C. Pokud nejste vyloženě zimomřiví, můžete se již i koupat v moři, jehož teplota v květnu činí v průměru 20 °C.

 

Počasí v létě
Červen je v porovnání s květnem značně teplejší. Teploty vzduchu mají v průměru 23 °C, moře má pak velice příjemných 24 °C. Jedná se tak o skvělé období pro letní dovolenou těsně před největším přívalem turistů.

Červenec a srpen na Kypru jsou dva nejsušší, nejteplejší a nejslunnější měsíce v roce. Počasí v červenci na Kypru je typické teplotami mezi 20 a 30 °C. Teplota moře v červenci na Kypru má velice příjemných 26 °C.

V srpnu je počasí na Kypru podobně teplé, teploty vzduchu stejně jako moře dosahují v průměru 27 °C.

 

Počasí na podzim
Počasí v září na Kypru zůstává stále velice teplé a ideální ke koupání v moři bez větších davů turistů. Teploty vzduchu se pohybují v průměru kolem 24 °C. Teplota moře má pak stále skvělých 26 °C. Na poměry Středozemí je pak také počasí na Kypru v září poměrně chudé na srážky.

Dobré podmínky pro koupání v moři nabízí i počasí v říjnu. Říjnové počasí na Kypru je sice deštivější než v září, teploty vzduchu i moře však v průměru klesají pouze o 2 až 3 °C, takže zejména na začátku měsíce se můžete dočkat pěkného počasí.

Počasí na Kypru v listopadu je již o poznání deštivější. Teploty vzduchu v listopadu se pohybují v průměru kolem 18 °C a teplota moře činí stále příjemných 22 °C. Teplých a slunných dní vhodných ke koupání je tak již poskrovnu.

Mapa

Poloha na mapě