Jak levně do exotiky

Denně vám přinášíme články ze světa cestování. Inspirujte se našimi tipy a užijte si krásnou dovolenou. 

Plánujete cestu do exotiky, ale nechcete za ni utratit všechny peníze? Zjistěte, jak celkové náklady co nejvíc snížit a užít si bezvadnou dovolenou.

Dovolená v exotických zemích s přibývajícími roky nabírá na větší a větší oblíbenosti. A opravdu se není čemu divit. Dlouhé písečné pláže, vysoké palmy, netradiční příroda a kultura, stejně jako výborné jídlo láká ročně miliony návštěvníků. Ať si vyberete v poslední době oblíbené Bali, Srí Lanku, Mexiko, Karibské ostrovy či africký Mauricius či Zanzibar, pokaždé na vás dýchne naprosto jiná atmosféra, a přesně to dělá exotiku tak lákavou. Jak však při dovolené do takovýchto destinací ušetřit a nevyždímat svoji peněženku do poslední koruny? Řiďte se našimi tipy a zjistíte, že ani dovolená v exotice nemusí stát majlant.

 

Letenky a ubytování na prvním místě

V první řadě je důležité si uvědomit, že v naprosté většině případů vás vyjde dovolená v exotice levněji, jestliže si ji zařídíte na vlastní pěst, a ne přes cestovní kancelář. Zájezdy s cestovní kanceláří bývají velmi drahé, a často zahrnují poplatky, kterým byste se v jiném případě vyhnuli. Samozřejmě, že je možné zakoupit zájezd za akční cenu, ale nelze se na tuto možnost zcela spoléhat.


Zřejmě nejdůležitější věcí, na kterou budete myslet jako první, jsou tedy letenky. Ty je dobré sledovat s větším časovým předstihem. Doporučujeme také na internetu zapátrat v historii akčních tipů s nejnižšími cenami letenek do vámi vybrané destinace. Budete mít lepší přehled o tom, v jakém cenovém rozmezí se letenky pohybují, a v jakých časových rozestupech se akce objevují. Zpáteční letenky na Bali či Maledivy pak můžete zakoupit za skvělých 12-13 tisíc korun, letenky do Thajska pak velmi často klesají pod 10 000 Kč.


Další důležitou položkou na vaší dovolené bude bezpochyby ubytování. To je stejně jako v případě letenek lepší zarezervovat s dostatečným časovým předstihem. Zajistíte si tak nejen širší výběr ubytování, ale i o něco nižší cenu. Čím více se bude váš termín odletu blížit, tím více bude cena stoupat. V případě, že preferujete nocování na hotelech, je nutné počítat s vyšší cenou. Záleží však velmi na destinaci, období, ve kterém cestujete a na samotné úrovni hotelu.

 

 

Tradiční volba většinou padá na portál Booking, kde naleznete nepřeberné množství hotelů a apartmánů po celém světě. Jestliže cestujete do Asie, zde může být lepší volbou rezervace přes portál Agoda. Ta je v Asii značně rozšířenější a častokrát vychází i levněji než Booking. Je to však velmi individuální, a proto je lepší ceny obou portálů porovnat a až poté se rozhodnout. Další možnost je ubytování přes Airbnb, které nabízí ubytování u soukromníků po celém světě. Naleznete zde často cenově výhodné ubytování a bonusem může být i bližší sžití s místními. V nabídce portálu jsou navíc i velmi netradiční ubytování, jako například domy na stromě, ve starém vraku letadla či v pokojích inspirovaných oblíbenými filmy. Jestliže byste se o Airbnb rádi dozvěděli více, přečtěte si náš článek, který vás krok pro kroku provede k samotné rezervaci. Při kliknutí na tento odkaz navíc můžete získat slevu na vaše první ubytování přes Airbnb.

Patříte-li spíše mezi dobrodruhy, můžete využít i takových možností jako je například couchsurfing, kdy přespíte u místních zcela zdarma, či můžete hledání ubytování nechat až přímo do cílové destinace a o cenách smlouvat až tam. Opět je velmi důležité říct, že závisí na destinaci. Těmito formami můžete jednak velmi ušetřit, na druhou stranu nikdy nevíte, zda si ubytování na poslední chvíli opravdu naleznete.

 

 

Pošmáknout si můžete i za malé peníze

Ve vašich nákladech se pak určitě promítne i stravování. V mnoha exotických zemích nakoupíte jídlo za značně nižší ceny než u nás, například Thajsko je toho skvělým případem. Čím více se však budete stravovat v mezinárodních restauracích, tím bude cena na účtence vyšší. V případě exotiky se tedy rozhodně vyplatí stravování ‚a la místní‘. Nejlevnější jídlo totiž zakoupíte v tradičních, častokrát zapadlých a třeba i vzhledově nepopulárních podnicích. Tady naleznete ty nejlepší, nejlevnější a nejtradičnější pokrmy, které daný stát může nabídnout. Opět se tak ještě více ponoříte do místní kultury a ochutnáte věci, na kterých si jen tak někde nesmlsnete. Cenu pak určitě také sníží domácí vaření. Nejlevnější potraviny v supermarketech či na tradičních trzích budou pak rozhodně ty, které jsou v dané destinaci „domácí“, tudíž nejsou dováženy ze zahraničí.

 

Nezapomeňte ani na zdánlivé maličkosti

Významnou částku může v celkových nákladech zahrnovat i případné očkování. Do mnoha exotických zemí je třeba některé z očkování mít, v některých je jich potřeba podstatně více a tím také naroste cena. Tuto informaci si však s dostatečným předstihem zjistěte a následně kontaktujte příslušného lékaře.


Do zbylých nákladů je nutné započítat určitě letištní transfery, popřípadě zapůjčení vlastního automobilu, což můžete provést online zde. Stejně jako u letenek a ubytování, nejnižší cenu za zapůjčení auta získáte, zařídíte-li si rezervaci s dostatečným časovým předstihem. Můžete tak ušetřit tisíce korun, které se vždy hodí. V žádném případě nezapomeňte ani na cestovní pojištění. Ve většině případů byste si v momentu jakéhokoli úrazu či problému museli vše platit z vlastní kapsy, a to opravdu draho, zejména pak, co se Asie týče. Přehledné online srovnání cestovního pojištění si můžete pak prohlédnout zde.


Při plánování dovolené do exotiky se nebojte zeptat vašich blízkých či vznést dotaz na diskuzních fórech na internetu. Vždy se najde někdo, kdo s dovolenou vašich představ má zkušenosti, a může vám tak poskytnout cenné informace a tipy, díky kterým můžete ušetřit další peníze.

Chcete nás podpořit? Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Mohlo by vás zajímat

JirkaP

JirkaP

Ve svých 40 letech procestoval celou Evropu, USA, Thajsko, Kambodžu, Filipíny, Vietnam, Austrálii, Havaj, Japonsko, Koreu, Maledivy, Srí Lanku, Malajsii a další země. Na tomto webu pro vás hledám ty nejvýhodnější zájezdy.

Sledujte akční tipy